Boyan weet dat het kan: oceaan zonder plastic el 29 PRIJSACTIE USA! effeweg nl BUITENLAND 9 TANKMAN tFi- iaar en- iali- e et test werd op 4 juni met geweld door het leger neergeslagen. Dui zenden dodelijke slachtoffers wa ren het gevolg. Terwijl in Oost-Eu ropa het ijzeren gordijn viel, gin gen democratische hervormingen in China de ijskast in. Traditiege trouw gaan in Hongkong duizen den mensen de straat op om de Tiananmen-opstand te herden ken. Voor het eerst worden dit jaar ook deelnemers verwacht die de posi tie van de Chinese overheid verte genwoordigen. Vergéét wat toen gebeurde, is hun boodschap. Zo'n opstand leidt immers tot instabili- teit. Toch is de vraag nu of al die onwetendheid niet meer kwaad dan goed doet. Hoe kan een land verder als het zijn geschiedenis niet kent? „Practice what you pre ach", schrijft docent C.K. Yeung in een ingezonden brief in de South China Morning Post, een krant die buiten China verschijnt. Hij refereert aan Chinese slachtof fers die genoegdoening eisen voor Japanse bombardementen, begin jaren '40. Zelf durven de Chinese leiders hun verleden niet onder ogen te komen. Iets wat hun op termijn meer schade kan berokken dan wanneer ze de gebeurtenissen van 4 juni 1989 wél erkennen, me nen veel critici. Maar voorlopig lig gen al die feiten van toen, keurig onder het tapijt. Het plastic liet Boyan niet meer los, vertelt hij. „Het voelde een beetje als zo'n groot waslabel dat in je onderbroek zit. Het kriebelt en het zit in de weg." Slat heeft al zijn energie de laatste jaren gestoken in een plan om de oceanen plasticvrij te maken. Gis terochtend presenteerde hij aan het prestigieuze New York Institu te of Technology (NYIT), aan Broadway, de uitkomsten van de eerste fase van zijn onderzoek. Het project heet The Ocean Clean Up. In tien jaar kan dit de miljoe nen tonnen plastic rommel in de oceanen halveren. Dat wil Slat doen met een installatieplatform in zee, met armen van honderd ki lometer lang die het plastic opvan gen en vasthouden. Daar heeft hij wel 300 miljoen eu ro voor nodig, maar dat megabe- drag weerhoudt hem niet van een positieve instelling. „Oceanen zonder ronddobberend plastic, kan dat? Ja, het kan." Slat haalde in 2012 zijn VWO-di- ploma. Daarna studeerde hij lucht- en ruimtevaarttechniek maar onderbrak zijn studie al na zes maanden om aan de slag te gaan met zijn project. Daarvoor haalde hij bij een eerde re fondsenwerving 80.000 dollar (59.000 euro) op. Technische be drijven droegen bij door perso neel met technische kennis be schikbaar te stellen. Pas nu gaat hij echt geld inzamelen, ook bij bedrijven, om de oceanen op te ruimen. Slat stuurt inmiddels een team van honderd vrijwilligers en professionals aan. Op het podium van NYIT zucht hij diep in zijn microfoon, voor dat hij aan zijn praatje in vloeiend Engels - met Brits accent - begint. „De geschiedenis wijst uit dat za ken waarvan mensen dachten dat ze niet mogelijk waren, toch altijd lukken." De Delftse tiener - jeans, witte gympen, wit T-shirt, net jasje en warrig haar - houdt zich daaraan vast. Gisteren kondigde hij zijn volgende fondsenwervingcampag ne aan. Twee miljoen dollar heeft hij voor de tweede fase nodig, voor research. Daarmee wil hij een eerste instal latie gaan ontwikkelen en die moet over drie tot vier jaar te wa ter worden gelaten voor de eerste grote schoonmaakactie. Een op zonnepanelen aangestuurd sta tion vist het door de lange armen verzamelde plastic uit het water en verzamelt het plastic in een container, die vervolgens door een speciale installatie op een schip wordt leeggezogen. Met wel ke oceaan hij wil beginnen, weet Slat nog niet, vertelt hij. „Er drijft zo veel plastic rond. Op sommige plekken zijn de plakken samenge stroomde rommel zo groot als Hir- kije." Slat wil de twee miljoen dollar in honderd dagen ophalen. Voorlo pig zal hij daarvoor veel in de Ver enigde Staten te vinden zijn. Over twee weken mag de tiener langs bij de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken