Bij fabriek als Shell is het veiliger dan thuis Miljoenenschade door brand Shell Moerdijk Busreizen Frankrijk Ui- IN HET NIEUWS 3 'Als er met Shell echt wat gebeurt, blijft er van Klundert niets over.' De schrik zit er goed in bij de inwoners. 139 469 529 659 De wereld is Kras p Compleet verzorgd 100% vertrekgarantie 4 dagen al v.a. Ga naar Kras.nl/busreizen of bel 0900-9697, Volgens de expert is de veiligheid de afgelopen jaren behoorlijk toe genomen, maar valt er nog wel de gelijk een slag te slaan. „Elk be drijf heeft nog steeds zijn eigen veiligheidscultuur. Het zijn nog te veel eilandjes. Er zou meer ken nis gedeeld kunnen worden. Ook veiligheidsbudgetten kunnen be ter op elkaar afgestemd worden. Dat kan zonder dat bedrijven hun autonomie afgenomen wordt." De vraag 'wat is veilig genoeg?' blijft lastig te beantwoorden, zegt Reniers: „De bedoeling is dat on gelukken worden voorkomen en dat de veiligheid telkens weer ver betert door te leren van inciden ten, die zich steeds weer zullen voordoen." Statistisch gezien is het tegen woordig veiliger op het terrein van een fabriek zoals Shell Moer dijk, zegt Reniers: „Thuis is het ge vaarlijker." Maar, zo waarschuwt de hoogleraar, de vergelijking gaat mank om één heel belangrijke re den: „Een ongelukje in huis is na tuurlijk heel vervelend, maar de omgeving heeft daar verder wei nig last van. Wanneer er iets fout gaat bij een chemische fabriek, kan dat een ramp betekenen voor duizenden, misschien wel tiendui zenden mensen. Dat is wat an ders dan van een trapje vallen." MOERDIJK - De explosies en de brand bij Shell Moerdijk hebben mogelijk voor miljoenen euro's schade veroorzaakt. „De schade is significant", zei directeur Paul Buijsingh van Shell Moerdijk gis teren. Hij verwacht dat het her stel lang gaat duren. Nadat dinsdagavond een reactor vat was ontploft, ontstond een grote brand met metershoge vlam men. Twee mensen raakten licht gewond. Na behandeling in het ziekenhuis zijn zij weer thuis. Shell Moerdijk is geen raffinade rij, maar een chemische fabriek. Op de locatie verwerkt het olie- en chemiebedrijf per jaar meer dan 4 miljoen ton aan chemische producten. Er was dinsdagavond geen speciale activiteit bij de reac tor waar de ontploffing gebeurde, zei directeur Buijsingh. Hij heeft dan ook geen enkel idee wat de oorzaak is. De Onderzoeksraad voor Veilig heid en het Openbaar Ministerie gaan uitzoeken wat er precies is gebeurd op het industrieterrein. Op datzelfde terrein ging in janua ri 2011 Chemie-Pack in vlammen op. Toevallig werd gisteren in Moerdijk een boek over die ramp gepresenteerd. Ook de eventuele gevolgen voor de volksgezondheid worden on derzocht. Dat onderzoek spitst zich toe op de roetdeeltjes die zijn neergekomen in de Hoeksche Waard en op het eiland van Dord recht. In één grondmonster zijn zware metalen aangetroffen. Het RIVM doet nader onderzoek. Minister Ivo Opstelten (Veilig heid) heeft gistermiddag een kort bezoek gebracht aan Shell Moer dijk. Burgemeester Jac Klijs van Moerdijk praatte hem bij over de gebeurtenissen. De minister ver telde dat hij de indruk heeft dat er lessen zijn geleerd na de brand bij Chemie-Pack in Moerdijk. „De brandweer was snel ter plaatse. Omwonenden zijn snel geïnfor meerd. Er is buitengewoon ade quaat gereageerd." klundert - Op amper 2 kilometer van de afgebrande fabriek van Shell in Moerdijk ligt het dorp Klundert. Veel inwoners denken dat ze door het oog van de naald zijn gekropen. Met de grote brand van Chemie-Pack in 2011 nog vers in het geheugen, vragen ze zich bovendien af hoe veilig het eigen lijk nog is op Moerdijk. „Ons is al tijd geleerd dat als Shell de lucht in gaat, ook Klundert gaat. Dins dagavond dacht ik dat het zover was", zegt een inwoonster. De meeste inwoners van Klun dert zijn geschrokken en bang. Sommigen hebben zelfs geen oog dichtgedaan. „We voelden een be paalde druk, dat was niet nor maal. Daarna kwamen de knal len", zegt Jeanette Verhoeven. „Mijn man zit bij de brandweer en hij is