Michiel de Ruyter S 1 Monniken bedienden pelgrims uit armoe y///m I t i 26 WALCHEREN rr ORIONIS WALCHEREN Honderden mensen bezochten gistermiddag de open dag van Orionis Walcheren in Vlissingen. vpiiaiii» jp^iiiiiii MIDDELBURG - Rond de Oostkerk, de Markt en in.de Kuiperspoort in Middelburg worden vandaag opnames gemaakt voor de speel film Michiel de Ruyter. Daarom geldt sinds gisteravond in een deel van de omgeving een tijde lijk parkeerverbod. Voor de uitba ter van het pannenkoekhuis De Kabouterhut op het Oostkerk plein hebben de opnames nauwe lijks gevolgen. Hem is alleen ge vraagd de zonnewering niet te la ten zakken. Volgens de gemeente zullen ook de ondernemers op de Markt weinig hinder ondervin den. Indien nodig informeert de filmproducent zelf de onderne mers en de omwonenden. Voor vanochtend vroeg staan ook lucht opnames gepland boven de stad. Volgende week wordt gefilmd op de Markt, het Abdijplein en het Koorkerkplein. VLISSINGEN - Over de Prins Hen- drikweg in Vlissingen rijden zon der door te hebben dat er iets gaande was bij Orionis Walche ren, zat er gisteren niet in. Een enorme opblaaschampagne- fles torende boven de groenstrook uit. Bij de entree van de Oostsou- burgseweg stond een handjevol mannen in fluoriserend gele hes jes om automobilisten tegen te houden. „De parkeerplaats is vol. U kunt parkeren bij het station. Daar staan taxi's gereed om u hier heen te brengen." Het lijkt allemaal niet op te kun nen bij Orionis, het leerwerkbe- drijf dat ontstond uit de fusie van de sociale dienst met de sociale werkplaats in het gebouw dat 23 miljoen euro kostte. Maar waar al die miljoenen in zit ten? De kantoren zijn keurig - me nig werknemer zou watertanden bij dat mooie tapijt en die frisse kleuren - maar niet megalomaan. En de productiehallen, waarvan de inhoud uit de Middelburgse Grevelingenstraat hierheen is ver huisd, al helemaal niet. Eerder ef ficiënt. Eén grote multifabriek is het ei genlijk. Uit de ene hal komt de geur van drop, in de ander ruik je metaal. In dit gebouw wordt ver pakt, gegraveerd, gelast, geschil derd, gewassen, getimmerd en ge sorteerd. Kortom: er wordt ge werkt. En dat werk gaat gewoon door, ook al is het open dag. De werkne mers dragen vandaag speciaal alle maal hetzelfde spierwitte Orionis- polootje, maar daar houdt de 'pop penkast' wel bij op. De werkne mers sorteren onverstoorbaar ver der, af en toe glimlachend naar be zoekers of ouwehoerend met el kaar. De sfeer is ontspannen, daar lijkt niets van gespeeld. „Het gaat ook stukken beter", zegt Marcia Wielemaker, die als voorlichter de taak heeft het be drijf positief uit te dragen. Maar Wielemaker kan het weten. Ze werkt er al meer dan twintig jaar. „Ik ben begonnen bij de intake van de sociale dienst. Dat was een uitkeringsfabriek. Nu zijn we veel professioneler. Andere doelgroe- Het is mooier: er komt eindelijk licht binnen. Dat werkt vast fijner pen, andere opdrachten. We zijn op weg naar wat we willen zijn. Al hebben we door de reorganisa tie echt een rottijd achter de rug. Maar dat is voorbij. Dat merkten we vanochtend wel, toen onze be drijfsfilm aan het personeel was getoond. Man, je had het moeten zien. Die sfeer. Iedereen trots. Ie dereen is blij dat we nu vooruit gaan. En dat we eindelijk weer naar buiten kunnen." Dat was gistermiddag niet nodig. De mensen kwamen zelf wel, met honderden tegelijk. In groep jes liepen bezoekers achter een Orionis-gids met een bordje aan. Ze kregen te horen dat de ledlam pen die Orionis samen met Leds Progress maakt, de hele wereld over gaan. En