André Kuipers helpt Zeeuws bedrijf aan ruimtevaartklus Vertrek Belastingdienst blijft verlies Duurzaam huis wordt in 48 uur opgebouwd 26 SCHOUWEN-DUIVELAND Sportworxs uit Zierikzee dient klacht in bij mededingingscommissie EU over staatssteun aan nieuw sportcomplex. 66 Ze krijgen de huur 66 Ineens zitten we in de ruimtevaartindustrie. Een jongensdroom 66 Belastingdienst komt op steeds grotere afstand te staan, net als banken zierikzee - De gemeente Schou- wen-Duiveland verleent ongeoor loofde staatssteun aan de exploi tant van het nieuwe sportcen trum in Zierikzee. Tot die conclu sie komt Peter van de Zande, eige naar van Sportworxs in Zierikzee. Hij heeft een klacht ingediend bij de commissie voor mededinging van de Europese Unie. „De kern van mijn klacht is dat een commercieel bedrijf van de gemeente een splinternieuw sportcentrum, zwembad en fit nesscentrum in de schoot gewor pen krijgt. Hiervoor wordt geen huur betaald", zegt Van de Zande. De gemeente bouwt een nieuw sportcentrum in Zierikzee. De ge meente is financier én eigenaar. Het bedrijf Wind/Laco bouwt het complex en gaat het straks ook ex ploiteren. Van de Zande legt uit dat Laco voor de exploitatie van het hele gebouw (inclusief de commerciële ruimten zoals fit ness) jaarlijks 637.000 euro ex btw exploitatiebijdrage krijgt. Daarvan is 300.000 euro een bij drage voor het niet-rendabele deel van het complex. „En als je die bedragen dan van elkaar af trekt, houd je 348.000 euro subsi die over en dat is gelijk aan het be drag dat Laco aan de gemeente moet betalen als huur. Ze krijgen de huur dus eigenlijk gesubsidi eerd en betalen niets." Van der Zande heeft uitgezocht dat Laco - tegen de eerdere afspra ken in - de fitnessruimte mag ver dubbelen naar 800 vierkante me ter nadat Take Care, de andere Zie- rikzeese fitness, is overgenomen. Daardoor ontstaat een groot en modern fitnesscentrum. „Maar het gaat hier niet meer om norma le concurrentie. Dat zou ik kun nen accepteren, we hebben tot nu toe altijd als twee fitnesscentra in Zierikzee naast elkaar bestaan", zegt Van de Zande. „Maar nu moet ik gaan concurreren met een bedrijf dat door de gemeente gesubsidieerd en betalen eigenlijk niets in het zadel wordt geholpen én ge houden met gemeenschapsgeld." Van de Zande is heel erg teleurge steld over de gang van zaken. Hij voelt zich machteloos en niet se rieus genomen. „Ik had een be paalde loyaliteit verwacht naar ons bedrijf. We zitten hier al zo lang en hebben zoveel geïnves teerd in nieuwe programma's, maar ik ben puur keihard zakelijk benaderd. Ze zeggen gewoon dat het van ondergeschikt belang is of bestaande bedrijven wel of niet hun bestaansrecht houden." Wethouder Ad Verseput wil in houdelijk niet ingaan op de klacht „Ik neem het voor kennis geving aan. Wij gaan er van uit dat we keurig hebben gehandeld." GOES - In de fabriekshal van de in Goes gevestigde machineprodu cent Timesavers International staat een gigantische slijpmachi ne van 26 meter lang. De grootste uit de geschiedenis van het be drijf. De machine heeft een bij zonder doel: het Amerikaanse ruimtebedrijf SpaceX zal hiermee binnenkort de aluminium romp van haar raketten en satellieten klaarstomen voor gebruik. Directeur Paul Hartendorp glun dert van trots. „Ineens zitten we in de ruimtevaartindustrie. Een jongensdroom." Hij is ervan over tuigd dat zijn bedrijf deze miljoe nenorder grotendeels dankt aan het succes van André Kuipers. De astronaut is voor de gelegenheid afgereisd naar Goes: „In 2012 lukte het mij en mijn collega's om de Dragon, de eerste onbemande ruimtecapsule van SpaceX, met een robotarm aan het internatio nale ruimtestation ISS te koppe len, een ingewikkelde klus." Dat was een bijzonder moment, vertelt Kuipers, want het was de eerste keer dat een ruimtevoer tuig van een commercieel bedrijf een bezoek bracht aan het ISS. „Doordat deze test is geslaagd, kunnen er in de toekomst meer commerciële vluchten plaatsvin den." Lachend: „In Amerika moet het zijn opgevallen dat wij Neder