Zeeuwse gemeenten krijgen minder WMO-geld ZEEUWS-VLAANDEREN 25 'voerden'. De Vlissingse gemeen tearchivaris Ad Tramper tekende voor het thema Handel en Indus trie, de Goese burgemeester René Verhulst voor Boeken en Open baar bestuur, gemeentearchivaris Frank de Klerk voor Maritieme historie, Godsdienst en Toerisme, oud-AD-hoofdredacteur Peter de Jonge voor Sport, freelance tekst schrijver Arend van der Wel voor Strijd tegen het water, freelance historisch onderzoeker en publi cist Jan Zwemer voor Het platte land en journalist en Racoon-bio- graaf Eugène de Kok nam Popmu ziek en kleinkunst voor zijn reke ning. De teksten zijn een kruising tus sen geschiedkundige feiten en vaak humoristische anekdotes. „Ie dereen wilde graag meewerken; het feit dat ik de mensen bijna al lemaal persoonlijk ken, hielp ook mee", zegt Fierloos. De totstandkoming was een tijd rovend karwei, vooral voor Oreel. Hij deed naar eigen zeggen 'twee Hoe chaotischer, hoe beter. In één tekening zitten 25 boektitels met een Zeeuwse link dagen te lang' over elke tekening. Daardoor liep het project al gauw drie weken vertraging op. „Het is niet zomaar een foldertje waar je voor bezig bent. Als ik ergens een hekel aan heb, is het aan afraffe len omdat het af moet." Op zoek naar Zeeland is niet volle dig en dat pretenderen de makers ook niet. Een geschiedenisboek is het evenmin, zegt Oreel. „Het zit op een ludieke manier in elkaar, je zult dingen tegenkomen waar van je denkt: 'goh, dat wist ik niet'. Er zijn ontzettend veel her kenbare personages, gebouwen, verwijzingen en gebeurtenissen, maar sommige zullen misschien altijd verborgen blijven. Zo zitten in de tekening bij het thema Boe ken maar liefst 25 boektitels ver stopt die een link met Zeeland hebben, maar die lang niet ieder een kent." Bij elk hoofdstuk is een zoekvraag opgenomen, waarvan de antwoor den zijn terug te vinden op www.paardvantroje.nl. En zoals het een echt 'zoekboek' betaamt, keert in bijna elke prent een aan tal vaste elementen terug; een mol, een wak en een haaienvin. Waarom? Dat is het geheim van de tekenaar. Dat blijkt uit de zogenoemde mei circulaire van het kabinet. Elf van de dertien gemeenten krijgen voor de uitvoering van de Wet maatschappelijke ondersteuning (Wmo) minder euro's per inwo ner dan dat het kabinet in januari had berekend. De Wmo regelt dat mensen met een beperking hulp kunnen krij gen. Het kan gaan om ouderen, ge handicapten of mensen met psy chische problemen. Zij krijgen bij voorbeeld huishoudelijke hulp of een rolstoel. De uitvoering van de de Wmo is in handen van de ge meenten. De meeste Zeeuwse gemeenten krijgen daarvoor dus minder dan waar in januari nog op was ge hoopt. De grootste 'klappen' krij gen Kapelle (-25 euro per inwo ner), Goes (-23), Hulst (-23) en Veere (-20). Alleen Schou- wen-Duiveland en Sluis krijgen er geld bij, respectievelijk 2 en 5 euro per inwoner. De bedragen die de Zeeuwse ge meenten per inwoner kunnen be steden aan de uitvoering van de Wmo verschillen sterk. Reimerswaal heeft 97 euro te ver spijkeren, terwijl Vlissingen 848 euro te besteden heeft. Vlissingen krijgt* zoveel omdat ze verant woordelijk is voor een samenhan gend aanbod van maatschappelij ke opvang in heel Zeeland. Daar onder vallen bijvoorbeeld maat schappelijke opvang en vrouwen- opvang. Voor de jeugdzorg krijgen