J GEZOND 5 Mannen meer schade door MS Griepmedicijnen niet effectief Eerste bacteriën komen via placenta TIPS houding verandert bij het ouder worden en vrouwen geen oestrogenen meer aanma ken, zijn vrouwen extra gevoelig voor bot breuken. Bij mensen met reumatoïde artri tis zorgen gewrichtsafwijkingen van met name de benen voor een groter valrisico. Vaak zorgt medicijngebruik voor een grote re fractuurkans bij een val. Gemeenschappelijke deler van de groep is dat alle deelnemers valangst hebben. Som migen zijn een of meerdere keren onderuit gegaan met alle gevolgen van dien zoals botbreuken en maandenlange revalidatie. Maar dat hoeft niet per se, zegt Bernts. Er zijn ook mensen bij die nooit iets gebroken hebben, maar wel doodsbang zijn te vallen. Het gevolg hiervan is dat ze anders gaan lo pen. „Ze maken zich kleiner en gaan krampachtiger bewegen. Dat is altijd goed te zien bij de looptraining. Het is geweldig te zien dat ze na de training weer veel be ter lopen. Ie ziet ze groeien." Anita van Rooij heeft artrose, osteoporose en fibromyalgie (een aandoening met pijn in bindweefsel en spieren). In het verleden brak zij verschillende keren haar pols waar door ze bang is geworden. „Je komt hier over die angst heen. Je leert onbewust heel veel. Ik ben nu bijvoorbeeld veel bewuster gaan lopen. Terwijl ik in het begin op de hindernisbaan achter het stoepje bleef staan, omdat ik er niet over durfde." De cursus bestaat niet alleen uit trainingen op de mat maar ook uit looptraining, een hindernisbaan, het bespreken van preven tiemaatregelen, spellen, informatie over achtergronden van de ziektes, praktische tips om hulp te vragen bij aanpassingen in huis. Niet alleen docenten komen met tips. De cursisten helpen elkaar ook want ze hebben soms unieke tips opgedaan uit ei gen ervaring (zie kader). Omdat de cursus zo veel aspecten bestrijkt, is stilzitten er niet bij. Na het onderdeel 'botbelastende oefeningen' staat de uitsmij ter 'de trap' op het programma, een kwel ling voor sommigen. Een voor een gaan de dames onder begeleiding van het green- team een trap op en weer af. Voor velen is dat een enorme inspanning. „Naar beneden gaan, vind ik moeilijker dan naar boven", zegt Cor van der Zee. Bij Anita van Rooij zie je dat ze pijn in haar knieën heeft. „Dat komt omdat ze deze al lang niet meer gebruikt", zegt Bernts. Eén deelneemster gaat na de oefening zitten, zo moe is ze. Maar allemaal volbrengen ze deze barre tocht. Trots en voldaan begeven ze zich naar een andere zaal voor een speloefening. Deze cursus is een investering die eigenlijk pure noodzaak is, luidt daar de nuchtere conclu sie. „We moeten met z'n allen langer thuis blijven wonen. Als je dit soort basale din gen niet kunt, hoe moet dat dan?" Preventie Badkamer Slaapkamer Botopbouw DINSDAG 3 JUNI 2014 De ziekte multiple sclerose (MS) komt meer voor bij vrouwen dan bij mannen, maar mannen ondervinden meer hersenschade van de ziekte. Dit concluderen Amsterdamse onderzoe kers uit metingen bij ruim 150 MS-pa- tiënten die de ziekte ongeveer 6 jaar hadden. Bij MS ontstaan er door nog onbekende redenen ontstekingen in de isolerende laag die zich rondom de zenuwcellen in de hersenen en het ruggenmerg bevindt. De ontstekingen beschadigen de isolatielaag waardoor zenuwprikkels zich moeilijker kunnen verplaatsen langs de zenuwbanen. Dit leidt tot uitval van lichamelijke func ties Ofschoon de hersenen van de mannelijke en vrouwelijke patiënten in het Amsterdamse onderzoek onge veer evenveel ontstekingen vertoon den, waren de hersenen van de man nen gemiddeld meer in omvang afge nomen dan die van de vrouwen. De mannen met MS scoorden gemiddeld een stuk slechter dan de vrouwen op geheugentesten