Advocaten Checkpoint: 'extra getuigen horen' Tips voor wie een bedrijf begint Sloopbedrijf eist een miljoen euro voor uitsluiting aanbesteding Maandagblues 22 ZEELAND BEGINNENDE ONDERNEMERS Door ontslagrondes in de zorg en de bouw zijn mensen noodgedwongen een eigen bedrijf begonnen. dinsdag De trein uit Zeeland van gisterochtend werd vermoedelijk beïnvloed door de ge focuste tegenzin van de Zeeuwen om zich naar de Randstad te laten vervoeren. Ik ken er in ieder geval ééntje die dat al op zondag duidelijk liet horen. Na een zonovergoten zon dag en de belofte van een dito maandag hadden de Zeeuwse reizigers geen zin om zich die maandag op te sluiten in Rand stedelijke kantoren of scholen. Met hun verzamelde mentale kracht brachten ze een loskoppe ling van een deel van de trein tot stand, waarna beide delen automatisch tot stilstand kwa men. Het zou zo maar het begin van deel zoveel van de X-men films kunnen zijn. Maar die mentale krachttoer was wel een beetje ongelukkig getimed. Immers pas bij de Moerdijk slaagden de Zeeuwen in hun uitbreekactie, om precies te zijn op de Moer- dijkbrug. Van alle plaatsen om te ontsnappen aan de dwingen de sleur van het maandagregi me zijn er weinig beroerdere plekken te vinden dan de Moer- 8 dijkbrug. Bovendien zaten ze daarna voor straf bijna twee uur lang vast, want denk maar niet dat er dan een deurtje of een raampje opengaat. Je mentale energiepunten zijn tegen die tijd dan natuurlijk mooi op. Maar even alle gekheid op een stokje. Ik krijg daar toch een beetje een akelig gevoel van: zichzelf spontaan ontkoppelen de treinstellen. De NS-woord- voerder zei dat 'van gevaar geen sprake was geweest, maardat dat uiteraard niet hoort' De woordvoerders vormen toch een bijzondere soort. Niet hoort?! Ik reserveer de categorie 'niet hoort' voor zaken als met je vingers in de pindakaaspot, praten met eten in je mond en witte sportsokken onder een pak. Treinen die om onverklaar bare redenen tijdens de reis in tweeën splitsen vallen in de ca tegorie 'horrorverhalen'. Geluk kig woon ik in een deel van het land waar deze treinen niet rij den. Helemaal geen passagiers- treinen eigenlijk. Alleen goede rentreinen met enge stoffen. Maar dan is er natuurlijk de sire ne... oh wacht. Die had er maan dag ook weer geen zin in. De komende dagen moet volgens raadsman Martijn van der Want blijken of dat vermoeden klopt. „Wij willen daarom extra getui gen horen die betrokken waren bij de start van dat onderzoek." Als het vermoeden van de raads lieden klopt, kan het OM voor de tweede maal niet ontvankelijk worden verklaard. Dan heeft het OM het recht verspeeld om Checkpoint nog langer te vervol gen en gaan eigenaar Meddie Wil- lemsen (62) en zijn medewerkers wederom vrijuit. Vandaag start in Amsterdam het nieuwe hoger beroep tegen Wil- lemsen en zijn zestien medewer kers. Op 1 juni 2007 viel de politie de Terneuzense coffeeshop bin nen omdat er via de Criminele In lichtingen Eenheid (CIE) een tip binnen was gekomen dat er bij Checkpoint grote hoeveelheden softdrugs zouden worden be waard. De politie trof in en bui ten het pand 96,5 kilo aan. Een klein jaar later, tijdens een 'twee de inval, werd nog eens zo'n 160 kilo gevonden. In eerste instantie werden Willemsen en zijn mede werkers veroordeeld door de Mid delburgse rechtbank. In hoger be roep, bij het gerechtshof in Den MIDDELBURG - Zeeland boekt met 775 starters in het eerste kwartaal een record. In 2013 waren het er 768, maar meer dan