Paspoort afnemen Oppakken Eén doel heeft de vermoedelijke dader van de terro ristische aanslag op het Joods Museum in Brussel al bereikt: de angst voor doorgedraaide Syriëgangers zit er goed in. Sommige jihadisten lijken hun geloofs- oorlog inderdaad mee naar huis te nemen. Maatrege len genoeg, maar maken ze de 'wandelende tijdbom- metjes' daadwerkelijk onschadelijk? 10 VERDIEPING GEVAAR SYRIEGANGERS Geen paspoort bete kent minder bewe gingsvrijheid. Onder dat mom heeft Ne derland de afgelopen tijd in zeker elf gevallen het pas poort van potentiële Syriëgangers vervallen verklaard. Nederland is niet de enige die deze vergaande maatregel neemt. Ook Frankrijk en Groot-Brittannië hebben al paspoorten afgepakt van jongeren die zich bij extremistische groe pen in Syrië zouden hebben wil len aansluiten. Een stap verder gaat het ontnemen van iemands nationaliteit. Maar daaraan zitten echter haken en ogen. Het Neder landerschap kan alleen afgepakt worden als klinkklaar is dat ie mand zich heeft aangesloten bij een terroristische organisatie of een terroristisch misdrijf heeft ge pleegd. Dat bewijs ligt er niet zo maar. Bovendien: net als Frank rijk en Groot-Brittannië is Neder land gebonden aan een internatio naal verdrag tegen 'staatloosheid'. Alleen als iemand ook een andere nationaliteit heeft, mag je hem of haar het Nederlanderschap ontne men. Een flink deel van de Syriëgangers heeft een dubbele nationaliteit: Nederlands-Irakees, Nederlands-Marokkaans of Neder- lands-Somalisch. Hen kan dus wel een nationaliteit afgenomen worden, maar dan houden ze dus nog altijd een andere nationaliteit over. Daarmee kunnen ze zich vrij gemakkelijk blijven voortbe wegen. Veel jihadi's vertrekken dan ook niet vanuit hun thuis land per vliegtuig, maar per trein of bus via een buurland naar 1\ir- kije. Om daar te voet de Syrische grens over te steken. Ze komen op dezelfde manier terug. Van de meer dan hon derd Nederlandse jongeren die op ji had naar Syrië zijn gegaan, zijn er vol gens de veiligheidsdiensten tus sen de twintig en dertig terugge keerd. Waar België en Frankrijk vrij makkelijk overgaan tot het aanhouden van 'terugkeerders', lijkt Nederland de huiswaarts ge komen Syriëgangers strafrechte lijk gezien nog vooral met rust te laten. De filosofie daarachter is dat het 'standaard' arresteren van een terugkeerder meestal leidt tot snelle vrijlating en het gevaar op verdere radicalisering en 'haat tegen de staat' alleen maar toeneemt. Van alle terugkeerders in Neder land is er slechts één, een 20-jari- ge Amsterdammer, opgepakt voor deelname aan de gewapen de strijd in Syrië. Daarnaast zijn in totaal drie voormalige Syrië gangers gearresteerd voor het plannen van roofovervallen, justitie, bang om strafrechtelijk nat te gaan, liet eerder aan deze krant weten dat er wel degelijk achter de schermen aan onder zoeken tegen jihadisten gewerkt wordt, maar dat het vinden van bewijs 'zeer complex is'. Sec naar Syrië reizen is niet straf baar. Bovendien claimen veel ji hadisten dat ze daar humanitaire hulp hebben verleend. Justitie zit op afstand en lijkt nauwelijks zicht te hebben op wie aan moordpartijen heeft deelgeno men of wie zich bij terreurgroe pen heeft aangesloten. Het OM is ironisch genoeg vooral afhan kelijk van hoe de jihadist daar zelf via Facebook, dan wel ande re uitingen, mee te koop loopt. Hoe stoppen we de jihadist? door Niki van der Naald beeld Mark Reijntjens 1 2.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 10