GRATIS Ockels-iep is lief voor wegdek en leidingen <6 Er wordt veel op elkaar gelet en iedereen heeft er belang bij dat het goed verloopt BINNENLAND 7 TIJDELIJK MET geldig t/m 18 mille in auto Life compa De muziek is duister, de locatie buitenaf, maar je kunt er wel pinnen. Welkom op een uppergroundfeest. GEHELE PERIODE!! MA 9 JUNI Galaxy S4 Galaxy Tab 12:45 Incl.200 belminuten Incl. 700MB datategoed Incl. onbeperkt sms'en ana (H) %kpn telE2 Ben* fill Executieverkoop Be\astingdienst AMSTERDAM - Doorweekt van het zweet en met een raketijsje in haar hand komt Tessa (20) de hoofdzaal van de Amsterdamse H7-loods uitgelopen. Haar vrien din is 'kapot' en gaat naar huis, Tessa is voornemens tot het och tendgloren te blijven. Dat moet lukken, gezien de hulpmiddelen waarop ze een beroep heeft ge daan. „Ik heb 4-FMP (een desig nerdrug, red.) en wat speed ge had", vertelt ze. Het bevalt haar wel, dat hier niet zo panisch wordt omgegaan met drugsgebruik. En dat niemand moeilijk doet over een opgesto ken sigaret of joint. Hoofdreden voor Tessa's komst is echter de sfeer. „Op deze feesten komen alleen de mensen die echt in het wereldje zitten en die vaak gaan. Daardoor voelt het intiem, alsof je één van de happy few bent." 'Upperground-feesten', noemt cri minoloog van de Universiteit van Amsterdam Ton Nabben feesten zoals die op de avond voor Hemel vaart in H7. Vergeleken met de re guliere clubs zijn het een soort vrijplaatsen qua openingstijden, roken en drugsgebruik, wat mede mogelijk is, omdat de feestlocaties ver buiten de binnenstad liggen. De 'rauwe' locaties - loodsen, bouwterreinen, verlaten bunkers, afgedankte schepen of plekken in the middle of nowhere - ademen een afkeer van de gelikte clubs. Aldus 'koketteren de feesten met underground', zegt Nabben. Underground-achtig is tevens de harde, duistere en snelle techno- muziek. Tegelijkertijd zwemen de upper ground-feesten naar mainstream clubs en dancefeesten. Vandaar het 'upper' in de naam. Nabben: „Ze hebben portiers, pinfacilitei- ten, bars en een EHBO-post. Alle benodigde vergunningen zijn ge kregen en vaak kun je van tevo ren online al tickets kopen." De afgelopen jaren registreerde de criminoloog een snelle op komst van het fenomeen. Inmid dels trekken de feesten in Amster dam elk weekend zo'n 5000 tot 10.000 mensen. Ook in steden met veel jonge hoogopgeleiden als Rotterdam, Groningen en Eindhoven vinden ze plaats, maar op veel minder grote schaal. Upperground is volgens Nabben ontstaan uit de hang naar het nieuwe en avontuurlijke, maar ook uit kritiek op clubs in de bin nenstad met hun strikte sluitings tijden en regeltjes. Belangrijk is volgens hem ook het gemeen schapsaspect, dat mede ontstaat via sociale media: bij het treffen vormen de jongeren één grote, in tieme feestfamilie. Op het feest 'Ascensio Domini Festis' kunnen de ongeveer dui zend bezoekers zich - tot maxi maal twaalf uur achtereen - laven aan alle geneugten die horen bij een technoavond. Binnen is de muziek 'duister en rauw', in de buitentent 'vrij en euforisch'. Overal wordt gerookt. Op het bal kon vol zitzakken kunnen ballon nen met het roesmiddel lachgas worden genomen. Voor de kluisjes zitten drie jon gens en een meisje die een xtc-pil verdelen. Even later, iets verder op, snuift een jongen vlug wat uit een klein potje. Een rondlopende portier ziet het, zegt er wat van en loopt weer door. Bezoeker Jelle (19), die vier tot vijf keer in de maand naar upper ground-feesten gaat en ze zelf ook organiseert, 