landers verstand hebben van ruimtevaart. En dat levert voorde len op voor bedrijven hier, zo blijkt." De grote slijp- of kalibreermachi- ne is een bijzondere aanwinst, vindt Hartendorp. „De alumini um wand van een ruimtevoertuig moet een heel specifieke dikte hebben. Dat komt aan op millime ters. Hoe lichter de capsule, hoe meer je kunt meenemen. Zeker voor de commerciële ruimtevaart is dat belangrijk. Een bemande vlucht komt voor dit bedrijf nu dichterbij." Gewoonlijk houdt Hartendorp zijn deuren graag ge sloten, hij is liever bescheiden. Maar hiervoor maakt hij een uit zondering. Hij laat de buitenwe reld graag zien hoe leuk techniek is. Nog veel te weinig jongeren kiezen volgens hem voor een tech nische opleiding. Kuipers is het roerend met hem eens. „Techniek komt overal terug. Ruimtevaart is een mooi middel om te laten zien dat het niet eng of saai is, maar hartstikke spannend." Dat het belastingkantoor in Ter- neuzen zou sluiten, hing al sinds 2003 in de lucht. Het tweede kabi net-Balkenende maakte juni dat jaar bekend fors te willen bezuini gen op de Belastingdienst. Dat het nog ruim tien jaar heeft ge duurd voordat het Terneuzense fi liaal sluit, is onder meer te dan ken aan verzet vanuit Zeeland. Al te veel rijksdiensten zouden zijn verdwenen. Het verzet heeft ertoe geleid dat er in Zeeland nog iets van de Be lastingdienst overblijft, in Middel burg. De meeste van de ruim ze ventig Terneuzense medewerkers trekken daar in bij het waterschap Scheldestromen. „In Terneuzen is het kantoor van het Rijk, in Mid delburg moet huisvesting worden gehuurd. Onbegrijpelijk", bekriti seert belastingadviseur Levels die stap. Het ergste vindt hij dat de Belastingdienst op grotere afstand komt te staan. Levels erkent dat veel digitaal kan worden afgehandeld, maar per soonlijk contact blijft in een aan tal gevallen wel nodig. „Dat gaat veel extra reistijd kosten." Levels ziet overigens al gebeuren dat be lastingadviesbureaus in Terneu zen inkrimpen of zelfs helemaal vertrekken. Wat er met het grote karakteristie ke belastingkantoor in Terneuzen zal gebeuren, is onbekend. Het rijksvastgoed- en ontwikkelings bedrijf moet het eerst aan de ge meente aanbieden. Die wil het niet kopen, maar 'wel een bemid delende rol spelen', verklaart een woordvoerder. Niet alleen de bouwtijd van het in Duitsland geprefabriceerde huis is bijzonder, het is ook nog eens een ecologisch verantwoor de woning. „Het wordt spectacu lair om te zien", voorspelt sales manager Ingo Pahnke van Hanlo. „Normaal gesproken duurt het een half jaar om zo'n woning te bouwen, als je alle muren moet opmetselen. Nu komen er drie vrachtwagens aanrijden en wordt het als een legopakket opge bouwd. 's Middags ligt de vloer, 's avonds zit het dak erop, de volgen de dag is het klaar. Binnen achten veertig uur." Het is de eerste duurzame wo ning die Hanlo in Nederland reali seert. Het huis is drie keer zuini ger dan wettelijk is voorgeschre ven. Op 12 juni is het nog niet he lemaal af, bekent Pahnke, want de zonnepanelen komen pas een maand later op het dak. „Niet al leen de opbouw is spectaculair, het ontwerp ook. Minder traditio neel dan gebruikelijk in Zeeland." aan sportcomplex' 'Staatssteun door Melita Lanting Peter van de Zande door Sharon van Oost Paul Hartendorp, Timesavers André Kuipers loopt naar het podium voor een lezing tijdens zijn bezoek aan Timesavers. foto Marcelle Davidse door Harmen van der Werf TERNEUZEN - De Belastingdienst is met ingang van volgende week dinsdag definitief weg uit Terneu- zen. Het kantoor aan de Rose- gracht is sinds dinsdag al voor het publiek gesloten. „In en in triest", lucht de Terneuzense belastingadvi seur Frans Levels zijn hart. Frans Levels, belastingadviseur ZIERIKZEE - Nu staat er nog niets op Boudewijnsekerke 15 in Zoute- lande en op de ochtend van 11 juni ook nog niet. Maar de volgende dag staat er een compleet nieuw bouwhuis, neergezet door Hanlo Woningen uit Zierikzee.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 64