6 GEZOND Stichting event-safe bestaat vijfjaar Als Disney de baas was in het ziekenhuis Zeelandcare plaatst knieprothese Help, ik zit in de overgang Informatie over slechtziendheid Hardlopen is gezond. Maar van de 2,5 miljoen hardlopers in Nederland raakt een derde vroeg of laat geblesseerd. Sportarts Steef Bredeweg (RUG) promoveerde op onderzoek naar hardloopblessures. „Te snel, te ver en te vaak is meestal de oorzaak", zegt hij. „Al geven veel lopers hun schoenen de schuld." Wat is de grootste valkuil voor hardlopers? Steef Bredeweg, sportarts: „Beginnen de hardlopers willen te snel, te ver en te vaak rennen. In 90 procent van de ge vallen is overbelasting dé oorzaak van hardloopblessures. Opvallend is dat ze zelf geneigd zijn hun blessures te relate ren aan externe factoren. Op mijn spreekuur zie ik heel wat 'slechte' hard loopschoenen voorbijkomen, want daar zal het dan wel aan liggen. Maar de in vloed van hardloopschoenen is gering. In 2 of 3 procent van de gevallen dragen ze bij aan de blessures. Verder staat vast dat factoren als ondergrond, cooling down, warming-up, houding, lichaams gewicht en leeftijd van de loper géén in vloed hebben op het oplopen van bles sures." Wat is te snel, te ver en te vaak? „Wat je veel ziet, is dat beginnende lo pers al na een aantal weken 5 of 10 kilo meter achter elkaar willen rennen, vaak omdat ze meedoen aan een groot hard loopevenement. Het eindpunt staat, dus vast. Gevaar daarvan is dat ze te gauw te vaak, te ver lopen, zelfs al voelen ze een pijntje. Vaak wordt ook nog eens in groepsverband getraind en wil nie mand voor een ander onderdoen. „Die beginnende hardlopers maken de meeste kans op blessures. Uiteindelijk is het een beetje the survival of the fit test. De blessurekans neemt af als het lichaam na een tijd aan de belasting went. Maar ervaren hardlopers lopen ri sico als verslaving om de hoek komt kij ken. Ze gaan telkens grenzen verleggen, sneller en veel langere afstanden lopen. En ook dat leidt tot blessures." Hardlopers zouden minder veeleisend moe ten zijn? „In ieder geval minder nadruk leggen op dat ene doel, zoals de 10 kilometer of een hele of halve marathon. Sommige mensen kunnen na drie maanden trai nen een marathon lopen. Maar de mees te beginners hebben veel tijd nodig om aan hardlopen te wennen. Ze onder schatten de belasting. Benen en voeten vangen tijdens een half uur joggen een half miljoen kilo meer gewicht op dan tijdens wandelen. Vooral voor hardlo pers die in het verleden alleen zwom men of fietsten is die belasting zwaar. Ze zijn niet gewend hun benen zwaar te belasten, zoals voetballers of volley ballers. Uit mijn onderzoek bleek dat zwemmers en fietsers met een goede conditie twee keer zo vaak geblesseerd raken als ze gaan hardlopen, dan spor ters die eerder al hun benen belastten." In uw onderzoek deden beginners beenver- sterkende oefeningen. „Ja, een oefenprogramma van vier we ken voor de onderste ledematen. Dat richtte niks uit. Misschien was de perio de te kort voor een positief effect en helpt het wel na drie maanden. Dat we ten we niet. Er zijn aanwijzingen dat sterke romp- en bovenbeenspieren bles sures voorkomen. Hardlopers trainen vaak heel monotoon, rennen alleen maar. Het is beter lopen af te wisselen met krachttraining, een keertje zwemmen of fietsen. Voor be ginners geldt vooral: luister naar je lichaam, train indivi dueel en laat je niet te veel lei den door algemene trainings schema's. Begin met twee trai ningen per week in een ont spannen tempo. Heb je na de eerste training amper klach ten? Dan mag je een stapje meer doen. Viel het tegen? Loop dan dezelfde afstand, ook al beweert je schema anders." Maar een beetje pijn hoort bij hardlopen. „Wij zeggen: een pijntje van 2 a 3 op een schaal van 10, dat de volgende dag verdwijnt, is niet erg. Dat is geen begin nende blessure. Laat staan reden om de hardloopschoenen in de prullenbak te gooien. Pijn die niet verdwijnt, bete kent rust nemen of in elk geval een stap terug doen. De meeste blessures zijn goed te behandelen. En laat één ding duidelijk zijn: blessureleed staat niet in verhouding tot de enorme ge zondheidswinst die hardlopen ople vert. Uit onderzoek blijkt dat mensen gemiddeld 6 jaar