'schat dat 85 pro cent van de bezoekers hier aan de drugs zit'. Bij upperground-feesten ligt het drugsgebruik inderdaad hoger dan in clubs, weet Nabben. Dit komt onder meer doordat de fees ten een avontuurlijk slag mensen trekt, dat graag de grenzen verlegt en experimenteert. Incidenten ko men volgens de criminoloog ech ter nauwelijks voor. „De feesten hebben een groot zelfreinigend vermogen. Er wordt veel op elkaar gelet en iedereen heeft er belang bij dat het goed en leuk verloopt. De gebruikers hebben bovendien veel kennis." De gesproken bezoekers stellen dat het drugsgebruik bijzaak is. Ze komen voor 'een nieuwe bele ving' en de bijzondere sfeer - die versterkt wordt door de vaak in dustriële locaties. Jelle: „Er zijn wel wat mensen die alleen ko men voor het drugsgebruik. Wij zien ze als de appendix van de avond: je hebt ze niet nodig en ze kunnen zelfs pijn doen, aange zien ze niet bijdragen aan de sfeer." ROOSENDAAL - Twee Fransen zijn in de nacht van vrijdag op zater dag in Roosendaal aangehouden omdat ze 18.000 euro onder de motorkap verstopt hadden. De Fransen claimden autohandelaren te zijn, maar de politie verdenkt ze van witwassen. Zijn vrouw Joos memoreerde haar man als 'een buitenbeentje' die het moeilijk vond zich aan de regels te houden. „Daardoor voel de hij zich soms onbegrepen, kwetsbaar en eenzaam. De regels van wiskunde en natuurkunde waren de enige waaraan hij zich wilde conformeren." Tal van sprekers gingen in op de vele projecten waar Ockels mee bezig was, onder wie de Amster damse wethouder Maarten van Poelgeest en minister-president Mike Eman van Aruba. Ockels lag met zijn zeilschip Ecolution vaak in Aruba en hielp het eiland op het gebied van duurzaamheid. Amsterdam zal ter ere van Ockels dit najaar een iep planten 'op een innovatieve en duurzame manier, waarbij de wortels geen proble men opleveren voor de bestrating en leidingen', kondigde Van Poel geest aan. „Deze 'Wubbo' staat symbool voor een duurzame stad." Topman Dirk Jan van den Berg van de TU Delft noemde Ockels 'een fantastische promotor van wetenschap en technologie'. „Hij was niet alleen een profeet en een ziener, maar ook een doener en ac tivist." Voor de besloten bijeenkomst waren achthonderd mensen uitge nodigd, onder wie oud-studenten en de mensen met wie hij werk te. De samenkomst was een uit drukkelijke wens van Ockels zelf en mocht géén 'rouwdienst' zijn. MAANDAG 2 JUNI 2014 gratis s Voor alle executieverkopen van de Belastingdienst regio Zuidwest Zie Veilingdeurwaarder.nl Feesten zonder al die regeltjes De locatie van het uppergroundfeest 'Ascensio Domini Festis' was een gehuurd bedrijfsgebouw in Amster dam-West. foto Kick Smeets/HH door Emiel van Dongen Ton Nabben, criminoloog AMSTERDAM - Honderden mensen hebben gisteren in de Westerkerk in Amsterdam Wubbo Ockels herdacht, de oud-astronaut die twee weken geleden overleed. Ze stonden vooral stil bij 'de bood schap van duurzaamheid' die Ockels wilde verspreiden. Door een iep duurzaam te planten, bij voorbeeld. Bergen op Zoom Wouwsestraat 18 Breda Karrestraat 7 Dordrecht Voorstraat 266 Etten-Leur Markthof 7 Goes Korte Kerkstraat 1 Middelburg Markt 63a Oosterhout Arendshof 5 Roosendaal Roselaar 49 Rotterdam Lijnbaan 51 Terneuzen Havenstraat 28 Tilburg Heuvelstraat 48 Vlissingen Walstraat 99 Waalwijk Stationsstraat 47a Barendrecht Middenbaan 27 Delft Hulst Spijkenisse Oud-Beijerland Naaldwijk Pijnatker IJsselstein

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 7