Boodschap Ploumen aan Turken Aanval in Loehansk 66 Islamitische 8 BUITENLAND Niet-religieuze moslims in Franse cel lopen het gevaar te worden overgehaald om zich te voegen bij radicalen. PARIJS - Hij had nog nooit een Ko ran aangeraakt totdat hij het ge vang in ging. Daar ging het fout. Mehdi Nemmouche (29) had zijn straf nog niet uitgediend of hij was op weg naar Syrië. Het verhaal van Nemmouche, ver dacht van een aanslag in Brussel, roept een vraag op: zijn Franse ge vangenissen een kweekvijver voor terroristen? Nemmouche werd geboren in Roubaix, Noord-Frankrijk. Vader onbekend, moeder incompetent. Hij belandde in een opvanggezin, dat hem niet op het rechte pad kon houden. Eerst waren er dief stalletjes, daarna werd hij betrapt op rijden zonder rijbewijs. Uitein delijk: een winkeloverval. Tot zo ver niets bijzonders. Nemmouche was een alledaags boefje. Hij had nog nooit iemand gedood. De overval was met een nepwapen. Zijn advocate had hoop toen hij tot een celstraf werd veroordeeld. „Hij was niet gedoemd tot een le ven als misdadiger", zegt Soulifa Badaoui. Laat staan dat hij een ter- rorist-in-de-knop was. „Religie speelde geen rol in zijn leven", zegt de advocate. „Hij was wars van godsdienst." „Maar in de laatste twee jaar in de gevangenis begon hij een baardje te kweken", herinnerde zich een ex-cipier. Hij sloot zich aan bij een groepje salafisten, begon met hen te bidden. „Islamitische extremisten in de ge vangenis vertellen je dat je on schuldig ben", zegt Gilles Kepel, een socioloog en islamkenner. „De echte schuldigen, dat zijn de goddelozen, Fransen die jou tot el lende hebben veroordeeld, en je ouders tot werkloosheid." Voor Tareq Oubrou, gematigd imam in Bordeaux, zijn vooral de niet-religieuze immigranten ont vankelijk voor het jihadisme. „Zij knutselen hun eigen islam in el kaar", zegt hij. Om het tij te ke ren, heeft het gevangeniswezen dertig moslim-aalmoezeniers ge rekruteerd. Maar dat is weinig op 70.000 gedetineerden. Wat ook niet helpt, zijn de omstandighe den in de gevangenissen, door de Raad van Europa omschreven als 'grenzend aan menselijke onwaar digheid'. Geweld heerst daar zo hardnek kig, dat gedetineerden gedwon gen zijn zich bij een groep aan te sluiten. Voor sommigen is dat een salafistische groep. Paul Adjedj, een vakbondsman die cipiers vertegenwoordigt, waarschuwt tegen overdrijvingen. „Je moet niet denken dat de mos lims de dienst uitmaken, en onze gevangenissen hebben veranderd in mega-moskeeën." „Maar", zegt hij, „ik moet toege ven dat we een religieus pro bleem hebben." extremisten in de gevangenis vertellen je dat je onschuldig ben Salafisme staat niet gelijk aan ter rorisme. Frankrijk telt 12.000 sala fisten, herkenbaar aan hun baar den en djellaba's. De meesten leid den een ultra-religieus maar te ruggetrokken bestaan. Het aantal salafisten dat via een terreurdaad toegang wil krijgen tot de hemel, waar 72 maagden hen zouden moeten ontvangen, zou maar en kele honderden belopen. Maar zij zijn oververtegenwoordigd in de gevangenissen. „Justitie heeft een aparte afdeling die religieus fana tisme in gevangenissen obser veert", vertelt Jean-René Lecerf, een senator. „Zodra iemand beke ringsijver toont, wordt hij naar een andere gevangenis verhuisd." De politie heeft gistermorgen nog eens vier vermeende jihadisten opgepakt. De arrestaties volgen drie dagen na Nemmouches aan houding in Marseille. Volgens de autoriteiten zouden de arrestanten zelf jihadstrijder zijn en ook anderen hebben ge ronseld. „We geven terroristen geen enkele kans", aldus minister van Binnenlandse Zaken Bernard Cazeneuve, die daaraan toevoegde dat 'de strijd tegen terreur niet al leen in Frankrijk, maar ook in de rest van Europa continu doorgaat'. Ploumen is in TUrkije op handels missie. Samen met dertig Neder landse bedrijven. Afgelopen week end werden protesten in Istanbul nog hard neergeslagen. Resultaat: dertien gewonden. Het was pre cies een jaar geleden dat de poli tie met grof geweld een eind maakte aan een demonstratie te gen bomenkap. Ploumen: „We hebben een goede relatie met T\ir- kije, veel wederzijdse belangen, maar dat maakt ook dat we meer ruimte hebben om dit soort on derwerpen te bespreken." Onrust in het land schrikt onder nemers volgens haar nog niet af. De belangstelling is groot. „Er lig gen veel kansen. Ook voor mid den- en kleinbedrijf. Niet alleen hier in Istanbul, ook daarbuiten." Ook de mijnramp in Soma dreunt nog na in Turkije. Een veilige werkvloer is volgens de minister de verantwoordelijkheid van be drijven, overheid, bonden en werknemers. TNO Nederland heeft de afgelopen maanden T\irk- se werknemers in de metaalsec tor opgeleid over werkveiligheid. len dat de explosie binnen in het gebouw was en moet zijn veroorzaakt door pro-Russische milities. In het oosten zijn nog steeds medewerkers van de waar nemersmissie van de OVSE (Organisatie voor Veiligheid en Samenwerking in Europa) zoek. Ze zijn naar verluidt in handen van separatisten. Het is gisteren niet gelukt contact met hen te leggen, foto HH MOSKOU/KIEV - Bij een luchtaanval op een overheidsgebouw in Loehansk, in het oosten van Oekraïne, zijn gisteren zeker vijf doden gevallen. Russische me dia meldden dat er ook veel gewonden zijn na de aanval door een Oekraïens gevechtsvliegtuig. Een van hen wordt hier weggebracht. In Kiev wordt tegen gesproken dat een vliegtuig een aanval heeft uitgevoerd. De autoriteiten stel- door Jessica Maas 'Boefje' in cel makkelijke prooi voor extremisten door onze correspondent Cees van Zweeden Gilles Kepel, socioloog en islamkenner pagina 10/11 Hoe stoppen we de jihadist? ISTANBUL - Een verbod op Twitter en het soms hardhandige optreden van de politie zijn niet goed voor het Turkse handelsklimaat. Dat is de boodschap die minister Plou men van Buitenlandse Handel en Ontwikkelingshulp aan haar Turkse collega's gaat overbrengen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 8