de meeste Zeeuwse gemeenten in 2015 juist meer geld dan gedacht. Zij profiteren ervan dat het bud- get voor de jeugdzorg 10 procent (330 miljoen euro) hoger is. Grote uitschieters zijn Hulst (+38procent), Noord-Beveland (+19 procent) en Middelburg (+16 procent). Per jongere hebben ze 1082, 1867 en 1254 euro te beste den. Drie gemeenten gaan erop achter uit: Borsele, Kapelle en Reimers waal. Allemaal leveren ze 5 pro cent in ten opzichte van wat in de cember nog was berekend. Dat is de maximale achteruitgang die het verdeelmodel toestaat. Dat be tekent dat ze in 2015 per jongere achtereenvolgens 1001, 535 en 776 euro krijgen. Speciaal parkoers wandelvierdaagse De avondwandelvierdaagse rond IJzendijke gaat van avond tot en met vrijdag over bijzondere parkoersen vanwege werkzaamheden aan de N61. Deelnemers lo pen vijf, tien of vijftien kilo meter; ook over fietspaden en ventwegen. Inschrijven en starten (19.30 uur) bij ba sisschool Molenbolwerk. Holland-België op de grens in De Tol Het derde Holland-België- dictee wordt donderdag van af 14.30 uur gehouden in 'grenscafé' De Tol. Bressiaan- der en dicteeliefhebber Rein Leentfaar heeft een dictee voor 'gewone mensen' ge maakt, aangevuld met een zin voor specialisten. Opge ven: 0117-462116/0117-491391 of leentfaar@zeelandnet.nl Gezond ouder door Sociaal Vitaal De gemeente trapt donder dag het 'beweeginterventie- project' Sociaal Vitaal af met een bijeenkomst in het ge meentehuis. Ouderen van 65 tot 85 jaar kunnen dit na jaar een fitheidstest doen. De test wijst uit welke spor ten en/of weerbaarheidstrai ningen zij het best kunnen doen om gezond te blijven. Bigbandspektakel in Porgy Bess De WesterscheldeBigBand en de BoomBigBand ont moeten elkaar zaterdag van af 20.00 uur in Porgy Bess. De twee gerenommeerde bigbands willen liefhebbers van hun 'stijl van jazzmu ziek' overrompelen met een daverend spektakel. Kaarten (15 euro) aan de kassa of via de site van Porgy Bess. De Walnoten zingen in de Efteling Jeugdkoor De Walnoten uit Hulst treedt zaterdag op in de Efteling. Naast vier door het pretpark aangedragen nummers laten de 22 zingen de 'Walnoten' ook een aan tal liedjes uit eigen repertoi re horen. De Walnoten ho pen dat het optreden in Bra bant tot meer uitstapjes bui ten de basiliek leidt. Oecumenisch Taizé-avondgebed Als voorbereiding op Pink steren wordt donderdag van af 19.30 uur een oecume nisch Taizé-avondgebed in de Catharinakerk gehouden. Het koor Polyphony, bege leidt door Laudate Domi- num uit Clinge, zingt liede ren. Op Pinksteren geïnspi reerde iconen roepen een passende stemming op. DINSDAG 3 JUNI 2014 i Eén van de tien prenten uit Op zoek naar Zeeland, het belfort van Sluis, illustratie Danker Jan Oreel Anthoni Fierloos Op zoek naar Zeeland, Danker Jan Oreel e.a. Uitgeverij Het Paard van Tro- je, 80 blz., prijs 19.95, isbn. 9789071937248. door Jeffrey Kutterink DEN HAAG - Bijna alle Zeeuwse ge meenten krijgen in 2015 minder geld voor huishoudelijke hulp dan waarop ze hadden gerekend. Daar entegen ontvangen de meeste ge meenten meer geld voor jeugd zorg. Gemeenten ontvangen in 2015 minder geld voor huis houdelijke hulp, maar wel meer voor jeugdzorg. www.pzc.nl Overzicht per gemeente IJZENDIJKE EEDE TERNEUZEN TERNEUZEN KAATSHEUVEL HENGSTDIJK Uffimho

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 61