wil van deze tijd zijn VGZ eist 100 borstoperaties, CZ dubt over 150 PRIJSACTIE USA! 4 BINNENLAND 5 rfwairberlin.com het festival echter op een eigen tijdse manier aan de man bren gen en een breed publiek trekken. Daar horen hedendaagse marke tingtechnieken bij. Maar ook bij voorbeeld muziek. We hebben het Hofstad Jeugdorkest hier ge had, dat speelde muziek geïnspi reerd door Romeinse thema's en uit films over de Romeinen. De optredens oogstten veel bijval van de bezoekers." De moderne aanpak heeft volgens voorzitter Paul van der Heijden van Romeinen.nu geleid tot het vertrek van secretaris Jasper Oort- huys. „Die kon zelf leven met on ze aanpak, maar hij is als oud hoofdredacteur en uitgever ver bonden aan het blad Ancient War fare. Dat blad heeft veel lezers die tot het kamp van de preciezen be horen. Uit voorzorg heeft Oort- huys daarom afscheid genomen." Oorthuys zelf wil niet diep in gaan op de reden van zijn vertrek, maar ontkent de lezing niet. Van der Heijden legt er nadruk op dat het toelaten van enkele ei gentijdse elementen niet bete kent dat het historische karakter van het festival geweld wordt aan gedaan. „Integendeel. Wij vinden het ook vreselijk als zich carna valsromeinen melden. Die komen er dan ook niet in. Wel proberen we steeds meer cultuurhisto rische elementen aan het pro gramma toe te voegen. Er is een lezingencyclus en over twee jaar komen er Romeinse Spelen, inclu sief een poëziewedstrijd." Dergelijke eisen - omdat chirur gen dan voldoende ervaring op doen - zijn veel hoger dan de Ne derlandse Vereniging voor Heel kunde hanteert. Volgens deze wetenschappelijke vereniging is een volume van min stens vijftig operaties per jaar vol doende. „Wij registreren de uit komst van een behandeling ofwel 'hoe goed is een patiënt eruit ge komen bij een ziekenhuis'. Dat is immers waar het om gaat. Er is geen enkele aanwijzing dat 150 operaties leiden tot een betere uit komst", aldus een woordvoerster. Toch denkt VGZ 'dat het scherper kan'. „Wij baseren ons op interna tionale normen en wetenschappe lijke literatuur. Eusoma, de Euro pese sociëteit van borstkankerspe- cialisten, vindt dat in een zieken huis twee chirurgen ieder min stens vijftig borstkankeroperaties per jaar moeten uitvoeren. Zelfs dat is per persoon nog niet één per week", aldus VGZ-woordvoer ster Karen van Rijsewijk. Welke ziekenhuizen nu voor borstkankerpatiënten met een VGZ-verzekering afvallen, is on duidelijk. Maar bijvoorbeeld het streekziekenhuis Koning Beatrix in Winterswijk (85 borstopera ties) en Bethesda in Hoogeveen (71 borstoperaties) haalden in 2013 de nieuwe VGZ-norm niet. Van Rijsewijk vindt het te vroeg voor conclusies. Ze zegt dat in no vember de consequenties voor verzekerden bekend worden ge maakt. „We praten eerst met zie kenhuizen over actuele cijfers." Ook CZ overweegt selectiever in te gaan kopen. CZ was de eerste verzekeraar die in 2011 ging eisen dat ziekenhuizen minstens zeven tig borstkankeroperaties per jaar doen. Nu 'verkent' CZ de moge lijkheid om deze norm te verho gen naar 150 borstkankeropera ties. Dit staat in haar inkoopdocu ment. Maar volgens woordvoer ster Els Potma is het niet meer dan een toekomstvisie en niet eens een concreet plan. „Er zijn al lerlei voorbehouden en ik betwij fel zelfs of het doorgaat." Volgens de Nederlandse Vereni ging voor Heelkunde is de borst- kankerzorg in Nederland, vergele ken met andere Europese landen, van hoge kwaliteit. „Er is geen en kele reden patiënten verder te la ten reizen. Nederland scoort in Europa heel goed met borstkan- kerzorg. Kwaliteit gaat over méér dan alleen de chirurg", aldus een woordvoerster. semaker niet het idee gekregen dat de minister met het mbo een heel nieuwe weg wil inslaan. „Maar ze heeft wel ideeën waar mee we ons voordeel kunnen doen", zegt Van der Vegt. „Het spreekt ons in Twente natuurlijk aan dat de minister mbo-opleidin- gen in grensregio's meer mogelijk heden wil geven om het vak Duits aan te bieden. Dat kan bij voorbeeld nuttig zijn voor de dag opleidingen techniek en gezond heidszorg." Voorzitter Michiel Steegers van JOB, de vakbond voor mbo-stu- denten, is onder meer te spreken over de ruimte die Bussemaker de studenten wil geven voor het flexibeler invullen van de combi natie studie en werk. „Het komt immers geregeld voor dat iemand net nog wat meer tijd nodig heeft voor de theorie of juist nog wat extra praktijkervaring moet op doen." Verder vindt Steegers het positief dat Bussemaker de kwaliteit van de examinering wil verbeteren en inzet op meer en betere stagemo gelijkheden voor de mbo-scholie- ren. Over het voorstel van de onder wijsminister om opleidingen te sluiten die weinig vooruitzichten hebben op een baan, heeft hij nog wel wat vragen. „Op welke wijze ga je bepalen welke studies moe ten verdwijnen?", vraagt de mbo-student zich af. „En wat ge beurt er met iemand die aan een opleiding is begonnen en halver wege te horen krijgt dat zijn stu die wordt opgeheven?" Your Airline. DINSDAG 3 JUNI 2014 door Wilma de Cort Meer borstkankeroperaties per ziekenhuis komt de kwaliteit van de ingrepen ten goede, aldus VGZ Düsseldorf Airport ARNHEM/TILBURG - Zorgverzeke raar VGZ gaat in 2015 alleen nog borstkankeroperaties vergoeden van ziekenhuizen die per jaar min stens honderd van zulke operaties uitvoeren. Tot nu toe kende VGZ zo'n norm niet. Zorgverzekeraar CZ, die als enige al wel een norm hanteert van minstens zeventig borstkankeroperaties, 'overweegt' deze in 2015 te verhogen naar 150 operaties. Volgens de Vereniging voor Heelkunde zijn minimaal vijftig operaties per jaar per ziekenhuis voldoende Bijv. non-stop noor Los Angelos, Miami of New York. 9 0900 737 8000 («0.20 p/min.) Een leerlinge van het Rotterdamse ROC Albeda College loopt stage in de haven. Minister Bussemaker wil onder andere dat het mbo beter inspeelt op de onderwijsbehoefte in de regio, foto Hans van Rhoon/HH O katern Zeeland Beroepsopleiding op maat is een goed plan Chirurgen voeren een borstopera- tie uit. foto HH

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 5