John Kerry om te praten over zijn idee. Felipe VI treedt op 18 juni aan De Spaanse kroonprins Fe lipe wordt 18 juni in het par lement uitgeroepen tot ko ning Felipe VI. Dit hebben bronnen in de volksverte genwoordiging bevestigd. Zijn 76-jarige vader Juan Car los maakte maandag bekend te willen aftreden. Het Spaanse kabinet heeft daar gisteren in een speciale zit ting het wetsontwerp voor goedgekeurd. Joods Museum permanent bewaakt Het Joods Museum in Brus sel wordt voortaan perma nent bewaakt. Vier agenten zullen de voor- en achterin gang vanaf 7.00 uur 's och tends tot de sluiting van het museum bewaken. Een Fran se oud-Syriëstrijder, Mehdi Nemmouche, wordt ervan verdacht op 24 mei een Israë lisch stel en een Franse me dewerkster van het mu seum te hebben gedood. 'Meer geld naar defensie Europa' De Navo-lidstaten komen steeds meer onder druk om hun defensiebudget te ver hogen. Topman Anders Fogh Rasmussen hamerde gisteren op de noodzaak om meer geld uit te trekken. Amerika maakte gisteren be kend de defensieve kracht van Europa te willen verster ken. Daarvoor wordt 735 mil joen euro uitgetrokken. Duitsland ontkent voordracht Lagarde Het klopt niet dat bondskan selier Merkel gesuggereerd heeft dat IMF-baas Christi ne Lagarde de nieuwe voor zitter van de Europese Com missie moet worden. Dit zei een regeringswoordvoerder in Berlijn gisteravond. Eer der op de dag had persbu reau Reuters gemeld dat Merkel het balletje heeft op geworpen in een gesprek met de Franse president. ho- :e- pjes den, m ge- Se- n >eld de te lop- e ke- ng ze zoover Boek nu: www.effeweg.nl of bei 0529 46 96 67 Qirberlin.com WOENSDAG 4 JUNI 2014 herinnering igt tio- Dr- ij :ht ro- Vandaag houdt Amnesty Interna tional om 14.30 uur een herden king bij de Chinese ambassade in Den Haag. Het is precies 25 jaar geleden dat vreedzaam protest op het Plein van de Hemelse Vrede geweldda dig werd neergeslagen. Honder den en mogelijk zelfs duizenden ongewapende demonstranten wer den gedood. Al 25 jaar lang strijden familiele den van slachtoffers voor gerech tigheid. Tijdens de herdenking bij de Chinese ambassade worden ro zen neergelegd en stellen 25 men sen zich op bij de ambassade om net als de beroemde demonstrant op de bijgaande, wereldberoemde foto, te protesteren tegen de re pressie. Stuart Franklin, de fotograaf van de foto van de man voor de tank, is bij het protest aanwezig om 25 jaar na dato foto's te nemen van de actie bij de ambassade. Zijn ver haal over de wereldberoemde foto is te lezen op de website van Am nesty. De identiteit van de Tankman is nooit met zekerheid vastgesteld. Sommige bronnen beweren dat hij is geëxecuteerd, andere bewe ren dat hij niet door de Geheime Politie is opgepakt, maar door om standers in veiligheid is gebracht. Mogelijk leeft Tankman nog en wordt zijn identiteit geheimgehou den. door onze correspondent Maartje van Hoek NEW YORK - Boyan Slat (19) is een jonge visionair op gympen. Twee jaar geleden, tijdens het duiken in Griekenland, zag de Delftenaar door zijn duikbril meer plastic rom mel in zee drijven, dan dat hij vis sen of koraal zag. Mateloos irritant, vond hij. Er moest iets gebeuren. Boyan Slat. Binnenkort praat hij met John Kerry, foto HH MADRID BRUSSEL BRUSSEL BERLIJN ?rk )UW 10e- 4 daagse busreis Vertrek; 12, 15, 18, 21, 24, 27, 30 juli, 2, 5, 8, 11, 14, 17, 20, 23 aug Inclusief: 3 hotelovernachtingen, 3x ontbijtbuffet en vervoer per luxe touringcar. U verblijft in een 2* hotel, de kamers zijn voorzien van douche en toilet. Het hotel beschikt over een lift. Ook supervoordelige stedentrips mogelijk naar; Berlijn Londen Praag Kopenhagen Antwerpen I Alle fouten voorbehouden. Prijzen zijn vanafen per persoon o.b.v. boeking van 2 personen. iffftlt d£iI *"jf Exclusiefexcursie- en entreegelden en €18.- reserveringskosten per boeking. Düsseldorf Airport ®§o J 'C n >3 n Bijv. non-stop noor Los Angeles, Miami of New York. 8 0900 737 8000 (€0,20 pfrrun.) Your Airline.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 9