Sta-op stoelen Eerste keer geen Russen bij G7 70 jaar na D-day leidt Duitsland Europa 8 BUITENLAND molenaar^ Straatprotesten leiden vaak tot keiharde repressie. Het WK is testcase voor slecht opgeleide agenten. Moeite met opstaan? www.moienaar.nl Vijf babylijkjes in Finse kelder In de kelder van een apparte mentencomplex in de Finse stad Oulu heeft de politie vijf dode baby's gevonden. Een 35-jarige vrouw is aangehou den. Zij wordt verdacht van het doden van de baby's. De vrouw woonde sinds een paar maanden in het gebouw. De conciërge had de politie ge waarschuwd dat er een vieze geur hing. In de kelder lagen meerdere pakketjes met de overblijfselen van bijna vol groeide foetussen. De vrouw verklaarde dat de baby's jaren geleden dood zijn geboren. Haar vriend wist van niets. Op de vraag wanneer president Vladimir Poetin weer mag aan schuiven, antwoordde voorzitter van de Europese Raad Herman van Rompuy gisteren: „Als de G7-leiders beslissen dat er weer een zinnige discussie met Rus land kan worden gevoerd." In maart besloten de leiders van de VS, Canada, Japan, Duitsland, Verenigd Koninkrijk, Frankrijk en Italië de Russische president uit hun club te gooien en de vergade ring van het forum van grote in dustrielanden van Sotsji naar Brussel te verplaatsen. „Rusland is niet permanent uitgesloten, maar deelname aan de G8 is opge schort totdat Moskou zijn koers wijzigt." Van Rompuy en de voor zitter van de Europese Commis sie Barroso zijn namens de EU ook twee dagen van de partij. Oekraïne stond, vóór Syrië, boven aan de agenda tijdens het werkdi- ner. De zeven eisen van Poetin dat hij meewerkt aan 'een vreed zame oplossing' voor het conflict in Oekraïne. Ze willen dat hij de nieuwe president van Oekraïne, Petro Porosjenko, die zaterdag in Kiev wordt ingezworen, erkent, en dat Poetin en Porosjenko in ge sprek gaan. Daarnaast wordt Poe tin opgeroepen 'actief zijn in vloed aan te wenden om de sepe- ratisten terug te fluiten en ontwa pening mogelijk te maken. Meer concrete, economische sancties staan niet op het programma, maar ze worden wel voorbereid. Bondskanselier Merkel waar schuwde dat als Poetin niet mee werkt, die sancties er komen. Helemaal verstoten is Poetin ech ter niet. Vanavond spreekt hij in Parijs met president Hollande. Naar verluidt heeft de Britse pre mier Cameron vandaag in Brussel overleg met president Barack Oba- ma over hoe hij zich vrijdag het beste kan opstellen als hij Poetin spreekt. Evenals Merkel heeft Ca meron een afspraak met hem, in de marge van de herdenking van D-day. In de agenda van Obama staat geen officiële ontmoeting met Poetin. Vandaag staan economische on derwerpen op het programma van de G7, waaronder de energie voorziening in Oekraïne en de EU, klimaat, handel en de econo mische situatie in de wereld. Dat was Gerhard Schroder, de so ciaal-democratische bondskanse lier, die een jaar later de landelij ke verkiezingen zou verliezen van Angela Merkel. Helmut Kohl had al in 1984 een uitnodiging ge zocht, maar die werd hem tot zijn teleurstelling door de Fransen ge weigerd. Schroder hield in 2004 een veel geprezen toespraak, waar mee hij deels de demonen uit het verleden wist te verdrijven. 'Duit sers zijn niet langer gestaalde ma chines, maar mensen van vlees en bloed', loofde de Britse boulevard krant Daily Mail Schröders optre den. Tien jaar na dat precedent is de deelname van Angela Merkel, morgen, aan de herdenking van D-day, niet langer omstreden. Een symbolische daad, zoals de beroemde knieval van Willy Brandt in Warschau in december 1970, of het moment bij de her denking in Verdun in september 1984, toen Francois Mitterrand de hand van Helmut Kohl zocht en beide staatslieden hand-in-hand de oorlogsdoden herdachten, is niet langer nodig. De Duitse sta tus in Europa is genormaliseerd. Er zit wel een zekere ironie in het politieke gewicht dat de Duitse bondskanselier met zich mee draagt. Merkel komt naar Norman- dië als de machtigste vrouw ter wereld en zij grijpt de gelegen heid aan om zaken te doen. De bondskanselier overlegt onder meer met de Russische president Vladimir Poetin over de situatie in Oekraïne, onder vier