Cruise langs highlights van Rusland 1299 BINNENLAND 5 De beoogde nieuwe ombudsman Guido van Woerkom is nu al omstreden. Mede dankzij onoplettende Tweede Kamerleden. Riviercruises r t "m DEN HAAG - ANWB-directeur Gui do van Woerkom gelooft nog al tijd dat hij de nieuwe Nationale Ombudsman kan worden. „Ik wil de ombudsman voor alle inwo ners van Nederland zijn, die onbe vooroordeeld naar klachten van burgers kijkt." Veel partijen in de Tweede Kamer betwijfelen of dat mogelijk is. Nog voordat Van Woerkom ook maar één klagende burger heeft kunnen helpen, brengt een uit spraak van vier jaar geleden over Marokkaanse taxichauffeurs hem in het nauw. In 2010 zei de ANWB-baas dat hij zijn vrouw lie ver niet met de taxi liet gaan, om dat 'er nog wel eens een Marok kaan achter het stuur zou kunnen zitten'. Hij bood destijds excuses aan. Toch laaide de kritiek weer op, toen zijn voordracht als 's lands belangrijkste klachtenfunc tionaris voor door de overheid ge dupeerde burgers bekend werd. Verschillende Marokkaanse orga nisaties tekenden protest aan, er kwam een petitie tegen zijn be noeming en zelfs de huidige inte rim-ombudsman Frank van Dooren is duidelijk in zijn verkla ring: „Het is van het grootste be lang dat iedereen het vertrouwen heeft dat de ombudsman zonder vooringenomenheid zijn ambt uit oefent." Hoewel een commissie van Ka merleden al akkoord was met Van Woerkom en zijn benoeming gis teren als hamerstuk op de agenda stond, trapt de Kamer nu alsnog op de rem. Door de ophef zijn veel parlementariërs gaan twijfe len. Niet alleen zijn er de gewraak te uitlating over Marokkanen, er worden ook vraagtekens gezet bij de noodzakelijke (juridische) ba gage van Van Woerkom. Groen- Links en SP en een groot deel van PvdA-fractie zijn tegen, de Chris tenunie is verdeeld. WD, PW en SGP zijn voor, CDA en D66 la ten zich nog niet in de kaarten kij ken. Op verzoek van de PvdA gaat een delegatie van de Kamer op nieuw in gesprek met Van Woer kom. Een deel van het kwaad is al ge schied. Het feit dat er openlijk ge twijfeld wordt aan de geschikt heid van Van Woerkom, is fnui kend voor de positie van een om budsman die een onkreukbaar imago moet hebben. De Tweede Kamer is zelf mede schuldig aan het gedoe. De selec tieprocedure mag dan 'uiterst ge degen' zijn geweest, de Marokka nen-uitspraak is niet besproken. Geen wonder dus dat politici'nu erkennen dat de procedure 'chao tisch' en 'bijzonder pijnlijk' is. Hoe nu verder, is de vraag. Na het nieuwe sollicitatiegesprek zal moeten blijken of Van Woerkom voldoende steun krijgt. Blijven de politici sceptisch en stemt inder daad een derde van de Tweede Ka mer tegen, dan moet hij afwegen of tweederde steun voldoende is om aan de slag te gaan. Oud-minister van Justitie Win nie Sorgdrager (D66) zag in 1999 na voordracht van de selectiecom missie op het allerlaatste moment af van haar benoeming tot om budsman, omdat de oppositie fel tegen was. De klacht destijds: als ombudsman zou Sorgdrager be zwaren van burgers moeten be handelen over het ministerie waarvoor ze zelf eerder verant woordelijk was. De andere optie is dat de twijfe laars in de Kamer overstag gaan en Van Woerkom alsnog benoe men. In dat geval wacht de nieu we ombudsman behalve honder den hoofdpijndossiers van bena deelde burgers, ook de zware taak om voor zijn eigen 'zaak' te plei ten en zijn imago op te poetsen. VRIEND VAN AUTORIJDEND NEDERLAND EN RASLOBBYIST De wereld is Kras 100% vertrekgarantie 12 dagen al v.a mui ■ÉLJürik WOENSDAG 4 JUNI 2014 I Amerikaanse soldaten vlak voor de landing. Velen kwamen om. Ombudsman bij voorbaat gebutst BESCHOUWING GUIDO VAN WOERKOM door Sandra Donker en Niels Klaassen Guido van Woerkom foto HH De afgelopen vijftien jaar was Van Woerkom (1955) het boegbeeld van de ANWB. Als directeur van 'de grootste vereniging van Neder land' maakte hij zich onder meer breed tegen de accijnsverhoging op brandstof, maakte hij reclame voor elektrisch rijden en probeer de hij de traditioneel ingerichte or ganisatie te vernieuwen. In 2010 leidde een alternatief plan van de ANWB voor rekeningrijden tot veel commotie. Het voorstel belandde in de prullenbak. Van Woerkom is WD'er. Tijdens de vorige verkiezingen stond hij in Oegstgeest op de kandidatenlijst. De raslobbyist bekleedt diverse ne venfuncties. Hij is voorzitter van de Hotelschool Den Haag, de wo ningcorporatie Ymere en vicevoor- zitter van de Stichting Weten schappelijk Onderzoek Verkeers veiligheid. Van Moskou naar St. Petersburg Met drie volle dagen in Moskou en St. Petersburg is dit de ultieme manier om deze wereldsteden te ontdekken. Keuze uit een 11- of 12-daagse reis, natuurlijk met 100% vertrekgarantie! Moskou, Uglich, Yaroslavl, Goritsy, Kizhi, Mandrogi en St. Petersburg Vliegreis, transfers en alle maaltijden Excursiepakket inclusief entree Excursies in Moskou en Sint-Petersburg o.Lv. Nederlands sprekende gids Vertrek juli t/m september Zie: Kras.nl/91057 en kras.nl/91058 'i I - lU'l-lï i M 1 «Al 11 i 1,

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 5