nu gooiden ondernemers toen de handdoek in de ring. De toename van het aantal beginnende ondernemers kent echter een schaduwzijde. „Op de stralende kant van de me daille zien we ondernemers die goede ideeën hebben en die pro beren te vermarkten. Denk bij voorbeeld aan technostarters en jonge ondernemers die apps en andere digitale producten ontwik kelen. Die trend wordt mede aan gewakkerd doordat jongeren al op school léren te ondernemen in studentenbedrijven. Verder zijn de vooruitzichten op de arbeids markt voor jongeren niet zo floris sant, waardoor ze eerder een ei gen bedrijfje beginnen. Boven dien zijn jongeren gewend flexi bel te werken", signaleert Mare Volleman van De Twaalfde Man Marketing Communicatie. Hij deed onderzoek naar het aantal starters en stoppers in het eerste kwartaal van 2014. Hij verdiepte zich ook in de achtergronden. Zelf is Volleman ook een starter. Door een reorganisatie bij de Ka mer van Koophandel dreigde hij zijn baan te verliezen. Hij koos de vlucht naar voren: hij werkt nu deels voor zorgverlener Tragel in Terneuzen en verdient deels zijn brood met zijn eigen bedrijf. En daarmee legt Volleman de vin ger op de zere plek. De keerzijde van de medaille is dat ontslagen Zeeuwen - onder wie veel 50-plussers - die niet aan de bak komen, noodgedwongen een ei gen bedrijf beginnen. Vooral in de zorg en de bouw zijn veel ar beidsplaatsen verdwenen. Acht op de tien starters is zzp'er. Vooral deze éénpitters zijn verant woordelijk voor het toegenomen aantal starters. „Ik sluit niet uit dat dit aantal stijgt door de slui ting van Philip Morris, het faillis sement van Sas Glas en voorspel lingen dat in de zorg nog honder den banen verdwijnen. Een deel zal proberen zelfstandig de kost te verdienen." Al jaren zijn veel starters te vin den in de detailhandel, horeca, zorg en zakelijke dienstverlening. Met bijna 80 beginnende onderne mers scoort de bouw nu ook hoog. Dat heeft een schaduwzij de. „Door de flinke groei van het aantal klusbedrijven ontstaat er zware concurrentie en dat zet de prijzen onder druk. Dat verklaart mede de 53 opheffingen in de bouw in het eerste kwartaal." De meeste starters zijn te vinden in de vier Zeeuwse 'grote' steden. Noord-Beveland en Sluis zijn de snelle groeiers, met 35 en 30 pro cent meer starters. „Op Noord-Be veland zijn er 18 gestopt, 5 meer dan in 2013. Daar is nu moeilijk een verklaring voor te geven." Haag, werd het OM niet ontvanke lijk verklaard omdat het kon we ten dat de grootste coffeeshop van Europa werkte met grote voorraden. In cassatie bepaalde de Hoge Raad dat die beslissing on voldoende was gemotiveerd en dat het Amsterdamse gerechtshof de strafzaak over moest doen. Februari dit jaar, tijdens een eer ste tussentijdse zitting in Amster dam, lieten de raadslieden van Checkpoint weten dat ze nog steeds op zoek waren naar de exacte reden voor die eerste inval. Om die reden vroegen ze om vier (hoofd)ofïïcieren van justitie als getuige te mogen horen en enkele agenten die betrokken waren bij de start van het onderzoek. Ze zijn de afgelopen weken gehoord. De raadsmannen willen alles we ten over de start van dat onder zoek omdat ook in de aanloop naar het eerste hoger beroep er twijfel werd gezaaid over het exac te moment waarop besloten werd een onderzoek in te stellen. Voor al omdat de chef van de CIE van de politie toen vertelde dat hij op dracht kreeg van het OM om in formatie over Checkpoint te ver garen en omdat het 'voorberei dend