t De prijs van het slank zijn 66 Een match is in feite een ideale kans om alle spanning los te laten GEZOND 7 HUISARTS Jos van Bemmel A A ensen verliezen mL JÊ vrienden als ze slanker worden'. W m Een prikkelende kop boven een artikel dat kort geleden te lezen was op Nu.nl. Uit een onderzoek onder ruim 2.500 deelnemers blijkt dat mensen 2 vrienden kwijtraken voor elke 6 kilo die ze afvallen. Ruim 80 procent raakt op die manier vrienden kwijt en bij 36 procent wordt zelfs de relatie verbroken. Als belangrijkste re den hiervan wordt door de onder vraagden 'jaloezie' genoemd, di rect gevolgd door 'uit elkaar groeien door de nieuwe leefstijl'. Het grootste deel van de respon denten is overigens tevreden met het gewichtsverlies, voelt zich zelfverzekerder, heeft een actie ver sociaal leven en beschikt over meer energie. Overgewicht, de vloek van onze consumptiemaatschappij. Ik over denk de vele patiënten met over gewicht die de laatste kwart eeuw tegenover mij zaten in mijn spreekkamer. Ik zie de men sen voor me met extreem overge wicht die 'alles al geprobeerd heb ben'. Ik zie hen lijden en smeken om het laatste redmiddel, de gas tric bypass, een ingewikkelde operatie waarbij de maag ver kleind en de dunne darm omge leid wordt. Ik moet toegeven, ze vallen af. Maar worden ze er ook gelukki ger van? Verliezen zij ook vrien den? Verbreken zij ook relaties? In mijn eigen praktijk zie (en zag) ik patiënten die psychisch in storten, die gaan scheiden, die klagen over een 'eeuwig vol ge voel'. Ja, hun lichamen functione ren beter. Ze hebben geen suiker ziekte meer en beschikken over meer energie. Moet ik iemand in nood een gastric bypass aanra den? Ik twijfel en vraag collega's naar hun ervaringen. Ook zij twijfe len. Ik zoek naar persoonlijke er varingen op het internet De meeste mensen die zich hebben laten opereren, zijn tevreden over de begeleiding voor en na de operatie. Maar ondanks de soms zeer positieve reacties, staan ze bol van de waarschuwingen. Zoals deze: 'Als je de moed kan vinden om op eigen kracht af te vallen, laat het dan niet doen. Los eerst je problemen op die moge lijk hebben bijgedragen aan het enorme overgewicht. Want die problemen zullen terugkomen, ook als je dun benL Begin al heel lang voor de operatie je leefstijl aan te passen. Want eenmaal geo- pereerd kun je niet meer kiezen of de nieuwe leefstijl (altijd een hongergevoel?) bij je past. Als je een emotie-eter bentwat ga je dan met je emoties doen als je af gevallen bent? Opereren is symp toombestrijding, de oorzaak van het overgewicht blijft bestaan'. Ik blijf me afvragen of mensen die zo'n grote ingreep hebben on dergaan, werkelijk gelukkiger worden. Daar is veel te weinig on derzoek naar gedaan. In het Journal of Obesity van maart 2013 komen Jeremy F. Ku- bik en anderen tot de conclusie dat het merendeel van de patiën ten na de operatie geestelijk ge zonder wordt. Ik hoop dat het waar is en ben benieuwd naar uw ervaringen. Resultaten in de sport worden voor een deel bepaald door de mentale instelling van de sporter. Presteer beter door het in kaart brengen van sterke en zwakke punten en door het stellen van doelen. Gewoonlijk speel ik veel beter hoor." Nieuwko mers in de tenniscom- petitie - waaronder ik zelf- slagen er, geïm poneerd door het spel van de tegenstander, veelal niet in de eigen speelsterkte overtui gend neer te zetten. „De moed zinkt ons soms al tijdens het inspelen in de schoe nen als we ontdekken dat de tegenstander veel beter is", zegt een van mijn medespeel sters. „Cynisch voordeel is wel dat we de te genstander vrijwel nooit hoeven te trakte ren, zoals bij een overwinning gebruikelijk is." We hebben het over de recreatieve zater dagcompetitie op de tennisbaan. Nooit zul len wij, als amateursporters die een paar jaar bezig zijn, er een beker mee halen of er een nacht minder van slapen. Toch willen we winnen. Maar dat lukt zelden, hoewel we wekelijks trainen. Tennisleraar en -coach Ajdin Kolonie (35) meent te weten hoe dat komt. Met zijn me thode Slim Tennis analyseert hij het spel van individuele spelers, ongeacht het spel- niveau. Volgens de tennisser, die al op zijn 7e op het gravel te vinden was, valt er op mentaal vlak veel te versterken. „Met als doel meer spelplezier en