Kapelle voorziet geen probleem door korting jeugdzorg en hulp I I I Filmen vraagt geduld mens en paard I w 66 Niet elk dorp le vert geld op, maar het is belangrijk voor de leefbaarheid 24 BEVELANDEN en THOLEN KERMIS Kermisexploitantenfamilie Janvier uit Bergen op Zoom heeft nauwe banden met Zeeland. HET CITROËN PREVIEW EVENT Van Beek DE CITROËN C4 CACTUS DE NIEUWE CITROËN C1 F EP Bijna alle Zeeuwse gemeenten krijgen volgend jaar minder geld voor huishoudelijke hulp dan waarop ze hadden gerekend. Daar entegen ontvangen de meesten meer geld voor jeugdzorg. Zij pro fiteren van het hogere budget voor de jeugdzorg. Dit blijkt uit de zogenoemde meicirculaire van het Rijk. Kapelle daarentegen krijgt zowel voor de huishoudelijke hulp als voor de jeugdzorg minder geld van de rijksoverheid. Deze taken worden met ingang van 1 januari volgend jaar overgeheveld naar de gemeenten. Kapelle wordt op de jeugdzorg 85.000 euro gekort en heeft voor de huishoudelijke hulp 295.000 euro minder te besteden. Hersel- man weet nog niet hoe de korting op de jeugdzorg in de praktijk uit zal gaan pakken. Omdat het een rijkstaak was, heeft de gemeente immers nog geen ervaring met de financiële huishouding van de jeugdzorg. „Die kosten hebben wij dus nog niet gehad. Wat ik wel weet, is dat het Rijk de korting op basis van historische gegevens van Ka pelle heeft berekend. Klaarblijke lijk is er in Kapelle minder behoef te aan jeugdzorg dan in andere ge meenten. Daar moeten we als ge meente natuurlijk blij mee zijn. Natuurlijk weten we wat er speelt in de gemeente Kapelle. Gelukkig wordt er in onze gemeente maar mondjesmaat een beroep gedaan op de jeugdzorg. Of het dus om een echte bezuiniging gaat, weet ik niet. We pakken die uitdaging natuurlijk volledig op." Voor de huishoudelijke hulp geldt in Kapelle eigenlijk hetzelf de verhaal. Kapellenaren hebben de afgelopen twee jaar minder ge bruik gemaakt van huishoudelij ke hulp dan was begroot. „Omdat we minder geld hebben uitgegeven, wisten we dat er een bezuiniging aan zat te komen. Na tuurlijk is een korting van twin tig procent op het budget fors maar dat kunnen we gedeeltelijk opvangen. We hadden hier im mers al deels op gerekend." CITROËN C1 HET CITROËN PREVIEW EVENT CITROEN C4 CACTUS AUTOBEDRIJVEN www. ci t roenva n beekn I RILLAND - In Hansweert draaiden ze quitte en op Rilland leggen ze naar verwachting geld toe. Maar in Yerseke hoopt de Bergse ker misfamilie Janvier weer wel een leuk centje te kunnen verdienen. De dorpen die niets opleveren, ne men vader en zoon Janvier - bei den heten Piet - op de koop toe. Niet de centen, maar passie houdt de kermis draaiende. Zeven jaar lang waren de vier ker missen in de gemeente Reimers- waal aan een andere exploitant uitbesteed. Die liet de kermis - vooral in de kleinere dorpen - wat verwateren. Dat leidde gaan deweg tot minder attracties én minder bezoek. Als het aan de Jan viers ligt, wordt dat echter alle maal anders. „Niet elk dorp levert geld op, maar dat calculeren we in. Het is belangrijk voor de leef baarheid dat er ook in kleinere kernen iets gebeurt", licht zoon Piet het uitgangspunt toe. Dat be tekent voldoende attracties en als het even kan ook nog wat meer. Zoals de één-eurokermis, waar de vierdaagse kermispret in Rilland gisteren mee van start ging. En vandaag worden, in samenwer king met het dorpshuis, senioren in de watten gelegd. „Natuurlijk moet je uiteindelijk wel geld ver dienen, anders kun je je rekenin gen niet betalen. Maar het allerbe langrijkste is toch dat je hier ge voel voor hebt", stelt Piet senior vast. Er kwam nog heel wat last minute regelwerk bij kijken, maar mede dankzij de bereidwilligheid van de overige kermisexploitan ten staat er sinds gisteren op Ril land weer een kermis van for- maat. „Tien attracties, met iets voor alle leeftijden", schetst zoon Piet de opbouw. „Best een mooie kermis voor zo'n dorp", constate ren twee jongens die toevallig net voorbij lopen. Dat was vorig jaar wel anders, blikken Dies Jeremias- se en Arie van Meerwijck - bei den inwoners van de gemeente Reimerswaal - op de vorige editie terug. „Een aanfluiting", noemt Je- remiasse de paar attracties die er toen stonden. „Je hebt meer zicht- werk nodig; botsauto's en andere grote dingen. Dat trekt mensen." En valt die kermis dan - zoals za terdag het geval is - samen met de braderie en de Luikse markt, dan is het ideaalplaatje voor