Belastende verklaring rechercheur tegen OM Strijdlust op een oranje trekkertje Qatar Kennis bij Rijkswaterstaat over waterveiligheid heeft 'kritische ondergrens bereikt'. 66 De pijlerdam is niet meer in gevaar, mits alles goed in de gaten wordt gehouden 22 ZEELAND OOSTERSCHELDEKERING woensdag Zouden we naar Qatar gaan in 2022? Ik durf er mijn geld niet op te zetten. Als we The Sunday Times mogen geloven is de meest onwaarschijnlijke locatie die de Fifa ooit koos voor een WK, het resultaat van rechttoe-rechtaan omkoperij. Ordinaire oldschool corruptie. Het soort zakkenvullerij waar de onderbuik-anoniempjes die op artikelen op krantensites als de onze reageren, graag aan mo gen refereren. Als het klopt wat er wordt be weert heeft Qatar de verkie zing als WK-locatie te danken aan de stemmen van omgekoch te Fifa-bobo's. Het zou niet meer dan logisch zijn dat de wereldvoetbalbond terugkomt op het besluit om in 2022 het WK in Qatar te spelen. Maar dit is de Fifa, een organisa tie met meer macht en diepere zakken dan menig land. Wat of wie de Fifa dicteert is een raad sel maar logica is het niet. Hoe makkelijk het ook zou zijn om een cameraatje in een doel te hangen, een sensor in een bal, de Fifa wil er niet aan. Veel te modern. Liever blijven we ge loven in de scheidsrechter hoe wel de hele wereld vanuit drie hoeken en in slowmotion zag hoe hij miskleunde. De Fifa vaart zijn eigen koers en ik heb de indruk dat ze bij voorkeur stroomopwaarts va ren. Ik ben geen groot voetbalfan maar ik moet zeggen dat ik wel een beetje uitkijk naar een WK in het Arabische ministaatje. Ik zou het bijna jammer vinden als het niet door zou gaan. Het leek me wel een mooi circus. Het Nederlandse legioen, peen tjes zwetend op zoek naar een verkoelend pilsje in een land waar alcohol zo goed als hele maal verboden is. Zouden ze broodnuchter net zo gepassio neerd het elftal aanmoedigen als gebruikelijk? Qatar, het bekt ook zo lekker. Vooral Mart Smeets mag graag KATARR zeggen; als een soort kreet. Er zijn er meer die Qatar zo uit spreken maar Mart Smeets is wel de ergste. Ik hoop maar - ook voor Mart - dat het toch doorgaat. Er is nog hoop. Het is tenslotte de Fifa. Die vraagt dringt zich op nadat gisteren in Amsterdam Ton Slin gerland, de voormalige divisie chef van de Zeeuwse recherche, een verklaring onder ede aflegde. Die staat haaks op eerdere verkla ringen van de officieren van justi tie Jo Valente en Rob Rammeloo. De eerste verklaarde dat het on derzoek tegen Checkpoint begon nadat in het voorjaar van 2007 via de Criminele Inlichtingen Een heid (CIE) van de politie de mel ding binnenkwam dat in en bij Checkpoint er grote hoeveelhe den softdrugs lagen. Rammeloo gaf dat bij aanvang van het proces ook als verklaring voor de inval in juni 2007. In Amsterdam startte gisteren het nieuwe hoger beroep tegen de Ter neuzense coffeeshop. Eigenaar Meddie Willemsen en zijn mede werkers worden verdacht van het overtreden van de gedoogregels, betrokkenheid bij in- en uitvoer van softdrugs en het vormen van een criminele organisatie. In aanloop naar de eerdere proces sen in Middelburg (2010) en Den Haag (2012) waren al heel wat ge tuigen gehoord. Toch wilden de raadslieden, voorafgaand aan de zitting bij het hof in Amsterdam nog meer mensen horen. Vooral officieren van justitie en agenten die betrokken waren bij de start van het onderzoek. En gisteren, op de eerste zittingsdag, schoof Slingerland aan om in het open baar te getuigen. Hij vertelde dat het in 2006 duidelijk werd dat de hennepindustrie in Zeeland zeer floreerde. Voorjaar 2007 meldde Valente, aldus Slingerland, dat er een onderzoek opgestart moest worden tegen Checkpoint. Onder meer omdat, zo citeerde de voor malige divisiechef de officier van justitie, er zoveel klanten kwa men. „Het was een eenzijdige be slissing van het OM." De bewuste CIE-informatie over die grote hoeveelheid softdrugs, zo vervolgde hij, kwam pas toen het onderzoek al liep en had 'nau welijks bijzondere waarde'. Slingerland werd voorjaar 2008 uit zijn functie ontheven op aan dringen van hoofdofficier van jus titie Diederik Greive. Volgens Slin gerland is hem nooit verteld waar om. Wel zei hij dat hij begin 2008 protesteerde toen het OM op het allerlaatste moment een inval bij Checkpoint afblies. Hij noemde dat 'zeer onprofessioneel'. „Want daardoor was het risico op lekken heel groot." Het hoger beroep gaat vandaag verder. Dan is het de beurt aan de advocaat-generaal van het Openaar Ministerie. „CIE-informatie over die gro te hoeveelheid softdrugs bij Checkpoint kwam pas toen het onderzoek al liep." DEN HAAG - Het was vorig jaar zo mer flink schrikken. 