Meer vage transacties in vizier accountant ECONOMIE 13 Nederlandse bedrijven gaan New York behoeden voor de gevolgen van nieuwe rampen zoals storm Sandy. NEW YORK - Arcadis, Royal Hasko- ning en de architecten van OMA (van Rem Koolhaas) gaan mee werken aan omvangrijke projec ten waarmee de staten New York en New Jersey en de stad New York volgens burgemeester Bill de Blasio in de toekomst een hele boel ellende wordt bespaard. Het Witte Huis heeft bijna een miljard dollar vrijgemaakt voor de zes projecten die de wedstrijd Rebuild by Design wonnen. Die wedstrijd is een initiatief van de Nederlandse ambtenaar Henk Ovink, die door de Nederlandse overheid werd uitgeleend aan de Verenigde Staten. Hij adviseerde de Amerikaanse minister van Volkshuisvesting en Stedelijke Ontwikkeling Shaun Donovan na dat de storm Sandy in oktober 2012 voor 6o miljard dollar schade aanrichtte in de staten New York en New Jersey. Tijdens en net na de storm vielen meer dan hon derd doden. Een jaar geleden riep Henk Ovink universiteiten, ingenieursbureaus en architecten wereldwijd op plannen te maken waardoor het water aan de oostkust van de VS minder dreiging zou vormen bij grote stormen zoals Sandy. „We hebben bijna 150 voorstellen bin nen gekregen", vertelt Ovink. „Daaruit hebben we zes winnaars gekozen. Ik ben enorm trots op de teams en de lokale bevolking. Zij zijn de laatste negen maanden samen gaan kijken wat er verbe terd kon worden in de buurten die het hardst zijn getroffen door Sandy." Een van de projecten die heeft ge wonnen heet The Big U van het BIG Team. Zij gaan een waterke ring aanleggen rond de onderste punt van Manhattan tot aan 23rd Street aan de oostkant van Man- hattan. De waterkering be schermt Lower Manhattan, Wall Street en de Lower East Side te gen overstromingen zoals in 2012. Toen bleven inwoners van de Lo wer East Side dagenlang noodge dwongen in hun huizen. De elek triciteit was uitgevallen en het he le gebied stond blank. The Big U werd ontworpen door de Deense architect Bjarke Ingels samen met Arcadis en het Neder landse architectenbureau One Ar chitecture van Matthijs Bouw. De waterkering wordt tevens een groene recreatieplek voor de be woners van de Lower East Side. President Barack Obama stelt voor dit project alleen al 335 mil joen dollar beschikbaar. Bij de wa terkering worden bovendien 29.000 sociale huurwoningen ge bouwd. Een andere projectgroep krijgt 250 miljoen dollar om de steden Hoboken en Jersey City in New Jersey op een duurzame manier bestand te maken tegen het wa ter. Aan dit project werkte het Ne derlandse adviesbedrijf Royal Has- koning -en de architecten van OMA mee. De Nederlandse ZUS architecten en het bedrijf Urbanis- We hebben bijna 150 voorstellen gekregen, daaruit hebben we zes winnaars gekozen ten krijgen 150 miljoen dollar om Meadowlands, een vervuild indus triegebied in New Jersey, te veran deren in een gebied waar op een ecologische manier geld kan wor den verdiend. Gistermiddag ontmoetten de New Yorkse burgemeester Bill de Blasio, de Amerikaanse minister van Volkshuisvesting en Stedelij ke Ontwikkeling Shaun Dono van, de senator van New York Charles Shumer en gouverneur Andrew Cuomo elkaar in de tuin van de sociale woningbouwflats van de Lower East Side. „400.000 New Yorkers wonen aan de vloed lijn. Melba Torres is een van hen. Zij zit in een elektrische rolstoel die 250 kilo weegt", vertelde De Blasio. „Ze kon tijdens Sandy geen kant op, want haar rolstoel opladen was onmogelijk gewor den omdat de stroom was uitge vallen. De liften werkten niet, ze zat vast op de zevende verdieping van haar flat. Wij New Yorkers hebben een belofte gemaakt: dit mag nooit meer gebeuren." „Sandy heeft mij persoonlijk zeer