De Pinksterhoeve of Mooie Staak r 2 BUITEN a Spui, onder de oudere generatie beter bekend als Zoutespui, ligt aan de oude hoofdweg tussen Terneuzen en Axel. Spui ontstond rond een spuisluis tussen twee zeearmen, die de naam 'Het Zoute Spui' kreeg. Het meest opvallende aan het plekje is de witte beltmolen Eben Haëzer uit 1807. Deze molen werd gebouwd in opdracht van Napoleon om zijn troepen van meel te voorzien. Typerend voor Spui is de gezelligheid die zich uit in de actieve voetbalvereniging W Spui en het buurthuis De Drie Gehugten (de naam verwijst naar de drie plekjes Spui, Margrette en Schapenbout). Molenaar Steef Nessen zit op een bankje voor de molen te genieten van de zon, gedul dig wachtend tot hij iemand een rondleiding kan geven door 'zijn' molen. Iedere za terdag van april tot oktober is de molen open voor publiek en geven Steef en zijn collega-molenaar, Da vid de Putter, gepassioneerd rond leidingen. „Het is niet zomaar een molen, het is de eerste privémolen van Zeeuws-Vlaanderen." Om deze reden is de molen gemaakt van een voudig materiaal. „Er waren maar weinig centjes, het kon dus niet te veel kosten. Toch is het een prachti ge molen." Steef geniet van het vrijwilligers werk: „We proberen tijdens de rondleidingen een heel goede uit leg te geven over wat voor molen het is. Op iedere vloer vertellen we wat, dan kan de bezoeker op adem komen en houden wij ons praatje. Kinderen laten we vaak zelf meel malen." Maar molenaar wordt je niet zo maar. Steef heeft eerst een opleiding moeten volgen van twee jaar. Goed merkbaar, want de mo len heeft geen geheimen meer voor Steef: „Als techneut vind ik molens echt geweldig, want het is zo een voudig: alles werkt altijd." Sinds 2010 is het duo gekoppeld aan de molen: „We zijn beiden echt met hart en ziel molenaar, de molen is het gezicht van Spui en we doen er alles aan om dat zo te houden." Schuin tegenover de molen woont Marius van Harm. Hij woont al 72 jaar op Spui, is er geboren en geto gen. „Ik heb Spui in de loop der ja ren enorm zien veranderen. Vroe ger zat hier van alles, een smid, wa genmaker, school, allerlei winkel tjes en zelfs een kerk. Het was echt druk in de kern." Inmiddels is alles verdwenen, Spui werd te klein. „Er is een boek van Geert Mak, Hoe God verdween uit Jorwerddat had zo over Spui geschreven kunnen wor den. Alles is inmiddels verdwenen, maar je moet 't ook niet romantise ren: dat is gewoon de tijd." Het valt Marius wel op dat de ge meenschapszin wat minder is ge worden. „Vroeger praatte je veel meer met elkaar en was het vereni gingsleven veel groter. Bij de ge meentelijke herindeling in 1972 was iedereen dolenthousiast over het dorpshuis, nu krijgen we maar met moeite een bestuur bij elkaar." Ook de voetbalvereniging heeft wel eens betere tijden gekend. Met circa 250 inwoners in ongeveer 100 hui zen is het lastig de elftallen te vul len. „Inmiddels zitten er volgens mij nog maar vier mensen uit Spui op, de rest komt van elders. Maar dat geeft niks, het is nog steeds hart stikke leuk. Ze komen uit Axel -en Terneuzen hier naar toe voor de ge zelligheid, dat is toch mooi?" Inwo ner Jeroen Dees kan daar over mee praten: „De voetbalvereniging is heel actief, maar het is lastig om al le leeftijden te vertegenwoordigen en de elftallen te vullen. En dat mensen van buitenaf meedoen is al leen maar leuk." Het onderlinge contact tussen de buurtbewoners is dus wel wat min der, maar nog steeds goed, vindt Marius. „In zo'n kleine gemeen schap kom je elkaar nou eenmaal veel tegen. Vaak drinken we 's avonds nog wat met elkaar of ma ken we een praatje." Ook Jeroen heeft het goed naar z'n zin: „We spreken elkaar allemaal vrij veel, doen vaak wat met de buurtvereni ging eq Koninginnedag, nu Ko ningsdag, wordt hier altijd uitbun dig gevierd." De inwoners van Spui zijn behoor lijk honkvast. Marius woont naast zijn ouderlijk huis en veel mensen die zijn geboren op Spui zijn er zelf ook gaan wonen. Het is er prettig wonen, concludeert Marius. „Ik denk dat we allemaal een goede jeugd hebben gehad. Het is een prachtig, groen dorp. Toen ik jong was stonden hier allemaal eenvou dige, kleine woninkjes, nu zijn het allemaal mooie huizen geworden. En we hebben alle ruimte: dat is heerlijk." Met de ruimte doelt Ma rius op het natuurgebied dat bij het plekje ligt. „Direct achter mijn huis ligt dertig hectare natuur waar je kunt wandelen, maar er loopt ook een water waar je kan varen, zeilen en roeien. Die ruimte maakt het hier goed wonen." Net als Marius is Jeroen geboren en getogen in het ge hucht: „We wonen hier super cen traal en ik heb een prachtig vaarwa ter in mijn achtertuin, dat is toch heerlijk. Ik zou niet weten waarom ik hier ooit weg zou gaan." De bijna 400 jaar oude Pinksterhoeve (of Mooie Staak) in Nisse heeft zijn naam te danken aan een beeldengroep die vroeger boven de voordeur zat. Bij deze groep van 12 apostelen met Maria in het midden, waren boven de hoofden vlammen afgebeeld (vurige tongen), het symbool van Pinksteren. Nu is alleen nog een Mariakopje boven de voordeur te zien. foto Gerard Smallegange Vaarwater in de achtertuin door Matthanja Schipper Molenaars Steef Nessen (I) en David de Putter voor de molen Eben Haëzer, gebouwd in 1807. foto's Peter Nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 38