4 BUITEN Cultureel Erfgoed ZEELAND wigdurende beweging." En met de haaien die ze er leren kennen, en waar zij in vol ornaat tussen door zwemmen, ook als er twee honderd om hen heen cirkelen, voelen zij zich vertrouwd: „Ui terst elegant en een en al souples se", zegt Peter Verhoog (59). Als fotograaf verzorgt hij exclusive on derwaterfotografie en legt het spectaculair vast: „Schitterend ge stroomlijnd, een perfecte li chaamsbouw. Ze zijn nieuwsgie rig, lenig en sterk." Wereldwijd zijn er meer dan 400 soorten haaien. Als top-predators in het waterrijk staan ze boven aan de voedselketen. Ze hebben een kraakbenen skelet, een lange, vooruitstekende snuit, onbedekte kieuwopeningen, vlezige, niet sa- menvouwbare vinnen en asym metrische staartvinnen. Met opge trokken lippen en rijen flinke tan den lijken zij grijnzend de evolu tie al miljoenen jaren de baas. Maar net als hun krachtige bio toop zijn ze kwetsbaar; het meren deel van de soorten prijkt op de Rode Lijst. Werden ze in het verle den gehaat en gedood vanwege diepgewortelde afkeer en onwe tendheid, tegenwoordig spelen vooral economische belangen een rol, en betekenen vervuiling, over- .bevissing, recreatie en oprukken de bebouwing langs de oevers hun einde. Het gaat Verhoog en Wiersma aan het hart. Daarom hebben zij in 2012 de Dutch Shark Society op gericht. Met deze kleine, wendba re non-profit organisatie zijn zij de schakel tussen wetenschap en publiek, met het steunen en zicht baar maken van onderzoek en het ontwikkelen van media-initiatie ven door fotografie en film. Daar bij streeft Dutch Shark Society naar een brede samenwerking met andere instanties en institu ten, alsook met de duikindustrie, de professionele en recreatieve vis serij. En met succes. In 2010 startten Sportvisserij Ne derland en IMARES Wageningen (Institute for Marine Resources Ecosystem Studies) het onder zoeksproject SharkATtag, gericht op de populatie gladde haaien in de Noordzee. De met een hengel gevangen dieren kregen een merk je, om zo een goede inschatting te kunnen maken van de populatie gevlekte gladde haaien en het - via terugvangst - in kaart brengen van hun verspreiding in de Euro pese wateren. Dutch Shark Socie ty brengt dit allemaal in beeld. Wiersma: „In augustus vorig.jaar konden wij mee aan boord. We hebben Nederlandse haaienvis- sers gesproken en het onderzoek vastgelegd. Een geweldige erva ring. We waren onder de indruk van hun kennis en enthousiasme, en van de zorgvuldige omgang Stichting Zeeland Haaien in de Oosterschelde. Ze zullen niet zo gauw in je tenen bijten. En ook niet ergens anders in. Maar wat moet je weten, zelfs als je deze zomer niet voor anker ligt en van je achterplecht afduikt? Dat films als Jaws onzin zijn. Dat wij niet bij haaien op het menu staan. Dat ze hier onbedoeld in de netten van vissers hangen. En in sommige werelddelen uitsterven. Vanwege vervuiling. Of economisch gewin: dan drijven hun vinnen in de soep. Omdat niet iedereen doordrongen is van al dit haaienleed, maakt Dutch Shark Society de bevindingen voor een breed publiek toegankelijk. uim twintig jaar gele den ontmoetten zij elkaar tijdens een duiksessie in Egypte. De vonk sloeg knet terend over. Sinds dien verkennen zij als geliefden wereldwijd ook de diepten van de oceanen: „Eigen lijk is het leven onder de water spiegel onze passie", lacht Georgi na Wiersma (55). „Kleurrijk en fascinerend. De kracht ervan is groot. Net als de energie en eeu- Bedreigd erfgoed Georgina Wiersma zwemt met een engelhaai. Deze soort is in onze wate ren officieel uitgestorven verklaard. Paaien door Jacoline Vlaander Het Wereld Natuur Fonds en ARK Natuurontwikkeling laten met de serie Zeeland, wilder dan je denkt zien dat Nederland een unieke delta heeft. De reeks artikelen neemt u mee op een reis langs veertien bijzondere en spannende diersoorten. Het gaat steeds beter met de natuurlijke rijkdom van ons land. Allerlei diersoorten komen terug, ook in Zeeland. Het Wereld Natuur Fonds en ARK zetten zich in voor een natuurlijke, klimaatbestendige en economisch vitale delta. De Nederlandse delta kan een voorbeeld zijn voor delta's wereldwijd wat betreft de problematiek rondom veiligheid en natuurlijk herstel. Historische schuren, unieke waterputten en oude bakketen. Veel cultureel erfgoed in Zeeland wordt bedreigd. In deze serie laten we zien wat er dreigt te verdwijnen. onder water Beelden van kerken die aan tonen dat het onderhoud al enige tijd niet meer is uitge voerd. foto's Monumentenwacht Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 40