Comfortbedden pbc onderzoekt Berging Baltic Ace begint r 6 BINNENLAND molenaarjjjt moordend duo n Falende corporatiebazen moeten vanaf vandaag met de billen bloot. Let vooral ook op de snurkende politici. www.molenaar.nl ASSEN - Een onderzoek in het Pie- ter Baan Centrum (PBC) moet duidelijk maken wat de broers Ad- milson en Marcos R. heeft bezield toen zij in korte tijd drie roof moorden pleegden in Drenthe. Zij worden in het PBC alleen en ook samen geobserveerd. Mogelijk hebben ze elkaar sterk beïnvloed, toen ze in 2012 Berend Smit uit Dwingeloo en vorig jaar het echtpaar Veenendaal uit Exloo met grof geweld van het le ven beroofden. De zaak kwam gis teren voor het eerst voor de rech ter. Gerard Spong, raadsman van Marcos R.: „We hebben te maken met twee mannen die zomaar en opeens zijn gaan moorden. Ieder een vraagt zich af hoe het kan." De berging wordt in twee fases uitgevoerd, aldus Patrick Engelen van Rijkswaterstaat gisteren op een persconferentie. Tot novem ber zijn alle pijlen gericht op het wegpompen van de ruim 540.000 liter stookolie in het wrak en daar mee het minimaliseren van het milieurisico. Tijdens de winter maanden kan in verband met de doorgaans ruige zee niet worden gewerkt. Na februari begint de ei genlijke berging. Het wrak wordt op de bodem in zes stukken ge zaagd en afgevoerd op pontons. Eén deel weegt zo'n 2000 ton. Het vrachtschip kwam op 5 de cember 2012 onderweg uit Zee- brugge naar de Finse haven Kotka in aanvaring met een container schip dat naar Antwerpen voer. De Baltic Ace zonk binnen een kwartier naar 35 meter diepte. Slechts dertien van de 24 beman ningsleden overleefden de ramp. Drie opvarenden worden nog al tijd vermist. Rijkswaterstaat houdt er rekening mee dat de li chamen zich nog in het wrak be vinden. Maar volgens projectma nager Bert Polak is de kans groter dat ze door de stroming zijn mee- EX-PVV'ER LEIDT PARLEMENTAIRE ENQUÊTECOMMISSIE DEN HAAG - Directeuren van wo ningcorporaties die zich gedroe gen als zonnekoningen, die sjoe melden met miljoenen euro's, die cruiseschepen kochten in plaats van huizen. De feiten zijn be kend, rechtszaken worden ge voerd. Vanaf vandaag moeten de meeste hoofdrolspelers zich ook nog onder ede verantwoorden voor een parlementaire enquête commissie onder leiding van ex-PW'er Roland van Vliet (zie kader). De enquête is hét uiterste middel van de Tweede Kamer om contro le uit te oefenen. Of de bevindin gen tot een nieuw inzicht leiden, is de vraag. Immers, er liggen al plannen klaar om woningcorpora ties aan banden te leggen. Minis ter van Wonen Stef Blok (WD) wacht niet af. Al per 1 januari 2015 perst hij de corporaties in een strak keurslijf. Zijn credo is: schoenmaker blijf bij je leest. Corporaties zijn er om ervoor te zorgen dat mensen met lagere inkomens betaalbaar kun nen wonen en daarmee basta. Wie commerciële projecten wil ondernemen, moet wel met heel goede redenen komen om daar nog toestemming voor te krijgen. Ook wil Blok het toezicht ver scherpen, door dat in eigen hand te houden in plaats van het aan twee langs elkaar heen werkende toezichthouders over te laten. De Delftse hoogleraar woning markt Peter Boelhouwer is vooral benieuwd wat (oud-)politici te zeggen hebben. Hij verwacht dat er dikke krokodillentranen wor den gehuild. „Woningbouw is een publieke taak, maar sinds 1995 is er geen enkele minister geweest die dui