BUITEN 7 Afgeluisterd in de vertrekhal op het vliegveld van Mytilini op Lesbos: „Het schijnt dat er tegenwoordig ook normale mensen naar Lesbos op vakantie gaan." Ik begreep onmiddellijk wat er met deze op het eerste gezicht nogal duistere zin bedoeld werd. Als ik om me heen keek had ik prima in beeld hoe een gemiddelde Lesbosbezoeker er uit ziet. Ver rekijker om de nek, telescoop in de bagage en een statief dat meestal slecht past binnen de standaardafmetingen die voor handbagage wor den toegestaan. Allemaal fanatieke vogelaars. niet zozeer bij stilgestaan had. Daar in Zuid-Europa ben je toch al een beetje in een ander faunadistrict en dat wil zeg gen dat veel vertrouwde inheemse soor ten hier vervangen worden door een uitheems familielid. Al gauw werd het een sport om dergelijke tweelingsoorten op te sporen en op de foto te zetten. Je zou dat uitgebreid kunnen omschrijven, maar veel leuker is om het te laten zien. Op de foto's zijn drie van dergelijke twee tallen te zien. Om te beginnen de geelpootmeeuw, die nauw verwant is aan onze zilvermeeuw. De vogel heeft gele poten in plaats van de roze poten van onze zilvermeeuw. Mussen zijn er ook veel op Lesbos. De huismus is er nog net zo talrijk als bij ons een halve eeuw geleden, maar er vliegt ook volop de Spaanse mus. Qua ge drag en biotoopkeuze een beetje het equivalent van onze ringmus. De gele kwikstaart is ongetwijfeld Euro pees kampioen als het om regionale va rianten gaat. Onze gele kwikstaart wordt op Lesbos vervangen door de Balkan kwikstaart. Maar daarnaast kennen we ook onder meer de Noordse kwikstaart, de Engelse kwikstaart en de Iberische kwikstaart. Lesbos is hét vogeleiland van Europa. Ook wij hadden de verleiding niet kunnen weer staan om een reis te maken voor een bezoek aan dit Mek ka van alle vogelaars. Alle mi lieubezwaren die aan zo'n vliegreis kleven ten spijt. Mijn reisdoel was niet zozeer de Turkse boomklever of de Smyrnagors, waarvoor veel vogelaars naar Lesbos gaan. En ook de maskerklau wier of de ruppels grasmus waren zeker niet onze eerste prioriteit. Het ging ons in de eerste plaats om vogels die op de trektelpost in Breskens hoog in de lucht als stipje passeren. Zoals daar zijn: de bijeneter, de roodstuitzwaluw, de lach- stern en de roodkeelpieper. Ook waren we tuk op vogels als de kleine- en de krombekstrandloper en de poelruiter, die bij ons maar mondjesmaat te zien zijn, maar zich op Lesbos uitgebreid la ten bewonderen. Ook grauwe klauwier en dunbekmeeuw stonden hoog op ons verlanglijstje. De meeste hierboven genoemde soorten kregen we tijdens onze achtdaagse trip te zien. Wat dat betreft loste Lesbos alle beloften in. Maar er was nog een ornitho logische attractie waar ik van tevoren WOENSDAG 4 JUNI 2014 V Tweelingen op Lesbos Ringmus Spaanse mus -- Zilvermeeuw Gele kwikstaart Balkankwikstraat Geelpootmeeuw

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 43