Komst zeilschip begin maand van de slavernij I I I 44 Door alle gegevens goed te bekijken waren inbraken bijna te voorspellen 26 SCHOUWEN-DUIVELAND VEILIGHEIDSHUIS Na vele inbraken in Middelburgse wijk Dauwendaele wordt besloten tot brede en gezamenlijke aanpak. Die maand beleeft op zaterdag 14 juni zijn hoogtepunt met de natio nale herdenking. Het schip wordt met trekpaarden vanaf 16.00 uur van Vlissingen over het kanaal naar Middelburg gesleept. Daar liggen bij de Schroebrug sleepbo ten klaar om de Tres Hombres naar zijn ligplaats aan de Loskade te brengen. Het schip blijft daar tot en met 16 juni. - Programma rondom schip, 6 - 16 juni: de stichting Evenemen ten Middelburg organiseert in sa menwerking met Watersportvere niging de Arne allerlei festivitei ten rondom het schip, waaronder de binnenkomst van het schip. Er vinden muziekoptredens plaats, kinderen kunnen een workshop roots jazzmuziek volgen bij Champagne Charlie en er zijn kin derattracties. Op het terrein staan kraampjes, onder meer met eco-mosselen en oesters. - Historisch straattheater 14 juni Middelburgs Theater speelt op 14 juni meerdere korte voorstellin gen op verschillende locaties in de binnenstad. De voorstellingen zijn gebaseerd op de verhalen uit de stadswandeling 'Cacao, suiker en slaven' (als boekje verkrijgbaar bij onder andere de Touristshop), voor exacte locaties en tijden: www.middelburgsminitheater.nl. - Buitententoonstelling Slavernij vroeger en nu, 6 juni - 6 juli Vanaf 6 juni staan verschillende borden op de Langevielebinnen- brug, die gezamenlijk de exposi tie 'Slavernij, vroeger en nu' vor men. De expositie laat aan de hand van indringende beelden en persoonlijke uitspraken zien hoe slavernij ingrijpt in het persoon lijk leven van mensen. - Wandelboekje kinderspeur tocht Speciaal voor het herdenkingsjaar is de stadswandeling 'Cacao, sui ker en slaven' uitgegeven. De wan deling voert langs plekken die aan de 17e en 18e eeuw herinneren, onder meer pakhuizen van de WIC, gebouwen van de MCC en de plaats waar dominee Smyte- gelt, die optrad tegen de slaven handel, woonde. Boekje en speur tocht zijn onder meer verkrijg baar bij de Tourist Shop. -12 Years A Slave Er zijn verschillende Middelburg se organisaties die aansluiten met activiteiten bij het herdenkings jaar. Zo is in Cinema Middelburg de film '12 Years A Slave' te zien op 6,7,10,13,14 en 16 juni. MIDDELBURG - Vijf jonge mannen zitten in voorarrest omdat ze ver dacht worden van betrokkenheid bij een serie inbraken in de Mid delburgse wijk Dauwendaele. De aanhoudingen zijn het resultaat van intensief speurwerk door de politie en Openbaar Ministerie en een gevolg van het besluit om met tal van andere organisaties die actief zijn in het Veiligheids huis, Dauwendaele extra onder de loep te nemen, aldus officier van justitie Marco van Leeuwen. De politie constateerde vorig jaar dat het aantal inbraken in die wijk opvallend hoog was. „Voor Zeeuwse begrippen ging het om veel inbraken." Daarop werd be sloten daar onderzoek naar te doen. Het woninginbrakenteam van de politie werd op die zaak gezet en het kreeg ook nog versterking 'omdat we deze zaak wilden op lossen'. Ook werd ervoor gekozen om via het Veiligheidshuis de ge meente bij die zaak te betrekken en enkele hulpverlenende organi saties die mensen in die wijk ken nen. „Ze kwamen hier in het Vei ligheidshuis aan tafel zitten om te kijken wat ze allemaal konden doen en wat ze allemaal wisten", zegt de officier. Want volgens hem weten organisaties vaak heel veel. „Maar wordt al die informa tie lang niet altijd gedeeld." Niet alleen om de privacy te bescher men. Soms ook omdat hulpverle ners een opgebouwde vertrou wensband niet in gevaar willen brengen. Of omdat ze zich er niet van bewust zijn dat sommige in formatie voor anderen heel waar devol kan zijn. Volgens de officier zaten er hulp verleners aan tafel omdat op dat moment al duidelijk was dat som mige mensen of families, die op de een of andere manier betrok ken waren bij de inbraken, ook hulp nodig hadden. „Per gezin werd gekozen voor een regisseur zodat er één iemand wist waar al le hulpverléners mee bezig wa ren. Bij sommige gezinnen kwa men heel veel hulpverleners over de vloer zonder dat er afstem- ming was over wie wat wanneer deed." En er werd volgens de offi cier ook gekozen voor drang en dwang. „Hulpverlening werd vrij willig aangeboden. Maar als er ge kozen zou worden voor het afwij zen van dat aanbod, dan konden we zoiets wel dwingend opleg gen. We hadden een stok achter de deur." Van Leeuwen geeft ook aan dat sommige hulpverlenende instanties duidelijk gevraagd werd wat zij precies deden. „Dat was confronterend." Wat ook een belangrijke rol speel de was het analyseren van alle be schikbare informatie door een cri minoloog van het Openbaar Mi nisterie, een analist van de politie en een veiligheidsambtenaar van de gemeente. „Zij bekeken op wel ke locatie was ingebroken, welk type huis en in welke omgeving. Ook stelden ze een profiel van de dader en het slachtoffer op." Door al die gegevens goed te bekijken was het bijna mogelijk om te voor spellen in welk type woning zou worden ingebroken, vervolgt de officier. Hij benadrukt dat die ana lyse niet gebruikt werd om een rapport te schrijven dat vervol gens zou liggen verstoffen maar wel om gericht acties te kunnen ondernemen. „De informatie moest direct bruikbaar zijn." De verdachten zijn twee maan den geleden aangehouden en zit ten nu voor een periode van ne gentig dagen in voorarrest. Het zal echter nog wel een tijd duren voor ze daadwerkelijk worden be recht. Het succes van de aanpak van de groep inbrekers heeft vol gens Van Leeuwen alles te maken met het focussen met een brede groep op het probleem. EP MIDDELBURG - De aankomst van het zeilschip Tres Hombres in Mid delburg luidt vrijdag de herden- kingsmaand rondom de afschaffing van de slavernij in. Op 14 juni is de nationale herdenking van de afschaf fing van de slavernij in Mid delburg. Waarom Eric zo tevreden is over ons verzekeringspakket? Lees zijn verhaal op zlm.nl of vraag het uw ZLM adviseur u tevreden, wij tevreden verzekeringen Veiligheidshuis betrokken bij wijkaanpak door Emile Calon Officier Marco van Leeuwen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 48