Boodschap Film over kwestie explosie bij Ritthem Zeeuwen kunnen rustig slapen Bouwers slaan alarm over beheer pijlerdam Vogelbescherming kan ontpoldering niet eisen Werkstraf voor spookrijden in de mist commentaar ZEELAND 23 Sil- - - Sfe Zeeland is ingenieur Frank Spaargaren dub bel dank verschul digd. Als geestelijke vader van de stormvloedkering Oosterschelde én als de man die op het juiste moment aan de bel trok toen het mis leek te gaan met de zorg voor het on derwatergedeelte van de pijler- dam. Uit de brief Waterveilig heid die minister Schultz van Haegen van Infrastructuur en Milieu gisteren naar de Twee de Kamer zond, blijkt dat de boodschap van Spaargaren c.s. is overgekomen. Voor het be heer van de kering krijgt Rijks waterstaat in Zeeland meer mensen. Opmerkelijk in deze tijd van een krimpend apparaat van de rijksoverheid. Lastiger aan te pakken is de ook door Spaargaren aangekaar te verschrompeling van de wa terbouwkundige kennis in Ne derland. Die kennis is er nog volop, getuige de adviezen die Nederlandse waterbouwkundi gen overal op de wereld ver strekken, maar de bundeling baart zorgen. Dat de kwestie nu aandacht heeft is al winst. De film, De bommenlegger van Rit them getiteld, kreeg gisteravond in Filmtheater Hilversum een be scheiden eerste vertoning, in aan wezigheid van onder meer het be trokken gezin. De officiële premiè re is zaterdag 13 september, tij dens Film by the Sea in Vlissin- gen. Twee dagen later, maandag 15 september, zendt de NCRV de do cumentaire uit. Zeeland werd op 23 september 2011 opgeschrikt door een grote explosie. Op het strand bij Rit them bleek een caisson te zijn op geblazen. Twee weken later werd het gezin uit Oost-Souburg opge pakt. De destijds 20-jarige zoon zou de bom hebben vervaardigd. De beide ouders werden verdacht van betrokkenheid. De ouders kwamen na een week op vrije voeten. De zoon werd bijna twee maanden vastgehou den, maar bleek uiteindelijk on schuldig te zijn. In januari 2012 werden een toen 24-jarige man uit Zoutelande en een 45-jarige man uit Hilversum aangehouden. Zij legden een bekentenis af en zijn inmiddels veroordeeld. In Bisschops' documentaire doen de leden van het Oost-Souburgse gezin hun verhaal. DEN HAAG - In de ogen van de oud-ontwerpers en bouwers van de Oosterscheldekering neemt minis ter Schultz next-best maatregelen. „Maar, het is een hele stap vooruit. De pijlerdam is niet meer in ge vaar, mits alles goed in de gaten wordt gehouden. Zeeuwen hoeven niet meer wakker te liggen." Omdat niemand wilde luisteren schreven zes voor malige ontwerpers en bouwers van de pijlerdam vo rig jaar augustus een brief aan de Tweede Kamer en de Staten van Zeeland. Onder hen toenmalige pro jectleider bouw stormvloedkering Frank Spaargaren. Hij is nu tevreden met hoe de signalen zijn opge pikt. „Het is goed dat wordt gezorgd dat de kuilen niet dieper worden dan 40 meter. Het allerbeste is om ze voor de helft met stortsteen te vullen. Maar dat vergt een extra investering. Het belangrijkste is dat Rijkswaterstaat de komende jaren alles goed in de gaten houdt" Wel heeft hij zorgen over de kennis bij Rijkswater staat. „Het beste zou zijn om alle kennis op het ge bied van waterveiligheid en de stormvloedkering te bundelen. Nu is en blijft de kennis verspreid. Dat was juist de reden waarom het misging. Nu is ieder een alert. Maar hoe lang blijft dat? Vijf, tien, vijftien jaar?" Desondanks is Spaargaren tevreden. „Erken ning? Dat is niet belangrijk. Het gaat erom dat de Zeeuwen veilig zijn. Daarvoor is de kering gebouwd. Het is prettig dat ons signaal is opgepikt." MIDDELBURG - Ten einde raad wen den zes ontwerpers en bouwers van de stormvloedkering Ooster schelde zich in de zomer van 2013 tot de Tweede Kamer en de Sta ten van Zeeland. Ze voelen zich niet serieus genomen door de top van Rijkswaterstaat met hun zor gen over