Scootmobielen Op het perron en in hotels is de paffende Rus niet meer welkom Bekentenis in zaak gedode meisjes „399,- molenaar 8 BUITENLAND Verdachte van aanslag Brussel blijkt jihadist te zijn die naar Syrië ging. Het jaagt Frankrijk angst aan. www.molenaar.nl Rusland heeft de tweede fase van het algehele rookverbod doorge voerd. Sinds half november was het al niet meer toegestaan te ro ken binnen een straal van 15 me ter van een metrostation, een school en een ziekenhuis. Ook in de horeca is roken sinds gisteren taboe. Veel restaurants hadden de rook- en niet-rookgedeelten al van elkaar gescheiden of zichzelf al een totaal rookverbod opge legd. Toch zal het voor veel hore- cabezoekers een hard gelag zijn. Meer dan de helft van de Russen paft erop los. Zeker in het café of het restaurant hoorde het rokertje erbij. Volgens het Russische ministerie van Volksgezondheid zullen de nu genomen maatregelen de ko- mende drie jaar een aanzienlijke daling opleveren van aan roken ge relateerde aandoeningen als hart infarcten en hersenbloedingen. Het ministerie beweert dat de an- tirookwet inmiddels al tot 17 pro cent minder rokers heeft geleid. Het voormalige hoofd van de Ge zondheidsinspectie, Gennadi Onisjtsjenko, gaf gisteren tegen over persbureau Interfax aan waar om het rookverbod zo hard nodig is. „Het ergste is dat het aantal jon geren dat met roken begint, niet minder wordt en dat de leeftijd steeds lager wordt." Volgens Onisjtsjenko sterven jaarlijks zo'n 400.000 Russen door het roken. Ga er lekker op uit! Gratis uitgebreide brochure? Bel 0800 - 27 40 400 KHARTOUM TWijfel over vrijlating Sudanese Advocaten van de Sudanese terdoodveroordeelde vrouw betwijfelen dat zij wordt vrijgelaten, ook al hebben Su danese functionarissen dat toegezegd. „Dit is een verkla ring om internationale me dia tot zwijgen te brengen", zei een advocaat. De christe lijke vrouw die weigerde haar geloof af te zweren werd veroordeeld tot zweep slagen en ophanging. Veertig strijders Boko Haram dood Troepen hebben in het noor den van Kameroen zo'n veer tig militanten van de islami tische terreurorganisatie Bo ko Haram gedood. Dat zegt de staatsradio in het Afri kaanse land. De gevechten braken uit vlakbij de grens met Nigeria en Tsjaad. Kame roen kreeg eerder de wind van voren, omdat het vol gens Nigeria te weinig doet om Boko Haram te stoppen. 'Cameron dreigt over Juncker' Premier David Cameron heeft bondskanselier Merkel gewaarschuwd dat het Vere nigd Koninkrijk wellicht uit de EU stapt als Luxembur ger Juncker de Europese Commissie leidt. Dat zegt weekblad Der Spiegel. „Een gezicht uit de jaren '80 kan problemen van de komende vijfjaar niet oplossen", zou Cameron hebben gezegd. Bijna 800 doden in maand mei in Irak Met bijna 800 doden heeft Irak de bloedigste maand van het jaar tot nu toe ach ter de rug. Dat zegt de VN. De meeste slachtoffers wa ren burgers. Onder de in to taal 799 doden waren ook 196 mensen van de veilig heidsdiensten. De meeste doden vielen door aanvallen van opstandelingen die de soennitische islam aanhan gen. Indiase media berichtten gisteren opnieuw over de zaak die vorige week zo veel aandacht trok. De meisjes werden opgehangen aan een boom teruggevonden. De beelden daarvan gingen de hele wereld over. Twee politieagenten zijn gearres teerd wegens plichtsverzuim. Zij hadden geweigerd actie te onder nemen toen de meisjes nog ver mist werden. De verdachten van de moord die vastzitten, zullen helpen bij het maken van de teke ningen van de mannen waar nog naar wordt gezocht. De verkrachting en moord, én het lakse politieoptreden, hebben in India tot woede en ontzetting ge leid. Ook gisteren gingen mensen de straat op om hun afschuw te la ten blijken. De slachtoffers waren nichtjes van 14 en 16 jaar oud. Ze verdwenen dinsdagavond nadat ze een veld waren ingelopen om te plassen. Thuis hebben ze geen toilet. Ze werden woensdag dood gevonden, hangend aan een man goboom in het dorp Katra Shaha- datganj