ZEELAND Mij zien ze nooit meer terug in Renesse Das vindt Zeeland weer Afval Geen sirenes in Reimerswaal almanak Meeste Zeeuwse gemeenten krijgen minder geld voor huishoudelijke hulp, maar meer voor de jeugdzorg. .Sfe3 Western-ruiter Minnaar ÈÈk naar het EK reining a DEN HAAG - Bijna alle Zeeuwse ge meenten krijgen in 2015 minder geld voor huishoudelijke hulp dan waarop ze hadden gerekend. Daarentegen ontvangen de mees te meer geld voor jeugdzorg. Dat blijkt uit de zogenoemde mei circulaire van het kabinet. Elf van de dertien gemeenten krijgen voor de uitvoering van de Wet maatschappelijke ondersteuning (Wmo) minder euro's per inwo ner dan het kabinet in januari had berekend. De Wmo regelt dat mensen met een beperking hulp kunnen krij gen. Het kan gaan om ouderen, ge handicapten of mensen met psy chische problemen. Zij krijgen bij voorbeeld huishoudelijke hulp of een rolstoel. Gemeenten voeren de Wmo uit. De meeste Zeeuwse gemeenten krijgen daarvoor dus minder dan in januari nog werd gedacht. De grootste 'klappen' krijgen Kapelle (-25 euro per inwoner), Goes (-23), Hulst (-23) en Veere (-20). Alleen Schouwen-Duiveland en Sluis krijgen er geld bij, respectie velijk 2 en 5 euro per inwoner. De bedragen die de Zeeuwse ge meenten per inwoner kunnen be steden aan de uitvoering van de Wmo verschillen sterk. Reimers- waal heeft 97 euro te verspijke ren, terwijl Vlissingen 848 euro te besteden heeft. Vlissingen krijgt zoveel omdat ze verantwoordelijk is voor een samenhangend aan bod van maatschappelijke opvang in heel Zeeland. Daaronder vallen bijvoorbeeld maatschappelijke op vang en vrouwenopvang. Voor de jeugdzorg krijgen de meeste Zeeuwse gemeenten in 2015 juist meer geld dan gedacht. Zij profiteren ervan dat het bud get voor de jeugdzorg 10 procent (330 miljoen euro) hoger is. Grote uitschieters zijn Hulst (+38pro- cent), Noord-Beveland (+19 pro cent) en Middelburg (+16 pro cent). Per jongere hebben ze 1082, 1867 en 1254 euro te besteden. Drie gemeenten gaan erop achter uit: Borsele, Kapelle en Reimers- waal. Allemaal leveren ze 5 pro cent in ten opzichte van wat in de cember nog was berekend. Dat is de maximale achteruitgang die het verdeelmodel toestaat. Dat be tekent dat ze in 2015 per jongere achtereenvolgens 1001, 535 en 776 euro krijgen. www.pzc.nl De 22-jarige Epenaar zegt 'heel erg blij' te zijn met de snelle ar restatie van de twee 17-jarige jon gens die hem in de nacht van za terdag 24 mei op de Hogezoom in Renesse uit hét niets te gra zen namen. Beide verdachten uit Vlissingen en Schouwen-Duive land hebben de mishandeling be kend en worden vandaag voorge leid. De rechter-commissaris moet beoordelen of er genoeg re den is hun voorarrest te verlen gen in verband met het verdere onderzoek in deze zaak. Rutger heeft geen idee wie zijn belagers zijn en of hij hen moge lijk eerder die avond al tegen het lijf is gelopen. „Voor mij is dat één groot zwart gat. Ik weet nog dat ik die kroeg uitliep en het vol gende moment werd ik wakker in het ziekenhuis in Goes. De jongens uit mijn voetbalteam zei den dat in de kroeg een goed sfeertje hing. Daar is niks voorge vallen." Na een dag in het zieken huis werd Rutger opgehaald door zijn broer, die hem thuis bracht. Door zijn letsel is hij nog niet in staat te werken in de plaatselijke wijnhandel. „Ik doe de bezorging en sta in de winkel. Soms moet ik met klanten ook wijn proeven. Maar dat is wel een probleem. Ik ruik bijna niks meer. Dat kan volgens de dokte ren nog wel terugkomen. Ik moet het een jaar de tijd geven, zeggen ze." De facebook-actie van zijn vrien den om aandacht te vragen voor de mishandeling, heeft Rutger veel goed gedaan. „Ik ben super trots op ze, dat ze er alles in het werk hebben gesteld om die jon gens te pakken te krijgen. Wat mij betreft worden ze vervolgd voor poging tot doodslag. Ze ver dienen een flinke straf." De kans dat Rutger ooit nog terugkeert naar Renesse, acht hij zelf nihil. „Die behoefte heb ik niet echt...." GOES - De das heeft de weg naar Zeeland weer gevonden. Dat con cludeert het Zeeuws Landschap na onderzoek van de dode aange reden das, die vorig jaar op de Phi- lipsdam werd gevonden. Omdat het dier niet gechipt of ge merkt was, gaat het vrijwel zeker om een wild exemplaar. In de om geving werden ook voetsporen van dassen gevonden. Volgens het Zeeuws landschap is dat opmerke lijk, omdat in 1979 vopr het laatst met zekerheid een levende das in Zeeland is waargenomen. Of Zeeland klaar is voor de das, is nog maar de vraag. Dassen verblij ven niet alleen in natuurgebie den, maar in voedselrijke weilan den en langs bermen. De kans dat het dier aangereden wordt, is groot. De gevonden das is te zien in Terra Maris in Oostka- pelle. MIDDELBURG - In sommige plaat sen in Zeeuws-Vlaanderen en in Reimerswaal is maandag geen si renetest te horen geweest. Het mislukken van de maandelijk se test van het luchtalarm heeft volgens de Veiligheidsregio te ma ken met een probleem in de com putersoftware. In geval van nood zouden de sirenes het wel doen. Oud papier apart, lege flessen in de glasbak. Ze weet het wel en ze is van goede wil Natuurlijk wil ze haar bijdrage leveren aan een beter milieu, maar het vergt wel wat tijd en aandacht. Met het apart houden van het plastic wil het bijvoorbeeld nog niet zo lukken. Druk, druk, druk ook altijd. Zo wil het ook wel eens gebeuren dat de maaltijd erbij inschiet of uitsluitend bestaat uit een snel opgewarmd soepje uit een plastic zak. Best lekker. En dan weer snel op pad en aan het werk. Mobieltje? waar ligt dat tochAls ze haar gsm-nummer met haar vas te telefoon belt, rinkelt er iets in de pedaalemmer. Het mobieltje ligt on der de lege soepzak. Ze zal toch be ter haar afval moeten scheiden. FZC Grote meevaller en strop door Jeffrey Kutterink Overzicht per gemeente DINSDAG 3 juni 2014 21 door Marcel Modde EPE - „Het gaat redelijk met me", zegt Rutger Kluin. „Mijn gezicht herstelt wel mooi. Ik ben alleen nog heel erg moe en ik heb con stant hoofdpijn. Verder blijft het even afwachten hoe het herstel van mijn gebroken kaak en mijn gebit verloopt. Maar volgens de artsen ziet het er hoopvol uit." I Rutger Kluin vóórdat hij in Renesse uit het niets zwaar werd mishandeld. Tip? redactie@pzc.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 21