langer leven als ze ja ren 2 tot 3 keer per week hardlopen, in totaal 1 tot 2,5 uur per week. Daarom is het zo belangrijk vooral beginners goed te adviseren over het voorkomen van blessures. In een hardloop schoenendoos zou eigenlijk standaard een bijsluiter met trainingstips moeten zitten." Aan die hardloopschoenen heb je volgens u niks. „Een hardloopschoen moet natuurlijk wel lekker zitten, comfortabel zijn. Maar er is geen bewijs dat schoenen met bijvoorbeeld extra dem ping en stabilisatie bescher men tegen blessures. Dat is pure marketingpraat. In de ja ren zeventig liepen we ook op schoenen zonder schokdempers. Ik durf gerust te zeggen dat je met een ten nis- of gewone sportschoen die lekker zit en niet slipt ook kunt hardlopen. Een steunzool biedt wél soelaas bij be paalde blessures of een verkeerde stand van de voet." De Zeeuwse medische zorgverlener event-safe, bestuurd door Sigrid Heij- kans en Jean Vroomen, bestaat vijf jaar. Event-safe is in 2009 uit een klei ne hechte groep EHBO vrijwilligers ontstaan. De groep is uitgegroeid tot meer dan 80 vrijwilligers, binnen en buiten Zeeland. Van het Bevrijdingsfestival tot de Co- lorrun, van de Havendagen tot Rescue Vlissingen, de vrijwilligers in de zwart met gele kleding kom je overal in Zee land tegen. Alle vrijwilligers krijgen van event-sa- fe een EHBO cursus aangeboden van het Oranje Kruis. Elk jaar gaan de event-safers op herhaling bij BHV Trai ning Zeeland om hun diploma geldig te houden en zich verder te bekwa men in eerste hulp. Zo staan er op elk evenement vrijwilligers met een rug tas vol kennis en hulpmiddelen om in cidenten te bestrijden. Vandaag - dinsdag - komt Fred Lee naar het Van der Valk hotel in Middel burg om alle leidinggevenden van het ADRZ in een referaat toe te spreken over cultuurverandering in de zieken huiszorg. Fred Lee bracht met zijn ideeën veel ziekenhuizen in de Verenigde Staten in beweging. Hij werkt met een nieuw paradigma voor patiëntgerichte zorg en het perspectief van patiënten. Veel ziekenhuizen raakten gemotiveerd, geïnspireerd en vonden zijn benade ring effectiever dan de gebruikelijke. Fred Lee is de auteur van het boek Als Disney de baas was in uw ziekenhuis. Enkele weken geleden heeft Zeeland care zijn eerste knieoperatie uitge voerd in de Victoriakliniek in Zierik- zee. Met deze operatie is officieel een nieuwe behandeling ingeluid en kun nen patiënten die een nieuwe heup of knie nodig hebben voortaan ook te recht bij Zeelandcare. Een knie- of heupprothese wordt ge adviseerd wanneer de eigen knie of heup is versleten. Door uitbreiding van het aanbod kan de Zeeuwse pa tiënt voortaan direct terecht voor een nieuwe heup of knie. Voorheen moes ten zij vaak 5 tot 6 weken op deze be handeling wachten. Care for Women-verpleegkundige Miek van den Boogaard geeft morgen - woensdag - een presentatie over de ongemakken en risico's van de over gang. De thema-ochtend 'Help, ik zit in de overgang!' is op Résidence Oud- Bommenede in Zonnemaire en begint om 9.30 uur. Miek van den Boogaard geeft op de thema ochtend informatie op welke manier de ongemakken kunnen wor den beperkt en zodoende op een pret tige manier de volgende levensfase kan worden begonnen. Onderdelen van de bijeenkomst zijn ook een introductie in Perfect Pilates en adviezen over voeding. Aanmelden kan via 0111-691367 of via info@bommenede.nl Om zoveel mogelijk mensen te voor zien van informatie en advies over slechtziend- en blindheid is Koninklij ke Visio aanwezig op verschillende lo caties. Zo zijn professionals van Visio woensdag 11 juni 2014 van 10.00 uur tot 11.30 uur te vinden in Zorgcen trum De Tienden in Zoutelande. Ook is Beter Horen aanwezig. Uit onderzoek blijkt dat veel (oudere) mensen met een (zeer) beperkt zicht rond blijven lopen met vragen over le ven met die visuele beperking. Men sen met visuele problemen zijn ge baat bij advies en revalidatie op maat. De professionals van Koninklijke Visio kijken samen met deze cliënten naar de revalidatiemogelijkheden, passend bij hun persoonlijke hulpvraag. foto Gettylmages Hardlopers zijn soms doodlopers door Ingrid Beckers Steef Bredeweg. reageren? gezondheid@depersdienst.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 42