PZC Rens Stobbelaar heeft een unie ke tuin aan de Westhavendijk in Goes. Zijn vriendin wilde geen saaie rechte rijtjes, dus zette Rens alles diagonaal: een bijzonder gezicht. Tuinieren is voor Rens meer dan alleen lek kere producten maken, het is een haast meditatieve bezig heid. „Het brengt me dichterbij een eenvoudiger essentie van het bestaan", aldus Rens. Hoe is het om een volkstuin te hebben? „Ik heb op veel verschillen de plekken gewoond, maar sinds mijn 25e heb ik altijd een tuin gehad, in Brabant heet het een 'landje', hier een 'lapje', maar het idee blijft hetzelfde. Het is wel voor het eerst dat ik echt op een complex tuinier, maar het bevalt me goed. Je gaat er heen en je neemt er echt de tijd voor. Daardoor ben je echt even weg van de dagelijkse bezigheden. Het gaat me niet eens om de smaak van de producten, die is natuurlijk beter, maar het gaat me vooral om de beleving. Het doel is niet het pro duct, maar gewoon het doen, het ermee be zig zijn. Zo'n tuin brengt me bij iets als het geheim van het leven. Je leert over de sei zoenen, over leven en dood en over alle na tuurlijke processen. De tuin zelf doet het werk. Alles wat ik doe, is slechts voorberei dend werk. Er gebeurt pas echt wat als ik weg ben, want in de stilte groeit het. Hier in Zeeland zeggen ze wel eens: 'je kunt 't de grond niet uutkieke', dat is ook echt zo. Je ziet het verschil pas als je na een dag of wat weer terugkomt." Je hebt 250 m2 grond. Wat doe je ermee? „Ik ben vooral van de groente en kruiden. Ik ben gek op tomaten, rucola, courgette en dat soort planten, maar ik probeer ieder jaar wel weer iets nieuws te kweken. Zo heb ik net artisjokken geplant: altijd span nend hoe dat zich ontwikkelt. Ik plant al tijd veel verschillende soorten en zet het in kleine rijtjes. Mijn vriendin, Marlize, is echt een bloemenmeisje. Zij verzorgt het bloemengedeelte van de tuin. Zij is wel wat minder vaak op de tuin te vinden dan ik, maar ze kan er net zo van genieten. Ik ben er best vaak en zit ook in het bestuur van de volkstuinvereniging, dus dat brengt ook wat werk met zich mee. Het is wel heel leuk, omdat je op die manier veel con tact hebt met iedereen. Het is mooi om te zien dat hier zoveel verschillende mensen rondlopen. Grofweg zijn ze in te delen in twee soorten tuiniers: de meer traditionele rechttoe rechtaan tuinier en de wat meer vrijgevochten biologische tuinier; na tuurlijk zijn er nog allerlei varianten die daar tussen zitten. Al hebben we hier op de Westhavendijk één ding gemeen: 'ont spanning middels tuinieren', de lijfspreuk van de vereniging. Ondanks de verschillen gaat iedereen meestal goed met elkaar om en delen we ideeën, planten en produc ten." Wat is je favoriete gewas? „Pompoen, de eetbare variant. Ik vind het een mooie, lekkere en bijzondere vrucht. De plant groeit heel langzaam, je plant 'm half of eind mei en je kan pas in september oogsten. Tegelijkertijd kun je hem ook heel goed bewaren, in januari kun je er zelfs nog van eten. Ik houd ook heel erg van pompoensoep, daar kan ik een hele winter van genieten. Chinese boontjes vind ik ook heel lekker. Ach, alles is leuk, maar zoals ik al zei: de beleving is het belangrijkst. Het mooiste vind ik om zondagochtend vroeg, voordat iedereen wakker is, hier op het complex te zijn. De klassieke tuiniers genie ten van de zondagsrust en de rest ligt mis schien nog lekker te slapen. Dan ben ik hier helemaal alleen en kan ik volop genie ten van de zonsopgang. Dan hangt er een bepaald soort stilte en is de natuur zo prachtig, dat is echt heerlijk." woensdag 4 juni 2014 Buiten door Matthanja Schipper Rens Stobbelaar in zijn volkstuin in Goes, foto Lex de Meester Tuinieren ontrafelt het geheim van 't leven

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 37