voordat zijn pieper ging al weggegaan." Niet iedereen heeft de knallen op gemerkt. Wim Hommel sliep er dwars doorheen. „Hoe laat waren die knallen dan? Ik heb niks ge hoord." Wilma Herben had dat wel verwacht: „Jij wordt nooit er gens wakker van. Ik dacht eerst dat het onweer was. Toen ik uit bed ging, hoorde ik de brandweer al. Het viel me op dat er weinig nieuws bij de regionale zenders was over de ontploffing, terwijl het bij de NOS hot news was!" Giovanni Vissers (15) uit Fijnaart een in Klundert dat je hier risico's loopt. Deze dingen kunnen gebeu ren. Ik ben niet zomaar bang te krijgen. Ik heb 35 jaar bij de brand weer gezeten. We hebben ook wel eens geoefend bij Shell." Volgens Bastien zitten er twee kanten aan de zaak: „Enerzijds is iedereen hier natuurlijk gewend aan het idee dat er dingen kun nen gebeuren op het industrieter rein. Aan de andere kant waren wij zelf ook bang hoor. Mijn vrouw kwam net uit Moerdijk en zij dacht nog: wat zou er gebeu ren als er hier een grote knal zou zijn? Ze schrok heel erg, toen ze hoorde dat dit ook daadwerkelijk was gebeurd." Mariëtte den Engelse was dinsdag avond net klaar met tennissen toen de ontploffingen waren. Het tennispark van Klundert ligt he melsbreed heel dicht bij Shell. „We zaten net met een man of acht aan een pilsje. Bij de eerste explosie sprongen we allemaal op. Ik keek recht op een vuurzee. Angstaanjagend was het en tegelij kertijd spannend. Iedereen riep lichtelijk in paniek dat we naar huis moesten. Toen zei een van mijn vrienden: Pas op, daar komt er nog een. We zagen een enorme vuurbal oprijzen achter de bo men en vervolgens weer een enor me explosie. Het clubhuis schud de op zijn grondvesten. Wij zijn op de fiets gesprongen en wegge reden. De halfvolle glazen bier als een stilleven achterlatend." werd wakker van zijn zwager. „Hij werd opgepiept/want hij zit bij de brandweer. Om vijf uur 's nachts kwam hij pas thuis. Het was best heftig. De rookpluim kon ik vanuit mijn slaapkamer raam zien. Ik heb mijn ramen maar dicht gedaan." Frans de Ronde was nog wakker, maar toch heeft hij de explosies dinsdagavond niet gehoord. „Ik las het 's ochtends pas. Vanuit Noordhoek hoor je dat allemaal niet zo goed, maar ik hoorde van ochtend wel dat er mensen uit Klundert zijn weggegaan voor hun veiligheid. Ik ben vrachtwa genchauffeur geweest en reed met gevaarlijke stoffen. Ik weet dus wel hoe het voelt: alsof je al tijd op een bom zit." Toon van Alphen en Bas Bastien staan in Klundert na te praten over de gebeurtenissen. Van Al phen: „Sinds dat het industrieter rein hier is gekomen, weet ieder- DONDERDAG 5 JUNI 2014 'xclusiërrèsef vering: hi*** 1! 4 dagen v.a. 8 dagen v.a. 8 dagen v.a. 10 dagen v.a. PriMn ^p. ö:b;v: Z'përS door Nico Schapendonk BREDA - De chemische industrie blijft een risicovolle bedrijfstak. Wel ke maatregelen er ook worden ge nomen, het is een illusie te denken dat bedrijven als Shell Moerdijk voor de volle honderd procent vei lig kunnen produceren. Dat zegt Genserik Reniers, hoogleraar aan de TU Delft en gespecialiseerd in de veiligheid van gevaarlijke stoffen. Volgens de expert is de veiligheid behoorlijk toegenomen, maar valt er nog wel een slag te slaan Voordeelreis Parijs Beleef de meest romantische stad ter wereld! Excursies met NL'se gids al vanaf 10 p.p. Klantbeoordeling 7,7 Zie: Kras.nl/39468 Normandië invasiestranden Strand, geschiedenis cultuur! Maak kennis met o.a. Bayeux, Mont St.-Michel en de Cöte Fleurie. Klantbeoordeling 7,6 Zie: Kras.nl/39342 Elzas Vogezen Geniet van de lekkerste Franse wijnen, natuur en sfeervolle steden als Straatsburg en Colmar Hotel nabij het Meer van Gérardmer Zie: Kras.nl/39426 Cöte d'Azur op zijn best Ontdek Zuid-Frankrijk met zijn goudgele stranden en chique badplaatsen als Monaco en St. Tropez. Ktantbeoordeling 8,0 Zie: Kras.nl/39350 Of je op een bom zit door Carmen Wisse en Jan van Zuilen De ravage na de brand bij SheM. foto Robert van den Berge/HH

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 3