Politiek Spanje ruikt kans: 'Op naar de derde republiek!' Verdwenen examens IN HET NIEUWS 3 Inez de Vries (57) Huisarts te Groningen Inez de Vries is morgen gewoon aan het werk. „Mijn spreekuur zit al helemaal vol." Maar de praktijk is alleen voor spoed bereikbaar. Voor vragen of een afspraak kun nen haar patiënten pas weer van af donderdag terecht. De Vries maakt zich zorgen over de macht van de zorgverzekeraars. „Als je de keuze voor je huisarts beperkt, zijn we ver van huis", motiveert ze haar deelname aan de werkon- derbrekingssactie, hoewel de poli tiek de vrije keuze voor de huis arts zegt te willen behouden. „Dat mag ik hopen, maar wij vol gen altijd als laatste", zegt ze scep tisch. „In de zorg is de vertrou wensband belangrijk. Zo ken je ie mands werksituatie en weet je sneller iets over huiselijk geweld. Dat hoort bij een dokter waar je gewoon naartoe kunt, waar je al jaren naartoe gaat. Ook in de spe cialistische zorg." De macht van zorgverzekeraars wordt veel te groot, vindt Anne lies Leloup. „Als dit doorzet, bepa len zorgverzekeraars nagenoeg al les in de zorg. Welke dokter, wel ke fysiotherapeut, welke psycho loog je mag bezoeken. Daarmee haal je iets heel essentieels uit on ze samenleving: vrije artsenkeu ze. Het is inderdaad niet makke lijk om te bepalen wat de beste zorg is, maar wij hebben daarvoor een opleiding gedaan. Moet je dan niet minstens zoveel vertrou wen in ons stellen? Wat als ik met de nieuwste, maar duurste tech nieken wil beginnen? Dan ben ik afhankelijk van de zorgverzeke raar of dat kan. Voor slecht func tionerende artsen hebben we an dere instrumenten." Morgen loopt ze daarom op de praktijk rond om met mensen in gesprek te gaan. „Daar is het uur tje voor bedoeld: voorlichting." De leerlingen moeten deson danks het examen opnieuw doen. De Onderwijsinspectie had na het zoekraken de examens ongel dig verklaard en dat besluit wordt niet teruggedraaid. De betrokken leerlingen en hun ouders zijn in middels geïnformeerd. Omdat het niet om een diefstal gaat, doet de politie geen verder onderzoek naar de documenten. Wel heeft de school een extern be drijf ingeschakeld om 'gezien de verstrekkende gevolgen van de zaak' onderzoek te doen naar de verdwijning. Een woordvoerster van het Bui tenhout College kan 'gezien het lopende onderzoek' niet vertellen waar in de school de examens zijn gevonden. Ook mag ze niet zeggen of de examens verstopt waren. „Op de plek waar de exa mens zijn gevonden, was eerder ook al gezocht. We weten nog niet of we er eerder overheen ge keken hebben, of dat de examens hier op een later moment zijn neergelegd." Wel lijkt het erop dat de gemaakte examens intact zijn en dat er niet mee geknoeid is. De school liet half mei weten dat de examens in een gesloten enve lop in een afgesloten klaslokaal la gen. De betrokken leraar had ze daar neergelegd om ze later die middag mee naar huis te nemen om ze na te kijken. Ongeveer uur tot 1,5 uur nadat hij ze voor het laatst had gezien, waren ze weg. Er waren geen sporen van in braak. Voorop in de strijd tegen het vor stenhuis gaat protestpartij Pode- mos, goed voor 1,3 miljoen stem men tijdens de Europese verkiezin gen van 22 mei jongstleden. „Nu is het moment om de burgers hun mening te vragen. Ons voorstel: een republiek", aldus voorman Pa- blo Iglesias. De linkse alliantie IU, met veer tien zetels de derde groepering in het Spaanse parlement, sloot zich direct bij de oproep aan. Gisteravond werden door heel Spanje protestmarsen georgani seerd. Onder meer in de hoofd stad, op het plein Sol. De republi keinse vlag wapperde op verschil lende plaatsen in Madrid. Uit peilingen blijkt dat een derde van de Spanjaarden het met Pode- mos eens is en dat maar liefst 75 procent voor een referendum is. Na de reacties op het aanstaande aftreden van Juan Carlos was het onderwerp 'op naar de derde repu bliek' de hele dag trending op TWit- ter een historische verwijzing naar twee eerdere periodes waarin Spanje geen koning had. Na de troonsafstand van koning Ama- deus I in 1873, toen de republiek nauwelijks een jaar stand hield. En vanaf 1931 tot het uitbreken van de Spaanse burgeroorlog, acht jaar la ter. De huidige monarchie houdt sinds 1975 al 39 jaar stand. In zijn live uitgezonden toespraak stipte Juan Carlos het onderwerp indirect aan. „Mijn zoon Felipe be lichaamt de stabiliteit die teke nend is voor een monarchie", al dus de ontspannen ogende ko ning. „Hij is perfect voorbereid op zijn taak. Met recht eist een nieu we generatie de hoofdrol op." Het aftreden van Juan Carlos komt niet onverwacht, maar wel op een bijzonder moment. Spanje ver toont voorzichtig economisch her stel en over anderhalf jaar staan mogelijk aardverschuivende, lande lijke verkiezingen op het program ma. „Tegen die tijd hebben de heersende PP en de PSOE geen meerderheid meer om de opvol ging van de koning goed te keu- ren", doelde Iglesias van Podemos op de wijziging van de grondwet die noodzakelijk is voor de aan staande opvolging. „Vandaar dat ze het aftreden naar voren hebben ge haald." Een woordvoerder van de IU, ïulio Anguita, stelde dat het aftreden van Juan Carlos ten faveure van zijn zoon Felipe „slechts een nieuw beeld is van een reeds ver rot product. Een manoeuvre van de economische oligarchie, zodat voormalige Franco-aanhangers de macht in handen houden." Kroonprins Felipe (46) en prinses Letizia (42) wacht de komende ja ren geen gemakkelijke taak. Inez de Vries foto Karei Zwaneveld/HH I Annelies Leloup foto Herman Wouters/HH Annelies Leloup (58) Huisarts te Amsterdam ALMERE - De vijftig verdwenen vmbo-examens van het Buitenhout College in Almere zijn niet gesto len, maar waren zoekgeraakt in de school zelf. De politie vond de half mei spoorloos geraakte eindexa mens Beeldende Vorming terug in de school, zo liet de onderwijsin stelling gisteren weten. De vijftig vmbo-examens zijn eerder over het hoofd gezien of iemand heeft ze later teruggelegd door onze correspondent Pauline Blom MADRID - Na de aankondiging van het aftreden van koning Juan Car los (76) klinkt in Spanje weer de roep om een republiek. Opkomen de en bestaande politieke partijen eisen een volksraadpleging over de toekomst van de monarchie. Voorop in de strijd tegen het Spaanse vorstenhuis gaat protestpartij Podemos De oppositie denkt dat het aftreden van de koning naar voren is gehaald om verkiezingen voor te zijn pagina 8 Olifant wordt Juan Carlos fataal DINSDAG 3 JUNI 2014 patiënt straks gaan?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 3