Meesterscout Piet de Visser: waar zijn de pleintjesvoetballers? Tweede WK-zege hockeysters 30 SPORT WK VOETBAL /I ronde van zeeland seaports Nick van der Lijke niet in Profronde MIDDELBURG - Nick van der Lijke doet zaterdag definitief niet mee aan de Ronde van Zeeland Seaports. De Middelburgse profwielrenner van de Belkin-formatie gaat een dag later in Frankrijk van start in de Dauphiné Libéré. Wilco Kel derman, zondag als zevende geëindigd in de Ronde van Italië, is een van zijn ploeggenoten. De Ronde van Zeeland Seaports gaat zaterdag om 12.30 uur van DEN HAAG - De Nederlandse hock eysters hebben gisteren bij het WK in Den Haag ook de tweede groepswedstrijd met ruime cijfers gewonnen. Oranje was met 4-0 te sterk voor België, de nummer twaalf van de wereldranglijst. De treffers van de thuisploeg kwa men op naam van Ellen Hoog, Marloes Keetels, Maartje Paumen en Roos Drost. Met name het dar tele spel van Naomi van As was een lust voor het oog. De dertigja rige gangmaker van Laren, inmid dels helemaal hersteld van een zware knie-blessure, brak keer op keer door over de rechterkant Nederland begon zaterdag aan het WK met een grote zege op Japan (6-1). De ploeg van bondscoach Max Caldas staat net als Australië in groep A op zes punten. Dankzij een veel beter doelsaldo gaat Oranje aan de leiding. Na twee vrije dagen vervolgt Nederland het WK donderdag met de derde wedstrijd, tegen Nieuw-Zeeland. De persoonlijke adviseur van Ro man Abramovich bij Chelsea is bijna kind aan huis in Brazilië. Als er een de verschillen kan aan geven tussen het Nederlandse en het Braziliaanse talent, is hij het wel. „We hoeven niet te sombe ren, er komt in Nederland weer een goede lichting aan", zegt De Visser. „Jongens als Boëtius en de winnaars. Dunga (voormalig wereldkampioen als speler en ex-bondscoach) is een bekende ex ponent van die cultuur. Scolari, de bondscoach van nu ook. Als de Brazilianen de ideale mix van het noorden en zuiden bij elkaar krij gen, zijn ze bijna onverslaanbaar." Volgens De Visser hebben in ons land de Surinaamse voetballers het meeste 'Braziliaanse voet- bal-dna'. „Zo gek is dat niet, want Suriname ligt dicht bij Brazilië. Het is ook niet voor niets dat Cla rence Seedorf het zo goed deed bij Botafogo. Bij ons heb je nu ook wel verschillen, bijvoorbeeld tus sen de Nederlandse en Marok kaanse spelers. De Marokkanen zijn technisch vaardig, maar heb ben een heel andere mentaliteit. Wat wij voorhebben op de Brazili anen is dat we vaak meer inzicht hebben en een strategie uitvoe ren. Een speler als Bergkamp had een geweldige techniek, maar hij was ook nog eens slim." Vilhena zijn rasvoetballers. Vergis je ook niet: in Brazilië wonen 200 miljoen mensen, bij ons zeven tien. Dat scheelt nogal." Maar dan nog, er is wel iets aan de hand, vindt De Visser. ,„Het grootste probleem bij ons is dat jonge voetballers veel te snel omhoog worden gebracht door de pers, de ouders en de zaakwaarne mers. Spelers verdienen hier op hun twintigste al zoveel geld dat ze niet meer investeren in zich zelf. Braziliaanse talenten zijn op hun zeventiende nog steeds arme sloebers. De grootste talenten worden nog altijd op de armste plekken geboren. Die jongens doen er alles voor om te slagen. Bij ons schort het aan mentaliteit, omdat er geen hardheid meer wordt gekweekt. Wij worden te genwoordig overspoeld door de in spanningsfysiologen die rust be langrijker vinden dan trainen. Maar waarom kunnen jonge spe lers niet twee keer per dag trai- nen, zonder dat ze meteen over de kling worden gejaagd? Toppers als Robben, Van Persie en Sneij- der hebben ook enorm veel in zichzelf geïnvesteerd, maar wie doet dat nu nog?" In Brazilië, in de favela's, voetbal len alle jochies nog op straat of hobbelige veldjes zonder gras. „Dat deden wij vroeger ook met een bal met een veter er in", al dus De Visser. „Maar waar zie je ze bij ons nog op pleintjes voetbal len? Jongens spelen alleen nog maar bij de voetbalclub. Ze heb ben veel meer afleiding, ze heb ben de pc, de tv, de Ipad, ze kun nen gaan paardrijden... Braziliaan se jongens hebben maar één ding: voetbal. Het wordt ze met de pap lepel ingegoten." Toch kun je de typische Brazili aanse voetballer niet onder een noemer samenvatten, meent De Visser. „In het noorden, in steden als Recife en Salvador (waar Oran je tegen Spanje speelt) is het war mer en daar kömen de sambavoet ballers vandaan. Rio heeft dat ook, bij de grote clubs Flamengo en Fluminense zijn de speleFS los ser. Romario en Ronaldo zijn daar de bekendste voorbeelden van. In het zuiden, in een stad als Porto Alegro (waar Oranje tegen Austra lië uitkomt) is het kouder en wo nen meer blanken. Ze zijn er Duits georiënteerd. Daar wonen circa 17.00 uur in Goes. Jonathan de Guzman is er morgenavond niet bij in het oefenduel met Wales. De middenvelder heeft last van een hamstring, foto VI Images door Leon ten Voorde NIJMEGEN - Hij was in januari nog een hele maand in Brazilië. „Scou ten bij de Copa Sao Paulo." Te mid den van 40.000 enthousiaste toe schouwers waande Piet de Visser zich op het jeugdtoernooi in een veredelde talentenfabriek waar de lopende band maar bleef produce ren. Het was een streling voor de liefhebber. „Elk Braziliaans jochie dat goed kan voetballen is baas over de bal. Wie is dat bij ons nog in Oranje? Ja, Van Persie, Robben en Sneijdertje...maar verder?" Piet de Visser

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 30