Jere- miasse compleet. Het hoort ge woon zo, zegt ook Van Meerwijck over de jaarlijkse kermis op Ril land. „Zeker voor de jeugd is het leuk als er iets te doen is. Want verder is dit natuurlijk best een doods dorp." De familie Janvier organiseert de kermissen in de gemeente Rei merswaal in eerste instantie al leen in 2014. Daarna ligt wellicht een meerjarencontract in het ver schiet. MEER KERMIS EN OLIEBOLLEN y Maar niet alle acteurs houden het droog. Sjaco de Visser rijdt met zijn open wagen, getrokken door de paarden Simon en Fien, op af- rQep langs de Oostkerk. Sjaco's col lega Wim Duvekot komt vanaf de andere kant gereden. Hij heeft ge luk; hij rijdt met een huifkar en zit wat droger. De Visser en Duvekot, respectieve lijk afkomstig uit Aagtekerke en Zoutelande, zijn van de stichting Het Werkend Zeeuws Trekpaard. The making of Michiel de Ru Na het figureren in Zierikzee is De Visser met Simon en Fien in Middelburg. De Visser is zeven da gen in touw geweest voor de film. Het is niet zijn filmdebuut. Hij werkte eerder al mee aan de film De Storm. Filmopnames vergen veel geduld, vertelt De Visser, ter wijl de regen op de trappen van de Oostkerk neerklettert. De paar- den heeft hij vanwege hun onver stoorbare karakter uitgekozen. „Er komt soms vuur en rook aan te pas. Ze mogen dus niet schrikach tig zijn." De paard-met-wagens zorgen niet alleen voor een zeven tiende eeuws sfeertje, de brede paarden zijn ook handig om histo risch onverantwoorde details in het straatbeeld af te dekken. Als de filmmakers bij de Oostkerk klaar zijn en naar de Kuiperspoort gaan voor de volgende scène, zwaait De Visser nog even. „Voor mij was dit de laatste dag. En nu maar wachten op een kaartje voor de première." door Frank van Cooten KAPELLE - De gemeente Kapelle voorziet geen problemen door de fikse korting op de budgetten voor de jeugdzorg en de huishoudelijke hulp. Dat zegt wethouder Jon Her- selman (financiën). De behoefte aan jeugdzorg en huishoudelijke hulp in de gemeente Kapelle is niet zo groot Janviers blazen dorpskermis nieuw leven in door Esme Soesman Van Sec* Autobedrijven Ruim voor de officiële introductie in september haalt Van Beek de nieuwe C4 Cactus naar de showroom. De C4 Cactus is weer een echte Citroen die past in de lijn van vernieuwende modellen als de 2CV, Berlingo en de Picasso. Een vernieuwende auto met nuttige technologie en een verrassend design. Maar dat is nog niet alles! Ook hebben we 3 dagen de nieuwe Citroën C1 in onze showrooms. De nieuwe Citroën C1 past helemaal binnen de nieuwe filosofie van Citroën: meer design, meer comfort, meer bruikbare technologie... voor een aanvaardbare prijs! De nieuwe C1 wordt beschikbaar met 3 uitrustingsniveaus: Live, Feel en Shine. Er zijn tevens speciale launch editions verkrijgbaar. Wij organiseren in week 23 (2 t/m 7 juni) een voorintroductie in onze 1 bedrijven voor klanten en geïnteresseerden. MlÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊmÊÊMÊÊÊÊÊÊÊiÊÊKÊÊÊÊÊÊÊiÊÊÊÊmÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊKÊÊÊÊ Op onderstaande data kunt u kennis komen maken met de Citroen CA Cactus en de^BM .n onze vestigingen. RiOtem (Cactus) Ma 2jun l&18u d.3iuni 10-2t a H3—SWSfl WÊÊÊKÊÊÊÊÊÊtÊHÊÊÊÊÊHNHHÊÊÊÊÈÊHÈ giMllfcriwMai Oudenbosch: Tel 0165-313944 Roosendaal Tel 0165-552688 Bergen op Zoom:Tel. 0164-242050 Vlissingen (Ritthem):Tel. 0118-629955 Uw officiële Citroen dealer voor West Brabant en Zeeland. Piet Janvier jr, kermisexploitant De kermis in Rilland duurt nog tot en met zaterdag 7 juni. Die dag is het ook braderie en Luikse markt op het dorp, vanaf 10.00 uur. Op geven voor de markt kan nog steeds via: demarkten@gmail.com. Na Hansweert is de kermis in Ril land de tweede van een reeks van vier in Reimerswaal. In Kruiningen is het kermis van woensdag 26 juni tot en met zater dag 29 juni. In Yerseke is het kermis van woensdag 14 augustus tot en met zaterdag 17 augustus. Daar pakt Janvier weer uit met feesttent mét optreden van Surrender. De Janviers zijn ook elders in Zee land te vinden: onder meer in de oliebollenkraam in Goes. door Theo Giele MIDDELBURG - Het is maar goed dat op deze druilerige woensdag in Middelburg vooral binnenopnames voor de film Michiel de Ruyter ge pland staan. Op www.pzc.nl/foto is een fotoalbum van de filmopnames te zien. Foto's van lezers zijn welkom.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 68