Staatsbosbeheer gaat geld vragen aan (sportevene menten die in de bossen plaatsvinden. De organisato ren zijn er niet blij mee. 66 Als het nieuwe beleid doorgaat, gaan we daar zeker tegen protesteren 66 Als je gaat wandelen of fietsen met een groepje hoefje niet te betalen 28 ZEELAND SPORTEN IN NATUUR Lein Lievense rekent het snel even uit: 10.000 deelnemers x 0,50 eu rocent. „Dat is 5000 euro!" De or ganisator van de Kustmarathon schrikt van de mededeling van Staatsbosbeheer om geld te vra gen voor een sportevenement dat in de natuur plaatsvindt. „Het is te gek voor woorden. Eigenlijk zijn de natuurgebie den op die manier niet meer openbaar." Staatsbosbeheer gaat een bijdrage vragen aan organisatoren van evenementen waar mensen een eigen bijdrage voor moeten betalen. Deze regel geldt voor alle terreinen van Staatsbosbe heer in Zeeland (en ook in de rest van Neder land). De organisatoren moeten rekening hou den met een afdracht per deelnemer van tus sen de 0,50 tot 0,75 cent. „Zodra de organisa tie een bijdrage van de deelnemers vraagt, zul len ze wat aan ons moeten afdragen", zegt Dirk Fluijt van Staatsbosbeheer daarover. De natuurorganisatie heeft het geld nodig, omdat de subsidie met een derde is gekort. Met de bijdragen van de sportorganisaties worden on der meer de paden onderhouden. Individuele gebruikers hoeven niet te betalen. Aan de Zeeuwse Kustmarathon doen dit jaar waarschijnlijk rond de 10.000 sporters mee, en ja, een groot deel daarvan loopt, wandelt of fietst door natuurgebieden van Staatsbosbe heer. „Maar we lopen en fietsen ook over de stormvloedkering, het strand en de duinen. Moeten we straks ook aan het Waterschap, Rijkswaterstaat en de Stichting Strandexploi- tatie Walcheren gaan betalen?", vraagt de in woner van Zoutelande zich af. „We vragen al tijd netjes een vergunning aan en daar betalen we al leges voor." Voorzitter Jan Bostelaar van atletiekvereni ging Dynamica betreurt het nieuwe beleid eveneens. Zijn club organiseert regelmatig een hardloopwedstrijdje langs de Walcherse kust. „Het is jammer dat er geld moet worden gevraagd aan de deelnemers, omdat ze (Staats bosbeheer) gekort worden door de overheid. Ik dacht dat het uitgangspunt altijd was dat natuur dicht bij de mensen moest staan en dat we niet allemaal natuurreservaten wilden hebben in Nederland? Door te sporten komen mensen in aanraking met de natuur en dit helpt daar niet aan mee." Volgens Bostelaar wordt het steeds lastiger om iets te organise ren. „Geld, regels, vergunningen; we zijn een vrijwilligersvereniging maar het wordt ons niet makkelijk gemaakt tegenwoordig. Het is eigenlijk te gek voor woorden. Als we er nou een puinhoop van zouden maken,kon ik er nog begrip voor hebben, maar wij ruimen al les netjes op. Dat geldt niet voor alle gebrui kers van het bos." Patrick Vader van mountainbikevereniging X-treme heeft al een gesprek gehad met Staats bosbeheer. Hij reageert wat gereserveerder. „Als alleen de mountainbikers moeten gaan betalen ben ik minder enthousiast, maar als bijvoorbeeld de ruiters en hardlopers op de zelfde manier worden belast kan ik er wel mee leven. Gelijke monniken, gelijke kappen wat ons betreft. Staatsbosbeheer heeft een der de minder aan subsidie dus dan is het logisch dat ze gaan kijken naar andere manieren om geld op te halen." Over een bijdrage van de ruiters wordt al nage dacht. Landelijk werkt Staatsbosbeheer aan de invoering van een ruiterpas. „En als we het hebben over de menners die rijden over de aangespannen wagenroutes, die hebben al een systeem met penningen en sleutels", zegt Kees de Lange, districtshoofd Staatsbosbeheer Zeeland. Bostelaar snapt best dat de natuurorganisatie op zoek gaat naar nieuwe inkomstenbronnen. „Dat wil ik wel