'Bouwers slaan alarm', kopte deze krant. De bodem aan weerszijden van de Oosterscheldekering was er veel ernstiger aan toe dan Rijkswater staat het liet voorkomen. De nood kreet is inmiddels ter harte geno men. Al blijven er zorgen. Na noodmaatregelen en een aan gescherpt beheer, neemt minister Melanie Schultz opnieuw maatre gelen. Aanvullend onderzoek on derstreept waar oud-ontwerpers en -bouwers vorig jaar al voor waarschuwden. Voor de duidelijk heid: de pijlerdam zelf is nooit in gevaar geweest. Maar als de kui len die aan de randen van de bo dembescherming ontstaan te diep worden, kunnen uiteindelijk dijken bezwijken en de pijlerdam verzakken. Minister Schultz heeft nu besloten dat de kuilen niet die per mogen worden dan 40 meter. Dreigt dat toch te gebeuren, dan worden niet alleen de hellingen maar ook de bodems van de kui len bestort. Dit moet de afbraak stoppen. Ook let Rijkswaterstaat voortaan weer nauwlettend op de bodemontwikkeling en eventuele aantasting van dijken. Is daarmee het gevaar definitief geweken? Dat hangt er van af of Rijkswaterstaat alert genoeg blijft. Daar heeft minister Schultz zorgen over. In een brief aan de Tweede Kamer schreef ze dat de kennis bij Rijkswaterstaat over de waterveiligheid en de Oosterschel dekering 'een kritische onder grens heeft bereikt'. Bezuinigin gen in de afgelopen decennia heb ben een uitstroom van kennis en ervaring bij Rijkswaterstaat tot ge volg gehad, aldus de minister. Bij Rijkswaterstaat zijn ongeveer 500 mensen in meer of mindere mate betrokken bij waterveiligheid (waarvan constructieve water bouwkunde een belangrijk deel is). Binnen die groep zijn 25 a 50 experts die zorgen dat de kennis geborgd blijft. Schultz vindt dat de kennis op dit moment 'in zijn geheel genomen nog voldoende aanwezig is'. Toch neemt ze maat regelen. Voor het beheer worden extra mensen in dienst genomen. Natuurlijke uitstroom wordt ge compenseerd en er wordt meer in gezet op interne opleidingen en intensievere samenwerking met hoge scholen en universiteiten. Wel is en blijft de kennis ver spreid over het land. Daarom moe ten regionale en landelijke ambte naren meer gaan samenwerken. MIDDELBURG - Van de zes voorzit ters die de Zeeuwse - later Zuide lijke - Landbouw Maatschappij (ZLM) na de Tweede Wereldoor log heeft gehad, was hij veruit de strijdlustigste. Huib van der Maas uit Kats, die gisteren op 76-jarige leeftijd overleed, vocht voor de boeren, tegen het Europees land bouwbeleid en tegen ontpolde- ring. Daarbij bediende hij zich van tek sten die regelrecht op een span doek konden worden gekwast: 'De akkerbouw gaat naar de blik sem', 'Het landbouwbeleid is af braakbeleid' en 'Geen zoute na tuur op boerenland'. Sommige hebben nog niets aan actualiteit verloren. Van der Maas liet al vroeg van zich horen als kritische jonge boer. Hij was voorzitter van de in vloedrijke ZLM-akkerbouwcom- missie en werd in 1987 voorzitter van de landbouworganisatie zelf. Hij stond al eerder voor die func tie op de nominatie, maar binnen de ZLM werd gevreesd dat een deel van de leden Van der Maas' strijdlust met onbehouwenheid zouden verwarren. Een paar jaar ouder, rijper en iets meer bezon nen was hij beter acceptabel. De ZLM-voorzitter, voor wie het gezegde 'een grote mond maar een klein hartje' bedacht leek, kwam pas echt tot zijn recht wan neer het erop aankwam en hij op de barricaden kon klimmen. Bij boerenprotesten bijvoorbeeld, wanneer akkerbouwers met hun trekkers het miniserie van Land bouw blokkeerden. Voor dergelij ke gelegenheden had Van der Maas een wat roestig oranje trek kertje. „Je kunt als ZLM-voorzit- ter bij zo'n demonstratie natuur lijk niet patserig op een van alle snufjes voorziene trekker komen aanrijden," verklaarde hij. Bij de ontpolderingsdiscussie in de jaren negentig kreeg hij het aan de stok met commissaris van de koningin Wim van Gelder. Zo zeer, dat de cdk niet welkom was op het afscheid van Van der Maas als landbouwvoorman in 1998. Guido van der Heijden Voor meer columns: www.pzc.nl/columns door Emile Calon AMSTERDAM - Is de rechtbank in Middelburg en het gerechtshof in Den Haag tot nu toe misleid in de strafzaak tegen de Terneuzense cof feeshop Checkpoint? Vinger aan de pijlerdam door Jeffrey Kutterink en Ben Jansen Frank Spaargaren De dijk van de Anna Frisopolder op Noord-Beveland liep gevaar door een ontgrondingskuil die zich in de richting van de dijk be woog. Met een noodbestorting kon dit onheil worden afgewend, foto Lex de Meester NECROLOGIE HUIB VAN DER MAAS door Ben Jansen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 22