Een dikke Volvo, maar toch zeker geen Maserati? I I I 'Chirurg die vijf keer per jaar blaas Er is in Nederland grote ongelijkheid tussen inkomens en vermogens, zegt de WRR. 4 BINNENLAND HOE ONGELIJK IS NEDERLAND? Alsof vroeger alles beter was. Oud-topambtenaar Arnold Moer- kamp herinnert zich nog goed hoe zijn collega's op het ministe rie van Volkshuisvesting tot mid den jaren '90 woningcorporaties de wet voorschreven. „Het depar tement bepaalde zelfs welke CV-ketel in een sociale huurwo ning geplaatst mocht worden." Wat Moerkamp wil zeggen: het was helemaal niet zo'n gek idee dat de corporaties in het eerste paarse kabinet uiteindelijk wer den verzelfstandigd. Het paste in de tijdgeest van meer eigen ver antwoordelijkheid. Ook financieel was er alle reden om corporaties los te maken van de overheid. Miljarden guldens aan subsidie gingen elk jaar over naar de sociale huursector, met aanzienlijke risico's voor de rijks begroting. Tot op een dag het in fuus werd afgeknepen en de cor poraties voor miljarden werden af gekocht. Staatssecretaris Dick Tommei was verantwoordelijk voor de over gang. „Twee zinnen in het regeer akkoord", meer woorden had de coalitie van PvdA, WD en zijn ei gen D66 er niet aan vuil gemaakt. Tommei: „Hier was iedereen het over eens. Ook het CDA." Aanvankelijk was het de bedoe ling dat de corporaties zich alleen bezig zouden houden met het bouwen, onderhouden en verhu ren van huurwoningen voor de laagste inkomens. Maar Tommei liet zich overtuigen om ook maat schappelijke taken toe te staan. Enquete woningcorporaties Niet alleen de woning, maar ook de buurt mocht aangepakt wor den om verloedering tegen te gaan. In de jaren daarna werd de taakopvatting steeds verder opge rekt, met de aankoop van cruise schip de ss Rotterdam door Woon bron als dieptepunt, dat 250 mil joen euro kostte. „Uit dat zaadje dat destijds is ge plant is een wel heel rare boom gegroeid", sneert WD-Kamerlid Anne Mulder. Het is de eerste keer dat er op deze tamme eerste verhoordag wat venijn door klinkt. De echte brokkenpiloten komen dan ook pas later aan de beurt, zoals morgen Rochdale-be- stuurder Hubert Möllenkamp, die rondreed in een Maserati van de 'zaak'. Volgens oud-topambtenaar Moer kamp was er in de jaren '90 heus oog voor de risico's van privatise ring, maar zulke uitwassen waren niet voorzien. „Het beeld was: straks gaan al die directeuren in een dikke Volvo rijden. Maar toch geen Maserati!" Volgens Tommei heeft het toe zicht gefaald. Door een gebrek aan onafhankelijke en kundige controleurs is de boel zo uit de hand gelopen. Maar dat is volgens hem iets anders dan vaststellen dat het hele corporatiebestel niet deugt. Tommei: „Je moet accepte ren dat er af en toe iets mis gaat." Niet alleen de woning, maar ook de buurt mocht aangepakt worden om verloedering tegen te gaan DEN HAAG - Het kabinet moet be lastingsubsidie geven aan de laagstbetaalden in Nederland. Te gelijk zijn maatregelen gewenst om het enorme verschil in vermo gen tussen rijk en arm te verklei nen. Dat staat in het gisteren ver schenen rapport Hoe ongelijk is Ne derland? van de Wetenschappelij ke Raad voor het Regeringsbeleid (WRR). Volgens het rapport zijn de inko mensverschillen in Nederland sinds de jaren '80 'drastisch toege nomen'. De verschillen zijn tij dens de jongste economische cri sis alleen maar groter geworden. Eenverdieners en zzp'ers staan on deraan de inkomensladder. De overheid moet hen beter be schermen, staat in het rapport. De WRR heeft berekend dat het ge middelde maandloon (gecorri geerd voor inflatie) voor een volle dige baan sinds 1985 met minder dan 1 procent per jaar is gestegen. Werknemers zonder periodieken of promotie zagen hun loon in 28 jaar met slechts 5 procent stijgen. 'De onderkant van het inkomens gebouw staat al 35 jaar stil', staat in het rapport. Terwijl het reëel besteedbare inkomen van de laagstbetaalden tussen 1977 en 2011 daalde van 10.700 euro naar 10.300 euro, steeg het inkomen INKOMENSVERSCHILLEN van de 10 procent bestbetaalden van 112.000 euro naar 144.000 eu ro. De conclusies van de WRR staan haaks op'de bevindingen die het Centraal Bureau voor de Statis tiek (CBS) maandag presenteerde. Volgens het CBS zijn de inko mensverschillen de afgelopen ja ren nauwelijks toegenomen. De WRR spreekt echter van een 'on dergrondse verschuiving' als de individuele loonontwikkeling van werknemers wordt onder zocht. Dat het CBS tot anderè con clusies komt, wordt volgens de WRR verklaard doordat de statis tici uitgaan van gestandaardiseer de huishoudinkomens, waardoor het werkelijke beeld wordt verte kend. De WRR wijt de toegenomen in- komenskloof aan de bevriezing van het minimumloon, de beper king van toeslagen en uitkerin gen, de opkomst van de marktwer king en de verzwakking van de vakbonden. Ook is er minder laag betaald werk, waardoor de lonen worden gedrukt. 