in de noordelijke deel staat Uttar Pradesh. De familie van een van de meisjes heeft laten weten dat de verkrach ting en moord nog gruwelijker is dan de dodelijke verkrachting van een studente op 16 december 2012 in New Delhi. Die zaak leidde tot grote protesten in India en wereld wijde ophef. De vader van een van de meisjes wil dat de daders in het openbaar worden opgehan gen. „Op dezelfde manier als waar op de hele wereld onze onschuldi ge meisjes heeft zien hangen." Het onderzoek naar de moord op de meisjes is tot nu toe op lokaal niveau uitgevoerd, maar functio narissen zeggen dat een landelijk team zich ermee zal gaan be moeien. Elders 59?,- MARSEILLE - Toen vier Franse jour nalisten in april na een lange ge vangenschap in Syrië op eigen bo dem terugkeerden, hadden ze een boodschap die hun regering ern stig verontrustte: hun cipiers spra ken vloeiend Frans. „Het is helaas waar", erkende minister van Bui tenlandse Zaken Laurent Fabius. „Er zijn Fransen die voor de jihad naar Syrië zijn vertrokken." Nie mand weet precies hoeveel Fran sen in Syrië de heilige oorlog voe ren of hebben gevoerd, maar een van hen is Mehdi Nemmouche. Hij werd afgelopen weekend door de douane op het busstation Saint-Charles in Marseille gearres teerd. Nemmouche, die in de bus Am- sterdam-Brussel-Marseille zat, had in zijn bagage een kalasjnikov gewikkeld in de vlag van islamiti sche terreurorganisatie Islamiti sche Staat in Irak en de Levant (ISIL), een revolver, munitie en een cameraatje van het type Go- Pro. In een filmpje dat op de came ra schijnt te staan zegt iemand dat hij de aanslag heeft gepleegd en 'Brussel heeft laten branden'. Nemmouche wordt ervan ver dacht de kalasjnikov op 24 mei te hebben gebruikt bij een aanslag was gegaan, zoals hij het uitdruk te, in Afghanistan. Nemmouche doorliep zijn leerschool in Syrië. Het is precies dat wat Frankrijk zorgen baart: Syrië is een veel gro tere kweekvijver voor 'Franse' ter roristen dan Afghanistan ooit is geweest. Volgens de Franse inlich tingendiensten gingen 23 Fransen op jihadistische stage in Afghanis tan en Pakistan tussen 2008 en 2012. Het aantal Franse Syriëgan gers is een veelvoud, waarschijn lijk meer dan zevenhonderd. Van hen beschouwen de inlichtingen diensten er tweehonderd als ge vaarlijk. Na de aanslagen door Merah in op het Joods Museum in Brussel, waarbij drie mensen omkwamen en een zwaargewond raakte. Hij zou de aanslag hebben gefilmd. De 29-jarige man uit Roubaix, in Noord-Frankrijk, lijkt een kloon van Mohammed Merah, die in 2012 in het nieuws kwam na een reeks moorden gefilmd met een zelfde camera. Merah pleegde on der meer een aanslag op een jood se school in Toulouse. Drie kinde ren kwamen daarbij om. De pro fielen van Nemmouche en Merah zijn uitwisselbaar: moeilijke jeugd, crimineel verleden, jihadis tische tendensen. Het enige ver schil was dat Merah 'op vakantie' door onze correspondent Joost Bosman MOSKOU - Langeafstandstreinen, hotels, algemene woonruimten en perrons. Sinds gisteren zijn dit alle maal plekken waar Russen niet meer mogen roken. Bovendien mag tabak niet meer worden ver kocht vanuit kiosken en stalletjes, maar slechts nog in winkels en su permarkten. Het openlijk tonen van rookproducten door verkopers is evenmin nog langer toegestaan. Naar de winkel of een ommetje maken Voor binnen en buiten Ideaal om mee te nemen Verstelbare stuurkolom, armleggers en stoel YAOUNDE BERLIJN BAGDAD door onze redactie buitenland LUCKNOW - Drie Indiase mannen hebben bekend dat ze afgelopen week twee tienermeisjes hebben verkracht en vermoord. Twee ande re verdachten zijn nog op de vlucht. De politie laat tekeningen van hen maken om de opsporing te vergemakkelijken. Aardig, maar in de c door onze correspondent Cees van Zweeden 700 Het aantal Franse Syriëgangers bedraagt volgens schattingen rond de 700. Van hen beschouwen de Franse inlichtingediensten er 200 als gevaarlijk.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 8