dat de postafdeling soms wel zesduizend brieven per dag verwerkt. Eén van de mede werkers is de zus van Jennie van Bochhove en Hannie de Pooter. „Ze werkt hier al 37 jaar", vertelt Jennie. „Eerst bij uitgeverij ADZ, nu bij de mailing. Ze vertelt nooit zoveel over haar werk, maar ze had ons wel uitgenodigd om eens te komen kijken tijdens de open dag. Ik heb zelfbij de sociale werk plaats in de Grevelingenstraat ge werkt, dus ik was wel benieuwd. Het is kleiner dan ik dacht. Maar toch praktischer. En mooier, want er komt eindelijk licht binnen. Dat werkt vast fijner." Uit het bedrijfsrestaurant kwam de geur van noordzeesoep, bereid door cliënten die door de chefkok worden opgeleid tot horeca-assis- tent. En om het ideaalplaatje com pleet te maken: volgens Wielema ker zaten cliënten en kantoorper soneel niet toevallig met elkaar aan tafel. „Dat is altijd zo." 700 jaar Meer leven dan op de klooster- gronden, een steenworp verder op. Keurig gemetselde muurtjes reconstrueren daar contouren van een groot middeleeuws klooster. Hoewel er bankjes omheen zijn gezet, zie je er zelden iemand. Dat moet anders, vinden ze in Vrouwenpolder. Het moet een le vendige plek worden waar men sen graag komen, waar zowel in woners als toeristen zich thuis voelen, kunstzinnig ingericht met gevoel voor de historie. Met enige regelmaat vinden nu workshops plaats waar inwoners ideeën uit werken. Bij een opgraving in 1993 bleek dat van het klooster nog slechts een deel van de fundamenten aan wezig was. Duidelijk werd wel dat de edelen van Borsele, die de Augustiner monniken naar Vrou wenpolder haalden, hen in staat stelden een indrukwekkend kloos ter te bouwen, met een woon- kwartier op kelders, een klooster gang, kapel en ook nog de koor kerk. Ze steunden de monniken weliswaar nog wel door hen kost bare boeken te laten kopiëren, ver luchtigen en binden, maar staken hun vermogen uiteindelijk liever in krijgsgewoel, bedijkingen en contacten met de Europese macht hebbers. Want ook al maakte Vrouwenpolder destijds furore als pelgrimsoord (met miraculeus Madonna-portret), het klooster bleek al snel noodlijdend. Na nog geen eeuw, in 1552 waren de 'broe ders regulieren in sulcken grooten sculdenlasten ende commeren geco- menn dat 't selve clooster met al le zijn toebehoren gescapen was te commen tot geheelder ruyine', zo melden de annalen. Toen de Geu zen zelfs die ruïne in stukken sloegen, waren de laatste monni ken al lang verdwenen. Prof. dr. K. Goudriaan vertelde afgelopen week tijdens een lezing dat ar moe de monniken zelfs dwong hun principes te verlaten. Als aan hangers van de moderne devotie streefden ze naar verinnerlijking. Daarin paste niet de zorg voor pa rochies en de aanbidding van Ma riabeelden. Toch belastten ze zich in Vrouwenpolder en Arnemui- den met de parochiezorg. Aange nomen wordt dat ze ook de pel grims bedienden. Want er moest natuurlijk wel brood op de plank. Waarom Eric zo tevreden is over ons verzekeringspakket? Lees zijn verhaal op zlm.nl of vraag het uw ZLM adviseur. u tevreden, wij tevreden verzekeringen Orionis gaat weer naar buiten, stralend i door Wendy Wagenmakers Jennie van Bochhove YRorv>;i'OLJ>K 1.; door Henk Postma van I 'iow. KV VROUWENPOLDER - In de kuil met ruwe fundamenten van de oor spronkelijke Pelgrimskerk, zie je wel eens kinderen met losgewrikte brokstukken gooien. Van veel eer bied voor 't historisch erfgoed ge tuigt dit niet. Maar het brengt wel wat leven op die plek, in het hart van Vrouwenpolder. r

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 26