André Kuipers helpt Zeeuws bedrijf aan ruimtevaartklus 'Ik had de kazematten nooit eerder van binnen gezien' 26 WALCHEREN Dieven betrapt na tip getuige Middelburg is de laatste plaats waar Belastingdienst nog een kantoor heeft. DE KAZEMATTEN TERNEUZEN - De Belastingdienst is met ingang van volgende week dinsdag definitief weg uit Terneu- zen. Het kantoor aan de Rose- gracht is sinds dinsdag al voor het publiek gesloten. „In en in triest", lucht de Terneuzense belastingad viseur Frans Levels zijn hart. Dat het belastingkantoor in Ter- neuzen zou sluiten, hing al sinds 2003 in de lucht. Het tweede kabi net-Balkenende maakte in juni van dat jaar bekend om fors te wil len bezuinigen op de Belasting dienst. Dat het nog ruim tien jaar heeft geduurd voordat het Terneu zense filiaal de deuren definitief sluit, is onder meer te danken aan verzet vanuit Zeeland. Al te veel rijksdiensten zouden zijn verdwe nen. Het verzet heeft ertoe geleid dat er in Zeeland nog iets van de Be lastingdienst overblijft, in Middel burg. De meeste van de ruim ze ventig Terneuzense medewerkers trekken daar in bij waterschap Scheldestromen. „In Terneuzen is het kantoor van het Rijk, in Mid delburg moet huisvesting worden gehuurd. Onbegrijpelijk", bekriti seert belastingadviseur Levels die stap. Het ergste vindt hij dat de In Terneuzen is het kantoor van het Rijk, in Middelburg moet huisvesting worden gehuurd Belastingdienst nu op grotere af stand van de mensen komt te staan. Levels erkent dat veel digitaal kan worden afgehandeld, maar per soonlijk contact blijft in een aan tal gevallen wel nodig. „Dat gaat veel extra reistijd kosten." Levels ziet overigens al gebeuren dat be lastingadviesbureaus in Terneu zen inkrimpen of zelfs helemaal vertrekken. Wat er met het belastingkantoor in Terneuzen zal gebeuren, is on bekend. Het rijksvastgoed- en ont wikkelingsbedrijf moet het eerst aan de gemeente aanbieden. Die wil het niet kopen, maar 'wel een bemiddelende rol spelen', aldus een woordvoerder. SLUISKIL - Twee inbrekers zijn woensdagochtend rond 03.00 uur in Sluiskil op heterdaad betrapt na een tip van een getuige. Die zag een ladder tegen een huis aan de Gildestraat staan en iemand door een geopend raam naar bin nen klimmen. De getuige belde daarop direct 112. De politie rukte met enkele auto's uit naar Sluis kil. De tip bleek te kloppen. Aan achterzijde van de woning zagen agenten twee mensen in de wo ning die er niet thuis hoorden. De ladder stond er ook nog. Het duo kreeg te verstaan dat ze naar bene den moesten komen. Dat deden ze, waarop ze meteen zijn gearres teerd. De twee, een 46-jarige man en een 40-jarige vrouw, komen uit IJzendijke. Ze hebben vaker met de politie te maken gehad. Ze zijn vastgezet in Torentijd. GOES - In de fabriekshal van de in Goes gevestigde machineprodu cent Timesavers International staat een gigantische slijpmachi ne van 26 meter lang. De grootste uit de geschiedenis van het be drijf. De machine heeft een bij zonder doel: het Amerikaanse ruimtebedrijf SpaceX zal hiermee binnenkort de aluminium romp van haar raketten en satellieten klaarstomen voor gebruik. Directeur Paul Hartendorp glun dert van trots. „Ineens zitten we in de ruimtevaartindustrie. Een jongensdroom." Hij is ervan over tuigd dat zijn bedrijf deze miljoe nenorder grotendeels dankt aan het succes van André Kuipers. De astronaut is voor de gelegenheid afgereisd naar Goes: „In 2012 lukte het mij en mijn collega's om de Dragon, de eerste onbemande ruimtecapsule van SpaceX, met