en concentratietes- ten. Bron: VU medisch centrum Amster dam De antigriepmedicijnen oseltamivir (merknaam Tamiflu) en zanmivir (merknaam Relenza) zijn amper effec tief. Dit blijkt uit een analyse van alle onderzoeksgegevens van de fabrikan ten door The Cochrane Collaboration. Het gebruik van de medicijnen ver illustratie Getty Images kort de duur van griep(achtige) klach ten met ongeveer een halve dag. De Cochrane-onderzoekers vonden in de gegevens van de fabrikanten geen be wijs voor het door de fabrikantenge- daimde verminderde risico van opna me in het ziekenhuis wegens ernstige complicaties (longontsteking) bij griep. Wel was er bij het gebruik van oseltamivir door kinderen een ver hoogd risico op misselijkheid en bra ken, hoofdpijn, psychiatrische klach ten en mogelijk nierproblemen. Bron: Cochrane Collaboration en BMJ Anders dan altijd gedacht, ontvangen baby's hun eerste bacteriën niet pas tijdens of vlak na de geboorte. Ameri kaanse onderzoekers tonen nu aan dat de placenta kleine hoeveelheden bacteriën bevat. De bacteriesoorten in de placenta zijn dezelfde als de soorten die in de eerste week na de geboorte op de huid, in de darmen, in de mondholte en elders in of op het lichaam van de baby voorkomen. Ze vertonen veel overeenkomsten met de bacteriesoorten in de mondholte. Dit wijst erop dat de mondbacteriën van een zwangere vrouw mogelijk be palend zijn voor de bacteriën die in de placenta en in de baby terechtkomen. Dit verklaart mogelijk het verband dat in diverse studies is gevonden tussen de aanwezigheid van ontstoken tand vlees bij zwangeren en de verhoogde kans op pre-edapsie (zwangerschaps vergiftiging) en/of het voortijdig op gang komen van de bevalling. Bron: Science Translational Medicine Anita van Rooij leert hoe ze moet vallen on der begeleiding van Corine Bernts (links) en Jenneke van der Linden (rechts) van het greenteam. foto Flip Franssen www.maartenskliniek.nl Een onderdeel van de cursus is dat de valgevaren thuis in kaart worden gebracht. Vandaag zijn de douche en de slaapkamer aan de beurt. Samen met ergotherapeu te Jeanette Derks ontdekken de deelnemers de 'valgevaren'. In de badkamer zijn dat een glad de douchevloer, de douchebak met opstaande rand, drempels, douchematjes, gebruik van douchegel op oliebasis (glad!). Tips: vervang de gladde tegels door een antislipvloer, gebruik een speciaal bankje dat je op het bad kunt zetten, gebruik geen douchematten, houd je nooit vast een verwarmingspijpen of douchestang maar installeer beu gels om je aan vast te houden. Tips van de deelnemers: rubberen loper in de douche, bankje of stoel in de douche zodat je kunt gaan zitten, niet meer in bad gaan; alleen onder de douche. Gevaren: openstaande kastdeu ren, uit bed vallen, duisternis zo dat je niets ziet, moeite met uit bed komen, opstaan met duizelig heid Doe kastdeuren altijd dicht, zet bed tegen de muur, doe eerst de lamp aan voordat je opstaat, werk loszittende kabels goed weg, zit eerst even op bedrand voordat je opstaat zodat je niet duizelig wordt, zet eventuele rollator naast het bed en altijd op de rem. Tips van de deelnemers: koop een groot bed van 1.20 meter zo dat je er minder snel uitvalt, maak gebruik van elektrische lat- tenbodem. Neem gordijnen die het niet aardedonker maken zo dat het altijd een beetje licht is in de slaapkamer en slaap (als je niet tegen licht kunt) met een slaap masker. reageren? Het skelet vernieuwt zich om de zeven a tien jaar. Hoe het zich ont wikkelt, is te beïnvloeden. Botop bouw stimuleren kan door bewe ging, veel buiten lopen, extra slik ken van vitamine D, niet roken, traplopen. gezondheid@depersdienst.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 41