de staat van onderhoud van de bodembescherming achter de pijlerdam. Wat is er aan de hand? Peilingen wijzen op diepe kuilen aan de rand van de bodembescher- mingsmatten die een onderdeel van de in 1986 voltooide kering vormen. Die kuilen zijn ontstaat nadat het voorgeschreven bestor- tingsprogramma is gewijzigd. Door gebrek aan waterbouwkun dige kennis bij het management van Rijkswaterstaat Zeeland ge beurt aanvankelijk niets met de verontrustende meetgegevens. Wat kunnen de gevolgen zijn? Als ingrijpen uitblijft verdwijnt steeds meer zand onder de bo dembescherming en dreigt de pij lerdam op de langere duur te ver zakken. Bovendien lopen de dij ken gevaar als de kuilen in de rich ting van de oever gaan. Wat gebeurt er? Medewerkers van Rijkswaterstaat die de kuilen hebben ontdekt, vin den weinig gehoor bij hun chefs en wenden zich tot de gepensio neerde bouwers, onder wie Frank Spaargaren, de geestelijke vader van de pijlerdam. Die stuiten eerst ook op onbegrip bij de top van Rijkswaterstaat. Wel worden noodbestortingen uitgevoerd. En verder? December 2013 ontvangt minister Melanie Schultz van Haegen van Infrastructuur en Milieu Spaarga ren c.s. Ze verzekert dat ze hun zorgen ernstig neemt en dat meer aandacht uitgaat naar het beheer van de kering en het behoud van waterbouwkundige kennis. MIDDELBURG - De manier waarop natuurherstel in de Westerschel- de wordt uitgevoerd is een zaak van het Rijk. Het gerechtshof in Den Haag is van oordeel dat Vo gelbescherming Nederland niet kan afdwingen dat dit door mid del van ontpoldering gebeurt. In het Scheldeverdrag van 2005 staat dat in de Westerschelde over een oppervlakte van 600 ha nieu we getijdenatuur moet worden ge maakt, de helft door middel van ontpoldering van de Hedwigepol- der. Vogelbescherming Nederland wil dat ook de andere helft van het natuurherstel gestalte krijgt met het instrument van ontpolde- ring. Dat was eerst ook de bedoe ling: de Everinge-, Zuid- en Van Hattumpolder op Zuid-Beveland en de Eendragt- en Hellegatpol der in Zeeuws-Vlaanderen waren in beeld. Na weerstand ertegen is besloten het natuurherstel op de resterende 300 ha uit te voeren met buitendijkse maatregelen. De Vogelbescherming vond dat onvol doende, maar kreeg bij de rechter tot twee keer toe nul op rekest. De woordvoerder van Vogelbe scherming Nederland reageerde teleurgesteld. Hij verzekerde dat zijn organisatie zich zal blijven in zetten voor hoogwaardig natuur herstel in de Westerschelde. Die straf legde de rechtbank in Breda op, omdat hij op 16 februari vorig jaar een ongeluk veroorzaak te door met alcohol op en in de mist tegen het verkeer in een afrit van de snelweg bij Middelburg op te rijden. Volgens de rechtbank is hij 'in ho ge mate onvoorzichtig, onacht zaam, onnadenkend en ondeskun dig' gaan rijden. Bij dat ongeval brak een 20-jarige vrouw uit Burgh-Haamstede twee rugwer vels. Bij haar zus, die ook in de au to zat, wordt pas deze maand een pen uit haar gebroken been ge haald. De officier van justitie had ietsje minder geëist: slechts 200 uur werkstraf en anderhalfjaar rij ontzegging, maar de rechtbank vond een hogere straf gerechtvaar digd. Normaal staat voor het ver oorzaken van dit soort ongevallen een gevangenisstraf. De recht bank zag daar vanaf, omdat De B. destijds zijn baan als vrachtwa genchauffeur kwijtraakte doordat hij een halfjaar zijn rijbewijs moest inleveren. Dat is hij nu nog eens anderhalfjaar kwijt. WOENSDAG 4 JUNI 2014 HILVERSUM - Patrick Bisschops heeft een documentaire gemaakt over het gezin uit Oost-Souburg dat ten onrechte werd verdacht van de explosie op het strand bij Ritthem. BREDA - De 22-jarige Walter de B. uit Sint-Annaland krijgt de maxima le werkstraf van 240 uur, plus 2 maanden voorwaardelijk en is nog anderhalf jaar zijn rijbewijs kwijt. WUÊKÊM

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 59