onderzoek' tegen Check point al was gestart voordat de CIE-informatie binnen was. Kijk naar jezelf: wat zijn je ster ke punten, maar ook wat zijn je zwakke punten. Ben je slordig of slecht met cijfers, schakel dan een boekhouder voor de administra tie in. Wees kritisch en eerlijk te genover jezelf. Wat is je motivatie om een eigen bedrijf te starten? Stel jezelf doelen. Voordat je begint: maak afspra ken, bijvoorbeeld met leveran ciers. Zorg dat je je beloftes aan klanten kunt waarmaken. Bepaal je prijs. Houd een gemiddeld ta rief aan. Begin niet pas met klan ten werven als een andere klant wegvalt. Vorm je een beeld van je klan ten: wie is je klant? Wat willen ze? Hoe ga je hen bereiken? Waar om kiest iemand voor mij? Social media zijn niet de oplos sing. De inzet van Facebook en Twitter ligt in het verlengde van andere communicatiemiddelen. Wil je toch met social media aan de slag? Maak dan een plan, maak er tijd voor, praat terug en maak het je niet te moeilijk. Kies een aanpak waar jij je prettig bij voelt. Zoek contact met Kamer van Koophandel, gemeentebelasting dienst, bank, accountant, verzeke raar of communicatiedeskundige. Niet alleen voor geld, webdesign, huisvesting, verzekering, vergun ning of uitleg over regeltjes, maar vooral voor vrijblijvend en vaak kosteloos advies. Het bedrijf spant op 18 juni een kort geding aan en eist daarin als nog toegang tot de aanbesteding. „De aanbesteding zou openbaar moeten zijn", legt René Roelofs van de sloper uit. „De overheid is immers opdrachtgever. En als de aanbesteding inderdaad niet per se openbaar hoeft, dan willen we op z'n minst een betere onderbou wing waarom wij niet mee mo gen dingen naar de opdracht." Haskoning zou drie of vier bedrij ven uitnodigen om een offerte te maken en na een bedrijfspresenta tie op 20 maart stuurde Beelen op 28 maart Haskoning een plan van aanpak. Haskoning zou dat docu ment op 31 maart hebben gedown- load en nog dezelfde middag een afwijzing hebben gestuurd. Beelen geeft aan dat het raar is dat al zo snel na het ontvangen van zo'n uitvoerig document een afwijzing volgt die bovendien ver der niet is gemotiveerd. Dat is in strijd met de regels. Het bedrijf zegt het grootste sloopbedrijf van het land te zijn en ervaring te hebben met soort gelijke klussen. „Het is vanuit die optiek onmoge lijk dat er partijen bij de procedu re zijn betrokken die meer erva ring en/of mogelijkheden hebben dan Beelen", staat in de dagvaar ding te lezen. Beelen demonteerde bijvoorbeeld ook de oude kolencentrale in het Limburgse Buggenum. Bij Therm- phos is sprake van asbestbesmet- tingen en radioactief en chemisch afval. Marleen Blommaert Voor meer columns: www.pzc.nl/columns door Emile Calon MIDDELBURG - De advocaten van Checkpoint hebben het vermoe den dat het Openbaar Ministerie (OM) al veel langer dan tot nu toe gemeld een strafrechtelijk onder zoek had opgestart tegen de Ter- neuzense coffeeshop. Toename starters kent schaduwzijde door Frank Balkenende Mare Volleman Als vermoeden van raadslie den klopt kan het OM voor de tweede maal niet ontvan kelijk worden verklaard. BREDA - Sloopbedrijf Beelen uit Harderwijk eist 1 miljoen euro van het Goese Haskoning omdat het niet mag meehelpen aan de sloop van de vervuilde gebouwen van de voormalige fosforfabriek Therm- phos in Vlissingen. Beelen stelt dat Haskoning oneerlijk heeft gehan deld door het uit te sluiten bij de aanbesteding.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 22