ogen. Een nieuw, democratisch Duits land neemt alweer een beslissen de positie in Europa in. Frankrijk gaat door een existentiële crisis en Groot-Brittannië drijft weg van het continent. Het is aan de Bondsrepubliek, en dus aan Mer kel, om in Europa de weg te wij zen. Bijvoorbeeld in haar gesprek met Poetin. De lessen van twee wereldoorlogen hebben haar ge leerd dat 'territoriale integriteit het fundament is van de naoorlo- ge Europese orde', zei Merkel on langs. Daarom is ze van plan om met Poetin, die de Krim annexeer de en daarmee het volkenrecht schond, een hartig woordje te wis selen. RIO DE JANEIRO - Enkele honder den leraren demonstreren in de straten van het centrum van Rio de Janeiro. Ze eisen hogere lonen en betere werkomstandigheden. Dan worden zonder waarschu wing traangasbommen in de me nigte geschoten. De leraren vluchten weg, terwijl de politie met knuppels in de rondte mept. Ondertussen zorgt het rondwaaiende traangas voor paniek in een nabijgelegen metro station. Mensen rennen schreeu wend rond. Uiteindelijk vallen er vier gewonden. „Dit was een vreedzame demon stratie. Spandoeken, gezang, dat was het. En dan begint de politie ineens op ons in te slaan", zegt de 33-jarige Eron Moraes Melo, ter wijl zijn ogen rood opgezwollen zijn van het gas. „Ik voelde een klap op mijn hoofd en het bloed gutste eruit. Daarna ben ik nog vier keer geraakt." Sinds de massale demonstraties tijdens de Confederations Cup van vorig jaar, zijn er bij straatpro testen in de maanden erna hon derden betogers gewond geraakt, vooral door het optreden van de politie. De agressieve houding richting demonstranten heeft een hoop kwaad bloed gezet onder Brazilianen, maar heeft ook ge zorgd voor angst om de straat op te gaan. Halverwege 2013 demonstreerden de Brazilianen massaal tegen het geldverslindende WK. Alleen al in Rio de Janeiro gingen meer dan 300.000 mensen de straat op. De demonstraties gingen onder meer tegen grootschalige huisuit zettingen om plaats te maken voor stadions, hotels en toegangs wegen, tegen drastische prijsver hogingen en tegen het feit dat de overheid wel veel geld uitgeeft aan voetbal en nauwelijks aan be tere gezondheidszorg, onderwijs en andere sociale voorzieningen. De reactie van het leger en de poli tie, die vaak niet zijn opgeleid om redelijk met dit soort protesten om te gaan, is vaak ongekend ge welddadig, concludeert Amnesty International. Reden voor de mensenrechtenor ganisatie om vandaag een door zo'n honderdduizend mensen on dertekende petitie 'Protesteren is geen misdaad' aan te bieden aan de regering van president Dilma. In het rapport They use a strategy of fear (Ze gebruiken een angst strategie) komen vele voorbeel den aan de orde van politie-exces- sen. Nelson Silva, specialist aan het so ciologisch instituut IESP, zet zijn vraagtekens bij de kracht van de Amnesty-petitie. „Het feit dat er vorige maand bijna een wet kwam die het mogelijk had ge maakt om bijna elke demonstrant ongestraft aan te pakken, zegt ge noeg over het sentiment van poli tici over dit onderwerp." Tijdens het WK worden meer de- Uw spieren en gewrichten worden dan niet goed belast. Kies voor een sta-op fauteuil voor steun bij het opstaan. Kies zithouding met afstandbediening f Eén druk op de knop en doe een dutje Verstel uw fauteuil elektrisch Sta-op hulp voor makkelijk opstaan zitten relaxen liggen ëfali§ uitgebreide brochure? Öel 0800 - 2i 40 4ÖÖ OULU door onze correspondent Petra Janbroers BRUSSEL - Geen borsjtsj of Stolich- naya gisteravond, geen Russische toost op de gezondheid. Voor het eerst in zeventien jaar was Rus land, dat oorspronkelijk gastheer zou zijn van de G8 in het Russische Sotsji, niet bij wat de G7 is gewor den sinds annexatie van de Krim. door onze correspondent Wierd Duk BERLIJN - Pas in 2004, dus zestig jaar na D-day, was bij de herden king van de landing van de gealli eerden op de stranden van Nor- mandië ook een Duitse regerings leider aanwezig. Bondskanselier Merkel gaat een hartig woordje wisselen met de Russische president Poetin door onze correspondent Jan Willem Zeldenrust

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 8