Veeboer Van Iwaarden: 'Ze maken ons kapot!' II 1 PZC Verhoging waterbelasting van de baan UitGids Al zestien mensen kwamen dit jaar in de provincie om het leven. Dat aantal is veel hoger dan in voorgaande jaren. Het leven na de Snowden-leaks NDERDAG 5 juni 2014 Zanger Jose James groeit maar door Af en toe een bui, 18° MIDDELBURG - Het aantal mensen dat in de eerste maanden van dit jaar in het Zeeuwse verkeer om het leven is gekomen, is extreem hoog. Tot nu toe telde het Regionaal Or gaan Verkeersveiligheid Zeeland (ROVZ) zestien slachtoffers. Dat aantal is nu al vergelijkbaar met het dodental in heel 2011 (17), 2012 (15) en 2013 (17)- Zelfs ten opzichte van de jaren daarvoor, toen het totaalaantal verkeersdoden in de provincie nog beduidend hoger lag, valt 2014 in negatieve zin op. De afge lopen negen jaar is het aantal mensen dat in de eerste maanden het leven liet in het Zeeuwse ver keer, nog niet zo hoog geweest. In het 'topjaar' 2006 kwamen in to taal 39 mensen om. Tot en met 3 juni van dat jaar waren dat er 14. De recente geschiedenis leert dat de 'piek' in het aantal verkeers slachtoffers in Zeeland juist in en rond de zomer ligt. In de winter periode vallen doorgaans relatief weinig doden. De afgelopen dagen kwamen vier mensen om in het Zeeuwse ver keer. Op de Waanweg bij Hoede- kenskerke botste in de nacht van vrijdag op zaterdag een man met zijn auto op een boom, waarna de wagen in brand vloog. Zaterdag avond verongelukte een fietser in Terneuzen. Maandagavond kwam een man om bij een eenzijdig on geval in Oostburg. Dinsdag eiste een frontale botsing op de Weg naar de Val bij Zierikzee een dode lijk slachtoffer. Onlangs oordeelde het College van Beroep voor het Bedrijfsleven al dat verschillende aantijgingen van de NVWA onterecht waren. „We hebben onze advocaat nu ge vraagd een kort geding aan te spannen om de inspecteurs de toegang te ontzeggen. Als dat niet gebeurt, stoppen wij hier in Ne derland met koeien houden. Ze maken ons kapot", zegt de boer verslagen. Veearts Wim Verboom begint dat ook te denken: „Officieel mogen ze elk moment komen binnenval len, maar het is natuurlijk niet de bedoeling dat ze iedere week ko men. Zo kan hij zijn bedrijf niet meer uitoefenen." Dinsdag reden er weer drie busjes ME het terrein van de koeienhouder op, verge zeld van zeker vijf inspecteurs. Zoon Jos van Iwaarden: „Dat is dan de vijfde keer dit jaar, meen ik. Ik raak zo langzamerhand de tel kwijt." De herhaalde invallen en inbeslag names van vee hebben intussen hun sporen nagelaten. Kalveren zijn te vroeg bij hun moeder weg gehaald en hebben een groeiach terstand opgelopen. In de hectiek zijn koeien losgebroken, waarbij er zeker één een poot gebroken heeft. Een andere uit het groepje werd gistermorgen dood in de sloot teruggevonden. Veel koeien zijn ziek geworden. Door de ziek te hebben veel koeien te vroeg ge kalfd en zijn zo'n acht kalveren overleden. Veearts Verboom zegt dat de stress van het vervoer ze vatbaarder maakt voor infecties. Ook zijn koeien met te kort gekap te hoeven teruggekomen. Van Iwaarden schat de financiële scha de op zo'n 15.000 euro. De NVWA wil niet reageren. DEN HAAG - Grootverbruikers van leidingwater, waaronder bedrij ven als Dow in de Zeeuws-Vlaam se Kanaalzone, kunnen opgelucht adem halen. De verhoging van de waterbelasting per 1 juli is van de baan. Staatssecretaris Eric Wiebes ziet ervan af, omdat de uitvoering van de maatregel te ingewikkeld is. Uit onderzoek is ook gebleken dat een verhoogde waterbelasting het bedrijfsleven zou ontmoedi gen te investeren in hergebruik of zuinig gebruik van water. Het in trekken van de maatregel scheelt de schatkist tachtig miljoen euro op jaarbasis. Wiebes wil dit com penseren 'in de sfeer van milieu belastingen die evenwichtig neer slaan bij bedrijven'. DE STELLING UW MENING 239 reacties Ik heb geen vertrouwen meer in Rijkswaterstaat Word ook abonnee! Ga naar www.pzc.nl/abonneren 8 7A $8 5 55 153 ;o Editie: Walcheren 256e jaargang nr. 131 Los nummer €1,95 Abonneeprijs 1,07 Zeeuws verkeer eist hoge tol door Rolf Bosboom en Marcel Modde O pagina 20/21 Veel veiliger zal het niet worden Hans van Iwaarden (rechts) en zijn zoon Jos proberen een ontsnapte koe terug in de Rillandse wei te krijgen. Op de achtergrond het bedrijf van Van Iwaar- den. foto Marcelle Davidse door Ondine van der Vleuten RILLAND - Voor veeboer Hans van Iwaarden uit Rilland is het erop of eronder. Vandaag moet zijn bedrijf alle onvolkomenheden op orde hebben die de Nederlandse Voed sel- en Warenautoriteit (NVWA) bij eerdere bezoeken vaststelde. Maar, zegt Van Iwaarden, alles is op orde. Warenautoriteit is bezig met een heksenjacht tegen boer in Rilland Reageer op pzc.nl ONEENS 64% r1 l

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 1