Gemeente maakt nieuwe ruimte op begraafplaats van Biezelinge Vluchtelingen uit Eritrea aangekomen zlm. 26 BEVELANDEN en THOLEN VEILIGHEIDSHUIS Na vele inbraken in Middelburgse wijk Dauwendaele wordt besloten tot brede en gezamenlijke aanpak. De uitbreiding is nodig omdat de dodenakker nu bijna volledig is benut. De gemeente wil een ge deelte van de bestaande graven gaan ruimen. In de vrijkomende grond kan echter nog drie jaar niet begraven worden, omdat de grond na de opgravingen nog drie jaar moet stabiliseren. Om die periode te overbruggen koopt de gemeente de weide grond. Met die uitbreiding is er voldoende grafruimte vrij voor de komende vijftien jaar. Naast graven komt op de uitbrei ding een kleine berging ter ver vanging van een opslaggebouwtje op de huidige begraafplaats. De sloot die nu nog tussen wei en be graafplaats ligt, wordt naar de nieuwe perceelsgrens verplaatst en aangesloten op het watersys teem richting Noordstraat. De bomen aan de noordkant, ge knotte essen, worden gerooid. Rondom de uitbrei ding van de begraafplaats wordt eenzelfde haag geplant als om de rest van de dodenakker staat. Er komt nog een ontwerpbestem- mingsplan ter inzage over de uit breiding, die zes weken ter inzage zal liggen en waar belanghebben den een zienswijze over kunnen indienen. MIDDELBURG - Vijf jonge mannen zitten in voorarrest omdat ze ver dacht worden van betrokkenheid bij een serie inbraken in de Mid delburgse wijk Dauwendaele. De aanhoudingen zijn het resultaat van intensief speurwerk door de politie en Openbaar Ministerie en een gevolg van het besluit om met tal van andere organisaties die actief zijn in het Veiligheids huis, Dauwendaele extra onder de loep te nemen, aldus officier van justitie Marco van Leeuwen. De politie constateerde vorig jaar dat het aantal inbraken in die wijk opvallend hoog was. „Voor Zeeuwse begrippen ging het om veel inbraken." Daarop werd be sloten daar onderzoek naar te doen. Het woninginbrakenteam van de politie werd op die zaak gezet en het kreeg ook nog versterking 'omdat we deze zaak wilden op lossen'. Ook werd ervoor gekozen om via het Veiligheidshuis de ge meente bij die zaak te betrekken en enkele hulpverlenende organi saties die mensen in die wijk ken nen. „Ze kwamen hier in het Vei ligheidshuis aan tafel zitten om te kijken wat ze allemaal konden doen en wat ze allemaal wisten", zegt de officier. Want volgens hem weten organisaties vaak heel veel. „Maar wordt al die informa tie lang niet altijd gedeeld." Niet alleen om de privacy te bescher men. Soms ook omdat hulpverle ners een opgebouwde vertrou wensband niet in gevaar willen brengen. Of omdat ze zich er niet van bewust zijn dat sommige in formatie voor anderen heel waar devol kan zijn. Volgens de officier zaten er hulp verleners aan tafel omdat op dat moment al duidelijk was dat som mige mensen of families, die op de een of andere manier betrok ken waren bij de inbraken, ook hulp nodig hadden. „Per gezin werd gekozen voor een regisseur zodat er één iemand wist waar al le hulpverleners mee bezig wa ren. Bij sommige gezinnen kwa men heel veel hulpverleners over de vloer zonder dat er afstem ming was over wie wat wanneer Door alle gegevens goed te bekijken waren inbraken bijna te voorspellen deed." En er werd volgens de offi cier ook gekozen voor drang en dwang. „Hulpverlening werd vrij willig aangeboden. Maar als er ge kozen zou worden voor het afwij zen van dat aanbod, dan konden we zoiets wel dwingend opleg gen. We hadden een stok achter de deur." Van Leeuwen geeft ook aan dat sommige hulpverlenende instanties duidelijk gevraagd werd wat zij precies deden. „Dat was confronterend." Wat ook een belangrijke rol speel de was het analyseren van alle be schikbare informatie door een cri minoloog van het Openbaar Mi nisterie, een analist van de politie en een veiligheidsambtenaar van de gemeente. „Zij bekeken op wel ke locatie was ingebroken, welk type huis en in welke omgeving. Ook stelden ze een profiel van de dader en het slachtoffer op." Door al die gegevens goed te bekijken was het bijna mogelijk om te voor spellen in welk type woning zou worden ingebroken, vervolgt de officier. Hij benadrukt dat die ana lyse niet gebruikt werd om een rapport te schrijven dat vervol gens zou liggen verstoffen maar wel om gericht acties te kunnen ondernemen. „De informatie moest direct bruikbaar zijn." De verdachten zijn twee maan den geleden aangehouden en zit ten nu voor een periode van ne gentig dagen in voorarrest. Het zal echter nog wel een tijd duren voor ze daadwerkelijk worden be-» recht. Het succes van de aanpak van de groep inbrekers heeft volgens Van Leeuwen alles te maken met het focussen met een brede groep op het probleem. ZIERIKZEE - Tien vluchtelingen uit een kamp in Soedan zijn dinsdag ochtend aangekomen in Zierik zee. „Het gaat om mensen die van oorsprong afkomstig zijn uit Eritrea, maar die al lange tijd on der slechte omstandigheden in een vluchtelingenkamp in Soedan verblijven", licht Paula Schiette- katte van Vluchtelingenwerk Zee land, locatie Schouwen-Duive- land toe. Zij benadrukt dat het gaat om een project van humani taire hulpverlening van de UNH- CR. „Deze mensen zijn uitgeno digd naar Nederland te komen en hebben voorafgaand in Soedan al enige voorbereiding gekregen op hun verblijf in ons land. Zij zul len een inburgeringstraject door lopen, maar hoeven niet meer door een asielprocedure. Zij val len dus buiten de stroom vluchte lingen uit Eritrea die de laatste tijd hun toevlucht in Nederland zoeken." Schiettekatte zegt bijzon der blij te zijn met de geweldige medewerking die de gemeente, woningbouwvereniging Zeeuw- land, de kerken en vrijwilligers be tonen bij de opvang van deze spe cifieke groep mensen uit het vluchtelingenkamp in Soedan. Ze ven van hen krijgen huisvesting in Zierikzee en drie mensen wor den in Nieuwerkerk onderge bracht. Op 17 juni komt een twee de groep vluchtelingen. Die men sen worden in Terneuzen onder gebracht. BIEZELINGE - De gemeente Kapelle wil de begraafplaats van Biezelinge uitbreiden met 1000 vierkante me ter. Het gaat om een punt weide grond tussen de Biezelingseweg, Nieuwe Kerkstraat, Noordstraat en de spoorlijn. Hierdoor wordt de schuine afkanting van het huidige begraafveld uitgebreid naar een vol ledige rechthoek. De gemeente wil een deel van de bestaande graven rui men, maar die grond moet nog drie jaar stabiliseren. Veiligheidshuis betrokken bij wijkaanpak door Emile Calon Officier Marco van Leeuwen u tevreden, wij tevreden Vluchtelingen uit Eritrea bij aankomst in Zierikzee. foto Dirk-Jan Gjeltema Waarom Eric zo tevreden is over ons verzekeringspakket? Lees zijn verhaal op zlm.nl of vraag het uw ZLM adviseur. verzekeringen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 54