UIT 13 Herdenking slavernij met Tres Hombres Veertig banieren sieren Haikufestival Over twee dagen wordt de aftrap verricht van een stijf uitverkocht Pinkpop. Een verklaring voor de massale belangstelling: het uitstekende programma. Maar waarom is deze line-up eigen lijk zo goed? Het affiche van Pinkpop 2014 is het sterkste programma sinds mensenheugenis. Maar wat maakt de huidige line-up nu zo onweerstaan baar? De Rolling Stones is een monsterboeking die met een uitroepteken in de annalen van het oudste festival van Europa zal worden bijgeschreven. Maar toch zit de kracht van Pinkpop 2014 'm niet in de laatste plaats in de acts naast deze historische headliner. En met name in het lef van de programmeurs om een ander publiek naar Landgraaf te lokken: de Lowlandsgangers. Pinkpop is voor velen toch het festival waar je je kids mee naartoe neemt voor een gezellig dagje uit. Het festival waar het gemis aan scherpe randjes wordt gecom penseerd door een dozijn live uitgevoerde megahits van 3FM. Een jaarlijks feest der herkenning voor festivalgangers die het niet erg vinden om voor de zevende keer Anouk te zien. Maar in de agenda van de zelfverklaarde fijnproevers, de muziek- snobs zoals je wilt, staan de drie dagen Pinkpop bij gebrek aan verrassende acts zel den rood omcirkeld. Dat is dit jaar anders. Aangevoerd door headliner Arctic Monkeys (één van de grootste bands van na de millenniumwisse ling) en de Canadese indiegrootheden van Arcade Fire (met een onwaarschijnlijk om vangrijke vaste schare fans), biedt Pinkpop deze editie plots een compleet bataljon aan acts waar de Indiekids zich wél mee willen afficheren. Bands als Haim, Bombay Bicy cle Club of Portugal. The Man hadden net zo goed op Best Kept Secret of Lowlands kunnen staan. En gevestigde festivalfavorie ten als Editors, The Kooks en Jake Bugg worden ook nog goed gepruimd door deze immer kritische doelgroep. Zo boort Pink pop plots een publiek aan dat voorheen meestal de neus ophaalde voor het pro gramma dat organisator lan Smeets uit de mouw schudde. Los van de nieuwe vijver waar Smeets en consorten thans uit lijken te vissen, klopt het programma. Bijna elke subcultuur wordt bediend. Metal? Hoewel ze niet voor het eerst in Landgraaf optre den, heb je met Metallica al enkele duizen den overtuigde methalheads binnen. Door bands als Avenged Sevenfold, Mastodon, Ghost en Rob Zombie - ook groepen uit het hardere segment - te programmeren, verzekert het festival zich óók van de metal- liefhebbers die zich van het naar hun smaak te commerciële Metallica hebben af gekeerd. Ook aan de ouwe rockers is gedacht. Naast de Stones en Metallica staat ook de voorma lige Led Zeppelin-frontman Robert Plant op de planken, gesteund door zijn Sensatio nal Spaceshifters. En hoewel nog niet zo oud, zal ook het vijfsterren-gitaar werk van Pinkpop-surprise joe Bonamassa de grij zende Pinkpopbezoekers bekoren. Aan Punkers is gedacht en urbanmuziek? Ook dat genre kunnen we, hoewel het be grip 'urban' ruim genomen kan worden, af vinken. Kraantje Pappie staat garant voor nieuwerwetse Nederhop, de Franstalige raps van Stromae gaan erin als zoete koek en de Britse belofte John Newman zorgt voor een flinke mop soul op Megaland. Als klap op de vuurpijl serveert Smeets op zaterdag The Scene van de terminaal ver klaarde frontman Thé Lau. Een zwanen zang met een roze decor. Heel bijzonder. Het geheim van deze, inmiddels stijf uitver kochte, Pinkpop-editie? Het uitgebalanceer de programma, sprankelende headliners en de ruimte voor verrassing. Maar het allerbe langrijkste: het festival heeft nieuwe vrien den gemaakt, zonder de oude kwijt te ra ken. In juni beleeft de herdenking van de sla vernij in Middelburg haar hoogtepunt met vrijdag al de aankomst van het zeil schip Tres Hombres. En dat is meteen het startsein voor allerlei activiteiten rondom het schip én de slavernij. Dat gebeurt bij de Dokbrug en de Maisbaai. Vrijdag verlaat Tres Hombres de haven van Vlissingen rond 16.00 uur. Dan wordt het door trek paarden (over het jaagpad) voortgetrokken naar Middelburg en het laatste stukje ko men er sleepboten aan te pas. Die dag zijn er allerlei muziekoptredens. Van 10 tot 13 juni bezoeken verschillende Middelburgse basisscholen het schip en vertellen historici over het Middelburgse handelsverleden. Het Middelburgs Theater speelt op 14 juni diverse korte voorstellin gen op locaties in de binnenstad. De voor stellingen zijn gebaseerd op de verhalen uit de stadswandeling Cacao, suiker en sla ven. Die voert langs plekken in de binnen stad die aan de 17e en 18 eeuw en de slaven handel herinneren. Er is ook nog een bui tententoonstelling 'Slavernij vroeger en nu' die te zien is van 6 juni tot 6 juli bij de Langevielebinnenbrug. Zaterdag 14 juni is de dag van de nationale herdenking. en Cultuurroute in de provinciehoofdstad. Aan de openingshandeling gaat zaterdag overigens al een breed programma vooraf. Zo verricht wethouder Saskia Szarafinski van Kunst en Cultuur om 11.00 uur in de Zeeuwse Bibliotheek de prijsuitreiking in het kader van de haikuwedstrijd die sinds de Nationale Gedichtendag op 30 januari is gehouden. De Zeeuwse Bibliotheek heeft de haiku bundel 'Ergens moet het zijn' uitgegeven met daarin de haiku van de drie prijswin naars en nog 65 andere geselecteerde bij dragen. Deze bundel wordt zaterdag gepre senteerd. Het ochtendprogramma bestaat verder uit een optreden van de Middel burgse stadsdichter Theo Raats. Ook zal Lies Drenth van de Haiku Kern Zeeland een inleiding geven over de herkomst en ontwikkeling van de haiku. Tevens zal zij enkele haikugedichten voorlezen. Met de onthulling van de eerste van veertig banieren verricht burgemees ter Harald Bergmann zaterdag 7 juni om 15.00 uur de officiële opening van het Hai kufestival in Middelburg. De met haiku bedrukte banieren sieren de kaden en enkele galerieën van de Kunst- DONDERDAG 5 JUNI 2014 door Marco van Kampen Rockband Led Zeppelin, eind jaren zestig, nu ook op Pinkpop, foto DPD De Tres Hombres. Pinkpop dit keer sterker dan ooit Anya Marinissen met een van de banners. Ronnie Wood, Mick Jagger, Keith Richards, Charlie Watts (vlnr). foto Mandatory/ Brian Rasic

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 57