Noodklok luidt voor historische kerken BUITEN 5 Door terugloop van het ledental van plaatselijke kerkgemeenschappen, zullen ze om te overleven moeten sa menwerken om vervolgens samen te zul len gaan, dus fuseren. Hierdoor worden de komende tijd steeds meer historische ker ken, vaak ook nog Rijksmonumenten, over bodig en moeten daarom worden gesloten voor het reguliere, kerkelijke gebruik. Daar naast kost het open houden cq. het gebruik van deze grote(re) kerkgebouwen eigena ren heel veel geld, waar niet of nauwelijks inkomsten tegenover staan. Al langere tijd is het reguliere onderhoud van. deze mar kante gebouwen op een lager pitje gezet. Maar nu de inkomsten nog verder teruglo pen en de fusies geëffectueerd worden, moeten ze sluiten en wordt het reguliere onderhoud geheel gestaakt. Niet alleen van wege een gebrek aan financiële middelen maar ook met het oog op de aanstaande en nabije verkoop ervan. 'Je gaat toch geen on derhoudskosten maken als de verkoop aan staande is?' In veel gevallen laat echter een nieuwe eigenaar heel lang op zich wach ten, met alle nadelige gevolgen van dien, de onderhouds- en restauratiekosten lopen daardoor razendsnel op. Op een gegeven moment is de schade aan deze gebouwen zo groot, dat slechts één mogelijkheid rest, namelijk de sloop ervan. Deze kerkgebou wen zijn niet voor niets Rijksmonumen ten, dit omdat wij met zijn allen vinden dat deze gebouwen (cultuurhistorisch en voor de identiteit van deze dorpskern en haar bewoners) van grote waarde zijn en voor de toekomst behouden moeten wor den. Ook staan deze gebouwen veelal in oudere dorpskernen, en maken ze in het ge bruik (onder)deel uit van het dagelijks le ven van deze plaatselijke leefgemeenschap. Deze gebouwen anders bestemmen of nog erger, ze slopen en vervangen door andere (modernere) gebouwen zal van grote en vooral negatieve invloed zijn op de leefbaar heid en het typische van de betreffende kernen. Ook vormen deze grote kerken, samen met historische molens, de specifieke bakens in en van het Zeeuwse landschap en zijn daar door de dorpskernen door inwoners van Zeeland en haar vaste bezoekers van veraf al goed te duiden. Dit is geen specifiek Zeeuws probleem, ze ker waar het krimp betreft van de plaatselij ke bevolking. Hierdoor zijn op verschillen de plaatsen in het land al initiatieven gaan de om aan deze neerwaartse spiraal een halt toe te roepen en waar mogelijk deze zelfs om te buigen. Deze ontwikkeling is ook al gaande in Zeeland, zo loopt het pro ject 'Kerk, Krimp en Kans' binnen de ge meente Sluis, waar de SCEZ uitvoering aan geeft. Ook is een aantal grote kerken al 'her bestemd', zoals de Grote Kerk in Zierikzee en de Westerkerk in Goes. Zaak is dat wij met zijn allen als gemeenschap (burgers én overheden samen met vrijwilligers en pro fessionelen) dit probleem ook gezamenlijk moeten aanpakken en oplossen. Wel moe ten er er rekening mee houden dat er een aantal grote kerken letterlijk verloren zal gaan. Tony Veenstra Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland met dieren." Verhoog vult aan: „Het onderzoek is belangrijk om dat haaien gevoelig zijn voor over- bevissing, vanwege hun langzame voortplanting en het kleine aan tal jongen. Sportvisserij Neder land bepleit beschermende maat regelen door het verplicht terug zetten na de vangst. Dat juichen wij natuurlijk toe." Zestien soor ten haaien komen in de Noordzee voor. Daarvan zwemmen de hondshaai, de kathaai, de gladde haai, de ruwe haai en gladde ge vlekte haai ook wel eens via de ke ring Zeeland binnen. Het onder scheid tussen deze soorten is ech ter niet altijd even duidelijk te zien, vertelt Wiersma: „De honds haai (Scyliorhinus canicula) wordt maximaal tachtig centime ter lang en jaagt 's nachts op vis sen, kreeftachtigen en weekdie ren, tot een diepte van ongeveer 85 meter. Hij is hier een typische zomergast vanuit het warmere zuiden." In tegenstelling tot de hondshaai komt de anderhalve meter lange kathaai (Scyliorhinus ntallaris) wél voor op de Rode Lijst. Verhoog: „Naast consumptie werd hij vroeger veel om het eco nomisch gebruik van zijn schuur papieren huid gedood. Hij leeft vooral tussen rotsen en wieren en jaagt 's nachts op beenvissen, schaaldieren en inktvisachtigen." Wie deze zomer benieuwd is of er haaien in de buurt zijn, kan langs de Noordzeestranden lege eikapsels zoeken. Glad, licht bruin, met ribbels, en zo'n vijf bij twee centimeter groot. De hoe ken hebben stugge opgekrulde draden, waarmee ze in groepjes in elkaar gedraaid zijn. Wiersma: „Als je weet waarop je moet let ten, zie je ze ook wel 's binnen dijks, tussen de basaltblokken." Het zijn de sporen van een we reld die nog lang niet iedereen heeft leren kennen, maar waarin de vele verleidelijke foto's en film pjes op de websites een fascine rend kijkje bieden: het leven on der water. WOENSDAG 4 JUNI 2014 Wie vervallen of vergeten waardevol erfgoed te genkomt doet er goed aan dit door te geven aan het Meldpunt Erfgoed Zeeland (MEZ), www.Meldpunterfgoedzeeland.nl Meer informatie: www.dutchsharksociety.org www.peterverhoog.com Weervisser laat een zojuist gemerkte haai vrij. foto's Peter Verhoog

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 41