50.000 Niemand wil naast Vladimir Poetin zitten 8 BUITENLAND Tankman werd een wereldberoemd symbool van vrijheid, maar China doet eralies aan om hem te vergeten. 'Honderden baby's in put' SHANGHAI - Een man in een wit shirt en een donkere broek. Hij loopt voor een rij tanks op de Chang'an-laan, met in beide han den een boodschappentas. Hij be weegt van links naar rechts om de tanks te stoppen. De tanks be wegen met hem mee. De wereld kent het beeld van Tankman. Niemand weet hoeveel mensen er precies zijn gedood toen het Chinese leger de demon strerende studenten, vakbondsle den en stadsbewoners vermorzel de op 3 en 4 juni 1989 op Tianan men, het Plein van de Hemelse Vrede in Peking. In China zelf is het drama taboe. Een hele genera tie groeide op zonder te weten dat er destijds zoiets als een op stand was. Die foto van de man voor de tank, komt vast uit Noord-Korea of uit de Sovjet- Unie, denken veel jongeren. De Amerikaanse correspondent Loui sa Lim presenteert vandaag een boek met de titel The Peoples Repu blic of Amnesia. Daarin vertelt ze dat van de honderd mensen die ze de foto van de Tankman laat zien, er slechts vijftien weten waar de foto over gaat. Om ook deze 25e verjaardag van het drama op het Tiananmen plein schijnbaar ongemerkt te la ten passeren, zijn verschillende Chinese critici onder huisarrest geplaatst. Mensenrechtenadvocaat Pu Zhiqiang en journaliste Gao Yu zijn gevangen gezet. Anderen zoals Ding Zilin, de woordvoerder van de Moeders van Tiananmen, worden ver weg gehouden van camera's en micro foons. De overheid kan gerust zijn: de Chinezen zijn inmiddels door de wol geverfd waar het gaat om zelfcensuur. In de kranten van vandaag dus geen woord over de opstand van 1989. Bekende Chi- nese intellectuelen willen niet geïnterviewd worden, uit angst voor repercussies. Op Facebook circuleert een brief aan buitenlandse studenten aan de faculteit politieke wetenschap pen van de universiteit van Pe king. Ze worden met klem opge roepen om zich te registreren voor een verplicht bezoek aan Mongolië. Een poging om mogelij ke kritische geesten de stad uit te krijgen? Het lijkt er wel op. Censors werken overuren om het internet schoon te borstelen van iedere verwijzing naar 4 juni 1989. Wie het woord 'Tiananmen' googelt, kreeg tot afgelopen week end links naar het centrale plein in Peking zoals het er tegenwoor dig bijligt. In een uitzonderlijk geval komen er artikelen naar voren over de aanslag op het plein, vorig jaar. Nu, op de dag van de 25e verjaar dag van de opstand, wordt Google in China ernstig gestoord. Dat merken de Chinezen die iets wil len opzoeken, maar dat bevestigt ook de digitale waakhond GreatFi- re.org. Wat de Chinezen niet mo gen weten, is dat het Plein van het Volk in Peking in het voorjaar van 1989 bezet werd door duizen den studenten. Ze eisten hervor mingen na de dood van voormali ge partijbaas Hu Yaobang. In de loop van een maand groeide het aantal hoopvolle studenten tot 50.000. De regering en de partij werden in verlegenheid gebracht en het vreedzame studentenpro- De Franse president Francois Hol- lande heeft de Russische presi dent persoonlijk uitgenodigd om de ceremonie bij te wonen. Vol gens sommigen was dat niet slim. Rusland ligt immers met het Wes ten overhoop over de situatie in Oekraïne en dit zou Poetin het signaal kunnen geven dat het weer business as usual is. Volgens de Duitse krant Bild is er achter de schermen koortsachtig overleg gaande, omdat meerdere staats hoofden al hebben aangegeven niet naast de Russische president te willen zitten of met hem op de foto te willen. Onder hen zijn de Amerikaanse president Barack Obama en de Britse koningin Eli zabeth. De vraag is hoe het Wes ten in Frankrijk protocollair aan Poetin duidelijk kan maken, dat het de annexatie van de Krim en de bemoeienissen van Moskou met het conflict in Oost-Oekraïne niet pruimt. Misschien nog het meest interessante gegeven is, dat ook de nieuw gekozen Oekraïen se president Petro Poros jenko zijn opwachting maakt in Normandië. Of Poetin hem persoonlijk zal spreken, is niet duidelijk. Een on derhoud tussen de twee is niet ge pland. De aanwezigheid van Poros jenko geeft de komst van de Russische president naar Frank rijk wel een extra lading. Volgens Natalja Kiseljova (53) in Moskou heeft een ontmoeting tussen Porosjenko en Poetin hoe dan ook geen zin. „Er zijn fascisten aan de macht in Oekraïne", zegt ze verbe ten. „En als die andere staatshoof den niet met Poetin op de foto willen, dan is dat hun probleem." Andrej Balabanov (54) vindt het goed dat Poetin gaat, al is hij geen aanhanger van hem. „Als ze mij hadden uitgenodigd, was ik niet gegaan. Juist vanwege Poetin. Maar het is nu eenmaal een histo rische gebeurtenis." Hij denkt niet dat de komst van Poetin het Westen en Rusland nader tot el kaar zal brengen. „Daarvoor is Poetin veel te koppig." DUBLIN - De Ierse katholieke kerk kan zich opmaken voor een storm. Op het erf van een gebouw in Tuam, waar tot 1961 een katho liek tehuis voor ongehuwde moe ders gevestigd was, zijn recente lijk in een beerput de lichaampjes van bijna 800 kinderen gevonden, meldden Ierse media. Het Tuam Mother and Baby Home werd ge rund door de zusterorde Bons Se- cours. Afgelopen dagen hebben de aanwijzingen zich opgestapeld dat de kinderen van ongehuwde moeders die er na hun geboorte verbleven in afwachting van adop tie, slecht werden verzorgd. De overleden kinderen zouden teke nen vertonen van ondervoeding en verwaarlozing. Ook vielen ze ten prooi aan ziektes. Tiananmen: China kiest eigen door onze redactie buitenland I De Tankman dwingt de tanks te stoppen. De voorste tank probeert langs de man te rijden, maar hij gaat ook opzij om de weg te versperren. Wat er met de moedige Chinees is gebeurd, blijft een mysterie, foto Magnum Photos/HH In het voorjaar van 1989 werd het Plein van de Hemelse Vrede in Peking bezet. In een maand groeide het aan tal hoopvolle studenten op het plein tot 50.000. door onze correspondent Joost Bosman MOSKOU - Hoe zal Vladimir Poetin zich voelen, als hij vrijdag de 70-ja- rige herdenking van D-Day op de stranden van Normandië bijwoont? Gaat hij er met lood in de schoe nen naartoe? Zal hij zich zitten ver bijten, omdat hij zich als een paria behandeld voelt? De Russische president uitnodigen om herdenking van D-Day bij te wonen, vindt niet iedereen handig

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 8