'Hoogopgeleiden werken met computers, laag opge leiden worden door computers vervangen', staat in het rapport. Laagbetaalde eenverdieners met een parttime baan en zzp'ers met geringe inkomsten zouden een be lastingtoeslag moeten krijgen. Verhoging van het minimum loon, aldus de WRR, kan leiden tot verder banenverlies aan de on derkant van de arbeidsmarkt. De WRR wil af van het huidige stelsel van toeslagen dat de inko mensverschillen nog enigszins gladstrijkt. Volgens de onderzoe kers is het stelsel een 'lekkende emmer', profiteren gepensioneer den er meer van dan werknemers en kost het heel veel geld. Het kabinet moet ook de grote vermogensverschillen in Neder land aanpakken. Volgens de WRR hebben de drie rijkste Nederlan ders samen meer bezit dan de helft van alle Nederlanders bij el kaar. Terwijl gewone huishoudens hun vermogen zagen slinken, is de groep miljonairs sinds 2007 nog groter geworden. 'De crisis heeft de verschillen verscherpt', schrij- Toch schroeft de zorgverzekeraar met zijn inkoop voor diverse com plexe kankeroperaties de onder grens van het aantal behandelin gen op. Dit doet de verzekeraar op basis van wetenschappelijk on derzoek en internationale nor men, aldus Kuijpens. Artsen in het buitenland leggen zichzelf ho gere normen op. Dit vanuit de re denering: hoe vaker een medisch team een operatie doet, hoe beter het erin getraind wordt en hoe minder complicaties er optreden. „Het is net als met sport." De Nederlandse Vereniging voor Heelkunde vindt dat de verzeke raar te veel op volume stuurt. Min stens zo belangrijk is de samen werking binnen een behandel team of dat een ziekenhuis de juis te apparatuur heeft, aldus een woordvoerster. „Is de operatie ge lukt, waren de snijvlakken van de tumor schoon, was de patiënt te vreden, de psychosociale nazorg goed? Dat telt ook." Volgens VGZ-directeur Zorgin- koop, Jeanette Horlings-Koetje, zegt volume zeker niet alles, maar is het wel het 'hardste' criterium. „Natuurlijk kijken we niet alleen naar het volume. Ziekenhuizen houden allerlei kwaliteitsregistra ties bij en daar kijken we ook naar. Als een patiënt bijvoorbeeld niet binnen een bepaalde tijd een diagnose kreeg, kun je daarover discussiëren: klopt het wel? Is er goed geregistreerd? Het aantal operaties is het enige gegeven dat wél hard is." Volgens VGZ is een zekere 'pro ductie' nodig om de hele behande ling goed te kunnen organiseren. Zorgverzekeraar CZ kan op dit moment niet zeggen of hij in 2015 méér ervaring met kankeropera ties gaat eisen. CZ 'overweegt' dit wel te doen voor borstkankerope- raties. Nederlandse ziekenhuizen leggen zichzelf op dat zij borstoperaties vijftig keer per jaar doen. VGZ gaat eisen dat dit honderd keer wordt en CZ overweegt een on dergrens van honderd vijftig borst operaties. Achmea volgt in princi pe de normen die de artsen zich zelf opleggen. Dit geldt ook voor Menzis, al heeft deze verzekeraar De Nederlandse Vereniging voor Heelkunde vindt dat zorgverzekeraar te veel op volume stuurt SPECIALE LEZERSAANBIEDING door Laurens Kok DEN HAAG - Bijna niemand voorzag in de jaren '90 dat woningcorpora ties er zo'n potje van zouden ma ken. Toch werd 'het zaadje waaruit een wel heel rare boom groeide' toen al geplant, blijkt op de eerste hoorzittingsdag van de parlemen taire enquêtecommissie. Toeslag voor laagste lonen' door Chris van Alem Illustratie Nozzman Nederlanders vinden dat een directeur 5,4 keer zoveel mag verdienen als de laagstbetaalde arbeider. Maar ze vermoeden dat de directeur 11,4 keer zoveel ver dient In werkelijkheid verdient hij echter zeventien keer meer. In 1990 verdienden de bestbetaal- de bestuurder in twee weken het gehele jaarinkomen van de laagst betaalde. In 2011 was daar nog maar één week voor nodig; in 2007 zelfs maar drie dagen. Volgens het laatste onderzoek (2012) vindt 61 procent van de Nederlanders de inkomensverschil len te groot. Van de hogeropgelei- den vindt 63 procent het verschil te groot. Bron WRR door Wilma de Cort ARNHEM - Hoe vaak een arts een operatie doet, is niet per definitie een graadmeter voor kwaliteit. „Er zijn ook urologen die zeggen: juist als ik maar één keer per jaar een blaas verwijder, doe ik het super gemotiveerd en precies", zegt Hans Kuijpens, medisch adviseur bij VGZ. Boeken? Ga naar www.hotelsallandseheuvelrug.nl/allin of bel: +31(0)548 - 516 900 Dit luxe Hotel-Restaurant Sallandse Heuvelrug is gelegen nabij het Nationaal Park. Verken te voet of per fiets de omgeving en geniet van de rust. Een bezoekje aan Deventer of Enschede mag niet ontbreken. In het sfeervolle restaurant geniet u van culinaire hoogtepunten. Höffi Sallandse heuvelrug "Bier, wijn en dranken uit het binnenlands gedistilleerd assortiment. Pri/s te o.b.v. vert>lijf van twee personen exclusief reserveringskosten (€5 per boeking), tax iiandUng fee (€2 p.p.p.n.) en weekendioeslag (€5 p.p.p.n.). Geldig van 01-07-2014 t/m 30-09-2014. 2 x overnachting incl. ontbijtbuffet 2 x a la carte lunch 2 x 3-gangen diner Onbeperkt koffie, thee en non-alcoholische dranken Alcoholische dranken* worden geschonken vanaf 17.00 uur Gebruik van binnenzwembad Gebruik van tennisbanen Gebruik van bowlingbanen Gratis WiFi

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 4