delijk heeft aangegeven wat de ta ken van een corporatie moeten zijn. Nu vindt de politiek het schandalig, maar ze hebben corpo raties zelf de vrije hand gegeven." De Algemene Rekenkamer - die gisteren met een rapport kwam over toezicht op de woningcorpo raties - concludeert niet veel an ders: „De achtereenvolgende be windspersonen hebben geen goed beeld gehad van het functio neren van de individuele corpora ties en hun prestaties voor de pu blieke kerntaak." Deels is ook de frequente wisseling van de wacht daaraan debet, zegt Boelhouwer: „Een aantal ministers moest het veld ruimen voordat ze hervor mingen door de Kamer konden loodsen." Zo viel Sybilla Dekker over de Schipholbrand en Ella Vo gelaar moest opstappen van PvdA-leider Wouter Bos. „Maar het was ook gewoon desinteresse, omdat het economisch voorspoe dig ging", benadrukt de Delftse hoogleraar. Boelhouwer vindt het 'zonnekoningengedrag' - oud-top man van Rochdale Richard Möllenkamp reed op kosten van de corporatie in een Maserati - vreselijk, maar niet gek gezien 'het geld waarin de woningbouw verenigingen zwommen'. „Nie mand kraaide naar wat er niet goed ging of niet kon." Oud-staatssecretaris Dick Tom mei (D66) is vandaag de eerste po liticus die met de billen bloot moet. Hij stond aan het roer in Paars-I toen de corporaties in 1995 verzelfstandigd werden. Morgen zijn de bazen en toezichthouders van Woonbron aan de beurt, de corporatie die voor ruim 200 mil joen euro nat ging door de restau ratie van het cruiseschip ss Rotter dam. Zonnekoning Möllenkamp wordt vrijdag op de grill gelegd. Het is nog niet bekend of oud-Vestiadirecteur Erik Staal voor de commissie verschijnt. Hij bracht zijn corporatie aan de rand van de afgrond door te speculeren met risicovolle beleggingen. Ves- tia wil zo'n 2 miljard euro op hem verhalen. Boelhouwer vindt Staal het ergste voorbeeld van wat mis is gegaan. „Dat corporaties allerlei commerciële projecten deden, is niet gek gezien de vrijheid die ze kregen, maar wat Vestia deed mag gewoon niet." V\ Uitrijdbaar mogelijkheden Meerdere comfortzones Elektrisch verstelbaar 1 en 2-persoonsbedden Bijpassende nachtkasten Ideale instaphoogte Verschillende breedtes Voor een gezonde nachtrust Gratis uitgebreide brochure? Bel 0800 - 27 40 400 door Marcel Modde ROTTERDAM - De berging van de au tocarrier Baltic Ace gaat 1,5 jaar du ren. Boskalis en Mammoet Salvage zijn op de Noordzee, 65 kilometer uit de kust van Schouwen en Goe- ree, begonnen met de voorberei dende werkzaamheden. 1 Enquête vol krokodillentranen ANALYSE WONINGCORPORATIES door Francine Wildenborg en Laurens Kok Kamerlid Roland van Vliet (Suste- ren, 1969) werd op 16 april 2013 als eerste PWer ooit gekozen tot voorzitter van een parlementaire enquêtecommissie. Op 20 maart stapte hij uit de PW-fractie, na de 'minder Marok- kanen'-uitspraak van fractieleider Geert Wilders. Wel bleef hij voor zitter van de enquêtecommissie. Voor hij in 2010 in de Kamer kwam, was de fiscaal jurist werk zaam bij DAF Trucks. De commissie bestaat ook uit: Ed Groot (PvdA), Farshad Bashir (SP), Wassila Hachchi (D66), Anne Mul der (WD) en Peter Oskam (CDA). Roland van Vliet foto Peter Hilz I De commissie onderzoekt woningcorporaties, waaronder Woonbron dat door de aankoop van de ss Rotterdam miljoenenverlies leed. foto Roel Visser/ HH

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 6