Wie schade wil verhalen op de verkoper van een woekerpolis, kan naar het klachteninstituut Kifid stappen. Wim Louwerse hoopt zo zeker 40.000 euro te vangen, maar niet iedereen slaagt daar. Deel 2 van een 3-delige serie. 10 VERDIEPING WOEKERPOLIS Er zit groei in de Swiss Life po lis van Wim Louwerse. Van januari tot april kwam er 412 euro bij. Het klinkt goed, maar het is bij lange na niet genoeg. De tussenstand van zijn verzekeringspolis is nu 35-979 euro. In juli heeft de inwoner van Cappelle aan den IJssel 70.790 euro nodig om de hypotheek af te lossen op het mo ment dat hij met pensioen gaat. Er gaapt dus nog een gat van bijna 35.000 euro tussen de huidige waarde van de polis en de opbrengst die Swiss Life hem in 1999 voorrekende. Louwerse heeft een klassieke woekerpolis. Hij is niet de enige. De Neder landse huishoudens bezitten er nog 3,3 mil joen. Honderdduizenden gezinnen hebben op de einddatum van hun polis een finan cieel gat, vaak van tienduizenden euro's. „Ze hebben me belazerd", is het korte en krachtige oordeel van Louwerse. Sinds 14 april kijkt hij wel weer wat zonni ger tegen de toekomst aan. Op die dag werd zijn zaak behandeld bij Kifid, het Klachten Instituut Financiële Dienstverle ning. Louwerse heeft het gevoel dat hij bij Kifid gehoor heeft gekregen voor zijn klachten tegen SNS, eigenaar van Swiss Life. Martin van Rossum van Claimexperts, die Louwer se bijstaat, verkneukelt zich over de kibbel partij tussen SNS en Assurantie Groep Ne derland, tijdens de zitting. „Ze hadden one nigheid, over wie verantwoordelijk was voor het verkopen van de polis. Dat op zich betekent al dat de aansprakelijkheid wordt erkend", vindt Van Rossum. Uiterlijk 14 juli doet Kifid uitspraak in de zaak van Louwerse. „Het is een van de speerpunt dossiers in de woekerpoliszaken bij Kifid", zegt hij. Van Rossum rekent op een schadevergoe ding van tussen 40.000 en 82.000 euro. „Het hangt ervan af hoe Kifid de wet inter preteert. De wet zegt dat de overeenkomst vernietigd kan worden, omdat je als klant besodemieterd bent. In dat geval heeft Lou werse recht op terugbetaling van alle inge legde premies plus de wettelijke rente. Dan komt je rond de 40.000 euro uit. Als de Commissie van Beroep van Kifid vindt dat de gebreken in de polis moeten worden op geheven en dat de schadevergoeding daar op moet zijn gebaseerd, dan komen wij uit op 82.000 euro. In allebei de gevallen is dat, met de huidige waarde van de polis van De zaak Louwerse is een van de speerpuntdossiers in Kifids woekerpoliszaken ruim 35.000 euro, voldoende om de hypo theek af te lossen." Medelijden met de verzekeraars heeft Van Rossum niet. Hij berekent dat Louwerse bo venop de inleg van 41.000 euro om het be oogde eindkapitaal te bereiken, nog meer kwijt was aan kosten. „In totaal 115 pro cent, vooral dankzij de premie voor de over- lijdensrisicoverzekering. Louwerse had een hoge premie, omdat hij op zijn vijftigste de polis afsloot. Die stijgende premie heeft er toe geleid dat zijn polis minder waard werd, in plaats van meer." Jorrit Hermes (37) uit Tilburg had minder succes bij klachteninstituut Kifid. Hij ein digde met lege handen. Hermes wilde in 2012 een schadevergoeding claimen voor de twee beleggingspolissen die hij in 2001 af sloot bij ASR. Ze waren bedoeld als spaar potje voor zijn pensioen in 2042. Beide po lissen zouden dan, volgens het jaarover zicht van de verzekeraar in 2007, tezamen ruim 16.000 euro waard zijn. „Ik kreeg pas in de gaten wat er aan de hand was, toen ik de polissen in 2008 premievrij maakte. door Chris van Alem illustratie Censuur Martin van Rossum, claimexpert

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 10