een robotarm aan het internatio nale ruimtestation ISS te koppe len, een ingewikkelde klus." Dat was een bijzonder moment, Ineens zitten we in de ruimtevaartindustrie. Een jongensdroom vertelt Kuipers, want het was de eerste keer dat een ruimtevoer tuig van een commercieel bedrijf een bezoek bracht aan het ISS. „Doordat deze test is geslaagd, kunnen er in de toekomst meer commerciële vluchten plaatsvin den." Lachend: „In Amerika moet het zijn opgevallen dat wij Neder landers verstand hebben van ruimtevaart. En dat levert voorde len op voor bedrijven hier, zo blijkt." De grote slijp- of kalibreermachi- ne is een bijzondere aanwinst, vindt Hartendorp. „De alumini um wand van een ruimtevoertuig moet een heel specifieke dikte hebben. Dat komt aan op millime ters. Hoe lichter de capsule, hoe meer je kunt meenemen. Zeker voor de commerciële ruimtevaart is dat belangrijk. Een bemande vlucht komt voor dit bedrijf nu dichterbij." Gewoonlijk houdt Hartendorp zijn deuren graag ge sloten, hij is liever bescheiden. Maar hiervoor maakt hij een uit zondering. Hij laat de buitenwe reld graag zien hoe leuk techniek is. Nog veel te weinig jongeren kiezen volgens hem voor een tech nische opleiding. Kuipers is het roerend met hem eens. „Techniek komt overal terug. Ruimtevaart is een mooi middel om te laten zien dat het niet eng of saai is, maar hartstikke spannend." Omdat het gewoon niet kon, zegt Carla Schönknecht. Als gedepu teerde mocht zij in april de ope ning van de kazematten verrich ten. Daarbij haalde zij herinnerin gen op aan haar jeugd. Die bracht zij door in de Glacisstraat, waar haar ouders een winkeltje had den. „Het Klompenwinkeltje werd dat genoemd. Omdat ze er behalve huishoudelijke artikelen ook klompen verkochten. Mijn va- der ging vaak met zijn broer vis sen op het Roeiershoofd. Daar stonden vijf kruisnetten, waar ze geep mee ophaalden. Vis met heel veel graat erin. Vreselijk vond ik dat om te eten." Met haar broer wandelde ze wel eens naar de steiger, om bij hun vader en oom te kijken. „Door dat gange tje, waar het stonk naar teer. Waar het donker was, nat en klam. Waar het zo hard galmde, als je gilde. Die beleving zal ik nooit vergeten. Je moest oppassen dat je niet in het water viel bij de loodsboten en aan het eind van het gangetje sprong je over het water, waarbij het de kunst was om geen natte voeten te krijgen." Omdat het zo spannend was, ver telde vader nog spannendere ver halen. „Afhankelijk van zijn stem ming waren dat verschrikkelijke dingen. Dat er in de kazematten een gevangenis zat, waar soldaten sliepen. En soms, als we echt heel vervelend waren, vertelde hij dat er stoute kindjes naartoe moes ten." Wat er écht in de Kazemat ten gebeurde, wist ze niet. „Want de deuren waren dicht. Altijd. Ik ben er heel vaak geweest, maar ik heb de kazematten nooit van bin nen gezien. Dat kon gewoon niet. Fantastisch dat het nu wel kan." Belastingkantoor weg door Harmen van der Werf Belastingadviseur Frans Levels door Sharon van Oost Paul Hartendorp, Timesavers André Kuipers loopt naar het podium voor een lezing tijdens zijn bezoek aan Timesavers. foto Marcelle Davidse HIT KIIZIKUJK BOlWiRK VAM Kil El V De kazematten ingericht als expositieruimte, foto Lex de Meester door Wendy Wagenmakers VLISSINGEN - Vlissingen is een stad van sterke verhalen. Zo ook over de kazematten. Want iedereen heeft wel eens gehoord dat kinde ren daar vroeger in speelden. Maar niemand kan het navertellen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 26