getroffen", zei minister Donovan, voormalig inwoner van Brooklyn. „Ik ken mensen die alles kwijt wa ren na Sandy. Als de volgende storm zich aandient, zal New York veiliger zijn." Nederlander Henk Ovink gaat de eerste fase van de winnende pro jecten begeleiden vanuit Washing ton, waar hij zich tevens gaat bui gen over regelgeving en beleids veranderingen. Wanneer de plan nen zijn gerealiseerd, kan hij niet zeggen omdat dit per project ver schilt. Het geld dat door Obama beschikbaar is gesteld, moet door de winnaars zijn besteed voor het einde van 2017. Particulier kan beter niet zelf beleggen Particuliere beleggers kunnen hun geld beter steken in een in dexfonds dan zelf op de beurs te handelen. Dat concluderen twee onderzoekers van de Uni versiteit Maastricht, na uitvoe rig onderzoek naar het gedrag en de beleggingsresultaten van Nederlandse particuliere beleg gers. Zij halen vaak een slecht rendement, betalen te veel transactiekosten en doen onvol doende aan risicospreiding. Ook zouden zij geneigd zijn slechte rendementen toe te schrijven aan externe factoren en goede rendementen alleen aan hun eigen capaciteiten. Marktaandeel Internet Explorer daalt na lek Het marktaandeel van Internet Ex plorer (IE) in Nederland is in mei flink gedaald. Ten opzichte van een maand eerder nam het aantal gebruikers met 3,6 procent af. Dat blijkt uit cijfers van het bedrijf StatCounter. Wereldwijd slonk het aantal gebruikers met slechts 0,6 procent. De daling in Neder land wordt geweten aan waar schuwingen van de politie om de browser niet meer te gebruiken in verband met een beveiligings lek. Het marktaandeel bedraagt nu 27,9 procent. Vooral Chrome profiteerde van de malaise bij IE. De marktleider zag zijn marktaan deel stijgen tot 44,3 procent. Uitstel voor toeslag één rekeningnummer De Belastingdienst krijgt een jaar extra de tijd om ervoor te zorgen dat hij van iedereen nog maar één gecheckt bankre keningnummer heeft waarop toeslagen en teruggaven wor den uitbetaald. Deze operatie, die fraude moet tegengaan, had in juli afgerond moeten zijn. Maar er waren veel aan loopproblemen, waardoor tien duizenden moesten wachten op hun geld. Om te voorkomen dat opnieuw veel goedwillen de mensen gedupeerd worden, wil staatssecretaris Wiebes van Financiën de overgangspe riode verlengen tot juli 2015. ZOETERMEER - Accountants, die juist vanwege hun integriteit on der vuur liggen, hebben vorig jaar 65 procent meer 'ongebruikelijke transacties' gemeld dan in 2012. Dat blijkt uit het jaarverslag 2013 van de Financial Intelligence Unit (FUI). Deze organisatie ziet erop toe dat onder meer banken, ac countants en makelaars niet kwetsbaar zijn voor of zelfs mee werken aan witwassen en finan ciering van misdrijven. Accountants meldden vorig jaar 532 ongebruikelijke transacties, te gen 322 in 2012. De FIU ziet de ver ruiming van de meldplicht, per 1 januari 2013, als een belangrijke verklaring. Zo moeten instellin gen vandaag de dag meer onder zoek doen naar de achtergrond en connecties van hun klanten. Accountants liggen op het gebied van integriteit al geruime tijd on der vuur. Zo bleek vorig jaar dat hun controle van jaarstukken vaak tekortschiet en werden me dewerkers van KPMG en PwC re cent in verband gebracht met be langenverstrengeling. Veruit de meeste meldingen in 2013 kwamen van wisselinstellin gen als MoneyGram en Western Union en van banken. DINSDAG 3 JUNI 2014 Nederlanders houden NY droog door Maartje van Hoek The Big U in beeld. Deze waterkering moet Lower Manhattan, Wall Street en de Lower East Side beschermen tegen overstromingen, foto Arcadis Henk Ovink MAASTRICHT SCHIPHOL DEN HAAG door Jelte Posthumus

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 13