om niet te vallen Mislukte scheidingen 66 Met het greenteam om je heen, kan er niets gebeuren. Zij vangen je altijd op JL 4 GEZOND DENKWIJZER Hoe kan het dat iemand die ja renlang een relatie met een an der heeft gehad, en zelfs een ta melijk gelukkige, vanaf een schei ding gewoonweg ontkent zich ooit tot die ander aangetrokken te hebben gevoeld. Of ontkent ooit van die ander gehouden te hebben? Ik heb, zowel in mijn praktijk als in mijn vrienden- en kennissen kring, vaak te maken met situa ties waarin deze vraag speelt En iemand om antwoord vraagt maar dat zelden of nooit krijgt. Enige tijd geleden werd ik gecon sulteerd door een moeder, al eni ge tijd gescheiden, en haar 20-jari- ge zoon omdat het tussen hen bei den, met name sedert de schei ding, uiterst moeizaam ging. In een van de gesprekken vroeg de zoon aan haar: „Maar je hebt toch ooit van papa gehouden, toch?" „Daar geef ik geen antwoord op", reageerde de moeder. „Maar ik wil dat je wel antwoord geeft", hield de zoon aan. „Hielden jullie nog van elkaar toen jullie mij kre gen of in ieder geval toen jullie mij verwekten? Dat is voor mij be langrijk om te weten." Er viel een krampachtige stilte. „Ik heb besloten", zei de moeder toen, „dat ik geen positieve gevoe lens voor hem heb en ook nooit heb gehad. Daar moet je het mee doen." Maar uit wat ze daar eer der over had verteld en wat ze daarover later nog zou vertellen bleek dat het laatste - 'ik heb nooit positieve gevoelens voor hem gehad' - een emotionele leu gen was. De filosoof Friedrich Nietzsche noemde zulke leugens 'levensleu gens uit noodzaak'. Met dat 'le vensleugen' ben ik het eens, niet met het 'uit noodzaak'. Niet al leen zijn zulke leugens te vermij den, ze kunnen ook beter verme den worden. Een belangrijke reden waarom mensen in scheidingssituaties hun toevlucht tot zo'n leugen ne men, is dat het een vorm van ge- voelspijn-bestrijding is. Een schei ding is nu eenmaal gemakkelijker te verwerken als je de persoon waarvan je gescheiden bent zijn of haar emotionele waarde voor jou zo veel mogelijk ontneemt. Niet alleen in het heden maar ook in het verleden. Alleen, daar mee maak je wel de weg vrij voor agressie en bedrog jegens en vernedering van de ander. Agres sie door de ander in alles zo veel mogelijk dwars te zitten. Bedrog door bij de boedelscheiding ge meenschappelijke bezittingen of geld weg te sluizen. Vernedering door aan de kinderen voorname lijk negatieve uitspraken over de ander te doen. Of, ook geen uitzondering, door verwerpelijke roddels over de an der te verspreiden, zoals vermoe dens van seksueel misbruik of mishandeling van de kinderen. Elke scheiding is een echec, een mislukking. Maar wel een misluk king die je onnodig groter maakt als je tegen jezelf, je kinderen en de buitenwereld onwaarheid spreekt over wat je in positieve zin ooit voor elkaar hebt bete kend. Vallen kan, vooral op oudere leeftijd, dramatische gevolgen hebben. De Sint Maartenskli niek organiseert valtrainingen ter preventie. „Ik ben veel be wuster gaan lopen. Terwijl ik in het begin op de hindernisbaan achter het stoepje bleef staan omdat ik er niet over durfde." Jullie zijn geen van allen in dienst geweest, maar je moeder zit nu in dienst. Dat ga ik van avond aan mijn kinderen vertel len", lacht Gerda Laarberg, refe rerend aan de valtraining die best zwaar is. Zij heeft reuma en is verschillende keren flink gevallen. De angst dat dit weer gebeurt, is ongemerkt een 'beetje in haar hoofd gaan zitten'. Intussen werd ze door de reuma ook steeds stijver. Daarom was ze blij dat ze werd doorverwezen naar deze cursus waar ze leert haar valangst te hanteren. In de gymzaal van de Sint Maartenskliniek, een ziekenhuis gespecialiseerd in houding en beweging, heerst een vrolijke stem ming. Op stoeltjes zitten 8 dames van be gin 50 tot over de 80 in afwachting van hun oefening op de mat. Vijf weken achter elkaar komen ze twee dagdelen bij elkaar voor een intensief pro gramma over vallen en vooral hoe niet te vallen. Een voor een komen ze naar voren om een valoefening te doen op de dikke, zware mat die in het midden ligt. Mits het gaat, want niet iedereen kan alle oefeningen doen. Om gebroken heupen te voorkomen, hebben ze heupbeschermers om. Naast de mat staan drie begeleiders in groene T-shirts: het zogenaamde green team. „Soms zijn mensen heel erg bang", legt fysiotherapeute en zorgpadcoördina- tor Corine Bernts uit. „Maar met het green team om je heen, kan er niets gebeuren. Zij vangen je altijd op." Fysiotherapeute Jenneke van der Linden doet voor wat een 'goede val' is. De kunst is dat zo te doen dat de schade, mocht het in het echt gebeuren, zo klein mogelijk is. „Je maakt je zo rond mogelijk, kin op de borst. Zorg ervoor dat je niet op je arm of elleboog valt." Cor van der Zee kruipt de mat op om een voorwaartse val te doen. Ze maakt zich rond, doet volgens instructie haar kin op de borst en maakt zich klein. „Wauw, soepel, mooi", klinkt het vanaf de stoeltjes. „Mevrouw van der Zee, die doet ook mee", kaatst ze terug. Ze heeft al dertig jaar reuma. Vorig jaar viel ze tijdens een dagje uit in Düsseldorf en raakte haar vinger uit de kom. Dankzij de ze training heeft ze minder moeite met op staan en gaat het lopen haar beter af. De valtrainingen van de Sint Maartenskliniek bestaan sinds 2000. Ze zijn begonnen als trainingen voor gezonde ouderen. Uit we tenschappelijk onderzoek blijkt dat ze effi ciënt zijn. Mensen die een valtraining heb ben gedaan, vallen nadien ongeveer 50 pro cent minder, blijkt onder meer uit onder zoek van de afdeling Research van de Sint Maartenskliniek. Vandaag is er een speciale training voor mensen met osteoporose en reumatoïde ar tritis. Osteoporose is een kwaal die de bot ten aantast waardoor ze makkelijker bre ken. Dat deze groep uit voornamelijk vrou wen bestaat, is geen toeval vertelt Bernts. Onder andere doordat de hormoonhuis- René Diekstra René Diekstra is professor in de psy chologie. door Moniek Hüsken Vallen Corine Bernts

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 40