vaker winnen." Hij onderkent dat een wedstrijd veel stress oplevert en dat faalangst om de hoek komt kijken. „Terwijl een match in feite een idea le kans is om alle spanning los te laten. Zie het als een tentamen op school. Als je op het punt staat de opgaven in te vullen, is het te laat je zorgen te maken of je er wel of niet klaar voor bent. Ook is dan het moment voorbij om nog iets te leren." Terwijl tennis volgens Kolonie voor 75 pro cent mentaal is, wordt het trainen van mentale vaardigheden zwaar onderbelicht, vindt hij. De meeste tennisleraren houden het op verbetering van techniek en het ge ven van zowel fysieke als tactische aanwij zingen. Bewustmaking van het mentale aspect wordt vergeten of genegeerd. Uit ervaring weet hij dat er veel kan wor den bereikt door focus op vechtlust, zelfver trouwen, emotiebeheersing en concentra tie. Helemaal als tennisser, bij wie het van groot belang is het moment te benutten. „Als je bij voetbal met 4-0 voorstaat, kan er weinig gebeuren. Er is een tijdsbeperking, omdat de wedstrijd maximaal 90 minuten duurt. En de tegenstander moet dan vijf keer scoren om te winnen. Bij tennis kun je na een dik uur voorstaan met 6-2 en 3-0, maar als je dan een kwartiertje staat te klungelen, is het zo 1-1 in sets. Een tennis wedstrijd kun je zelfs winnen met minder punten dan de tegenstander. Professionele spelers weten dat heel goed te verzilveren." Gebruikmaken van psychologie tijdens het sporten blijft niet beperkt tot tennis. De in middels overleden Amerikaanse golfer Bob by Jones verklaarde: 'Golf speelt zich af op een speelveld van 15 centimeter; de ruimte tussen je oren." Op hardloopsite Prorun zegt Miriam van Reijen, een van de snelste marathonloopsters van Nederland: 'Op een gebrek aan vertrouwen, afleidende gedach ten of negatieve zelfspraak zit je tijdens een wedstrijd niet te wachten'. Van Reijen benadrukt het belang van men tale training met de verwijzing naar een onderzoek onder 1.200 atleten die zich pro beerden te kwalificeren voor de Olympi sche Spelen. „Hoewel die allemaal hard trainden, gezond aten en genoeg sliepen, was er één duidelijk verschil tussen dege nen die zich wel en degenen die zich net niet kwalificeerden. Van de gekwalificeer de sporters hield 80 procent zich actief be zig met een vorm van mentale training. Van de niet-gekwalificeerden was dit min der dan de helft." Kolonie kent de positieve effecten, na jaren van frustratie over het feit dat hij zijn fore hand niet op hetzelfde niveau kon krijgen als zijn backhand. „Mijn zelfvertrouwen en mijn emoties waren rond mijn 20ste ook nog eens een grote ramp. Ik was zo'n spe ler die uit boosheid z'n racket het bos in slingerde." Tegenwoordig focust hij zich op verster king van de pluspunten van zijn forehand, technisch en tactisch. „Ook al ben ik fysiek wat minder, ik speel nu aanzienlijk beter. Dat is te danken aan verbeteringen op het mentale vlak, die doorwerken in mijn spel." Hij gaat uit van aandachtscontrole, emotiebeheersing, tegenstander-analyses en speelplanvoorbereidingen. Met vooral praktische oefeningen. „Zo kun je tijdens een trainingswedstrijd afspreken dat de te genstander je een seintje geeft wanneer je uiterst negatief op je eigen spel reageert. Je kunt dan de oefening toepassen die je daar voor hebt voorbereid." Hij begint vaak quasi eenvoudig met vra gen als: 'Wat is je speelstijl, je wapen, je be langrijkste verbeterpunt?' Door beantwoor ding hiervan wordt ondergetekende zich bewust van een lacune op het mentale vlak. Ik wil wel een wedstrijd winnen, maar andere, meer specifieke doelen stel ik mezelf niet. Laat staan dat ik weet hoe die eerste ambitie is te verwezenlijken. Kolonie: „Het stellen van doelen is belang rijk. Dat wil zeggen, een doel dat je onder controle hebt. Of je wint, hangt immers ook af van de tegenstander. Je kunt tijdens een wedstrijd boven jezelf uitstijgen en nog steeds verliezen. Is het dan niet zonde dat je je doel niet haalt? Jij zou eens kun nen proberen met je forehand - dat is abso luut je wapen - te gaan scoren." DINSDAG 3 JUNI 2014 Scoren zit tussen de oren door Dora Rovers beeld Ronald Visser Ajdin Kolonie www.slimtenriis.nl reageren? gezondheid@depersdienst.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 43