benadrukken, maar je moet geen geld gaan heffen bij een vrijwilligersorga nisatie. Ze mogen ons wel gebruiken om druk te zetten bij de overheid, daar willen we best voor in actie komen. Nu wordt het aan de ver keerde kant opgelost." Door geld te vragen bevorder je ook illegaal ge bruik, denkt de voorzitter van Dynamica. „Het doet me denken aan vroeger toen je ook allerlei wilde lopen door de natuur had. De op brengsten voor onze lopen zijn zeer gering. Te genwoordig gaat er al veel geld zitten in ver keersregelaars en vergunningen. We willen on ze vrijwilligers nog wel een bakje koffie kun nen serveren. Het onderhoud is een rijkstaak, vind ik. En wat gaan ze doen met andere ge bruikers? Als twintig man in het bos gaat trai nen, moeten die ook geld gaan betalen? Of een hondenliefhebber die z'n hond er uit laat?" Lein Lievense heeft de oplossing al paraat. „Misschien komen er straks wel tolpoort jes bij de ingang van het bos te staan." De organisator van de Kustmarathon denkt ook al een stap verder. „Zou dit allemaal wel mogen? Het zou me niet verbazen als hier een rechtszaak van komt. We hebben de afgelopen jaren misschien al wel 25.000 euro uitgegeven aan allerlei regeltjes. We vragen ons wel eens af; wie plukt wie nu eigenlijk? Wij ruimen ook altijd alles netjes op, iets wat je niet van al le toeristen kunt zeggen..." Staatsbosbeheer heeft bij Patrick Vader aange geven dat de mountainbikeclub minder hoeft te betalen als er geholpen wordt met het on derhoud van het bos. „Als wij een dag met bij voorbeeld dertig man komen helpen zouden we al een eind uit de kosten kunnen zijn. Daar moeten we maar eens over gaan praten." De voorzitter van de mountainbikevereniging doet zelf de suggestie om met stickers te wer ken die je kunt kopen. „Dat gebeurt al in de Loonse en Drunense bossen. Wil je daar gaan mountainbiken dan kun je voor vijf euro een sticker kopen en een jaar lang daar fietsen. Dan ben je dus overal vanaf. Ik ben ook wel benieuwd wie dit allemaal gaat handhaven, want dat kost ook geld. Het druist ook een beetje in tegen het principe dat de bossen open en toegankelijk moeten zijn en dat we meer moeten gaan sporten. En ga je iemand die tijdens een feestje er wil gaan sporten of de yogaclub er ook voor laten betalen?" Kees de Lange van Staatsbosbeheer daarover: „Als je gaat wandelen of fietsen met een groepje hoefje niet te betalen. Daar kunnen we niets voor vragen. We willen bovendien ook dat mensen altijd kunnen wandelen en fietsen over de paden. Het gaat om de extra voorzieningen en de evenementen waar de deelnemers een bijdrage voor betalen." Sebastiaan Heikoop van atletiekvereniging Delta Sport heeft officieel nog niets gehoord van Staatsbosbeheer, maar ook zijn club staat niet te juichen. Wij vervuilen het bos een stuk minder dan andere gebruikers." Heikoop wil samen optrekken met andere clubs om over het beleid te praten. „De clubs worden onevenredig hard getroffen in verhou ding met andere gebruikers van het bos. Als het doorgaat, gaan we daar tegen protesteren." De Boswachterij op Schouwen is een drukbe zocht gebied door sporters en evenementen. Sportwethouder Ad Verseput van de gemeen te Schouwen-Duiveland hoopt dat de nieuwe ontwikkeling niet zal leiden tot minder spor ten. Hij vindt het belangrijk te weten wat er met het geld van de organisatoren gaat gebeu ren. „Als het in een grote pot verdwijnt, is dat heel wat anders dan wanneer het direct terug komt in het onderhoud van het bos. Als het geld direct terugvloeit, is er best wat voor te zeggen." Krijgen we straks soms tolpoortjes in de bossen7 door Maurice Steketee en Melita Lanting Sebastiaan Heikoop, Delta Sport Kees de Lange, Staatsbosbeheer

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 72