Oranje-mannen regelen het voortaan samen Hockeysters Oranje gebruiken de ambiance Basketbal is al explosief en zit vol show elementen. Streetball is de overtreffende trap. Die tak van sport wint aan populariteit. 40 SPORT STREETBALL MASTERS GOES Bevrijding, dat is het woord dat bondscoach Paul van Ass altijd ge bruikt. Hij bedoelt ermee dat er in dat stadium zo goed en vrijuit wordt gehockeyd, dat het resul taat vanzelf komt. Maar dat is dus voor latere zorg. Van Ass bekende voorzichtig rekening te hebben ge houden met een domper op de eerste wedstrijddag. Op het laat ste toernooi, de Hockey World League in India, kreeg Oranje nog met 5-2 klop van Argentinië. Hij kon dan ook niet anders dan tevre den zijn dat nu wel meteen drie punten werden gepakt. „We lo pen voor op ons plan." Zijn ploeg kende tegen de Argen- „Ik heb best wat toernooien ge speeld ondertussen, maar qua be leving komt dit heel hoog in het lijstje", zei aanvoerster Maartje Paumen. „In de tunnel naar het veld kreeg ik al kippenvel." Ook bondscoach Max Caldas voel de zijn hart tekeer gaan tijdens het volkslied. Hij was blij met de ambiance en zag dat zijn ploeg die in haar voordeel gebruikte in plaats van dat het een verlam mende werking had. Japan werd met 6-1 verslagen en bovendien was het veldspel dik in orde. „Dit moet de bodem zijn, en niet het plafond", vond Caldas. Kelly Jonker zorgde voor de helft van de Nederlandse productie. De kleine spits van Amsterdam kwam in Oranje de laatste jaren maar moeilijk tot scoren en kende het nodige blessureleed. „Als je een half jaar voor het WK voor de tweede keer aan je schouder wordt geopereerd, ga je toch twij felen. Haal ik mijn niveau daarna nog wel? Daar dacht ik aan tij dens het Wilhelmus. Ik heb er zo hard voor gewerkt. Dit voelt als een bevrijding. Al is het pas het begin." Bij die operatie, haar tweede, is een stukje bot aan de voorkant van haar schouder gezet. In de hoop dat het gewricht nu niet meer uit de kom schiet. „De art sen hebben nog nooit meege maakt dat het na zo'n ingreep toch weer misging. Ik hoop dat ik niet de uitzondering op die regel word." tijnen één mindere fase. Dat was na de 1-0 van, de nota bene gebo ren Argentijn, Verga. De ploeg van Carlos Retegui, die op dit WK ook bondscoach is van de Ar gentijnse vrouwen, kwam vervol gens terecht langszij. Van Ass: „Ik zag in de eerste helft even wat spanning. In de rust zei ik: oké, dat hebben we gehad, nu gaan we beginnen. Binnen vijf minuten stond het 2-1. Was het altijd maar zo simpel." Het was Robbert Kemperman die met een fantastische solo, waarin hij vijf of zes man afwimpelde, een strafcorner verdiende en zo de wedstrijd openbrak. Want Mink van der Weerden schoot raak. Tien minuten later gooide Rogier Hofman de wedstrijd in het slot. De Brabander had al na anderhalve minuut een stuiteren de bal snoeihard op de lat ge ramd. „Zo lekker heb ik een bal nog nooit geraakt. Daarom was het wel fijn dat ik uiteindelijk toch nog scoorde." De afgekeurde 4-1 zorgde nog voor gefronste wenkbrauwen. Van der Weerden pushte een corner via de hand van een Argentijn in het doel. Dat mag inderdaad niet, maar het kwam eigenlijk doordat de uitloper te traag was en de bal daardoor al op heuphoogte was. „Deze uitleg verraste me volledig. Curieus", zei Van Ass. „Als dit de norm wordt..." Hij wilde er niet te lang bij stilstaan. De bondscoach gaf nog wel aan wat er veranderd is bij Oranje. Tegenwoordig neemt hij, nog voor de voorbespre king met de ploeg, met aanvoer der Robert van der Horst en San- der Baart de tactiek door. „We voe ren het plan dus niet gewoon uit, we stellen het zelf mede op", leg de Van der Horst uit. „Daar voelen we ons goed bij en het zorgt voor meer verantwoordelijkheid op het veld." Bij het alom bekende basketbal wordt, als het spel stil ligt, wel eens muziek gedraaid. Om bij het publiek de aandacht niet te laten verslappen. Bij streetball klinken er aldoor harde beats uit de boxen. Hip hop-nummers en houstracks wis selen elkaar in hoog tempo af. Daar voelen de spelers zich lekker bij. „Die combinatie van sport en muziek hoort bij die Amerikaan se urban culture", legt Frank Ver meulen tijdens de tweede editie van de Streetball Masters Goes uit. „In Nederland, en dus ook in Zeeland, willen we laten zien dat je ook op deze manier kunt bewe gen." Vermeulen, één van de drijvende krachten achter het toernooi op de Markt van Goes, noemt streetball een voorbeeld van 'het nieuwe sporten'. „Nu is het nog vaak zo van: twee a drie keer in de week trainen en in het weekend een wedstrijd spelen. Maar bij street ball pak je een bal, ga je naar een pleintje en begin je te sporten. Op welk moment je maar wilt. Het is heel laagdrempelig en je kunt het invullen zoals je zelf wilt." Volgens de Goesenaar kan street ball, waarbij je met drietallen te gen elkaar speelt, dezelfde weg gaan bewandelen als beachvol- leybal. Beachvolleybal was aan vankelijk een zomers tijdverdrijf voor zaalvolleyballers. Inmiddels is de sport niet meer van de Olym pische Spelen weg te denken. Vermeulen: „Er is een lobby van de wereldbasketbalbond Fiba gaande om streetball op het olym pische programma te krijgen. Die lobby is nog niet succesvol ge weest, maar misschien komt het er in de toekomst wel van. Het IOC is in elk geval gevoelig voor de sporten die bij jongeren hip zijn." Streetball is over komen waaien uit de Verenigde Staten. Daar wordt de variant al 25 jaar in geor ganiseerd verband gespeeld. Pas zeven jaar geleden zag de Fiba er ook brood in en vervolgens begon de sport - toen omgedoopt tot 3x3 basketball - wereldwijd razend snel te groeien. In 2012 werd er voor het eerst een officieel wereld kampioenschap gehouden. Deze week staat in Moskou voor de tweede keer een mondiale titel op het spel en Nederland debu teert. Uitgerekend in Goes treffen zo wel de mannen als de vrouwen van Oranje hun laatste voorberei dingen. „Daar ben ik ontzettend trots op", zegt Vermeulen. „Er is dit jaar al meer belangstelling voor het toernooi in Goes, zelfs vanuit België en Duitsland. En dan is het helemaal mooi dat ook de nationale teams komen." Eén van de spelers van het Neder lands team is de uit Vlissingen af komstige en in Amsterdam woon achtige jesper Jobse. „Het nationa le team is pas recent geformeerd", vertelt hij. „Eigenlijk hebben we geen idee waar we staan. Dat gaan we pas zien in Moskou. Maar Nederland heeft zich wel rechtstreeks geplaatst voor het WK. De Fiba houdt een ranking bij op basis van de energie die een land steekt in de ontwikke ling van 3x3 basketball. En op die ranking stond Nederland hoog ge noeg. De basketbalbond heeft de ze tak in korte tijd goed opge pakt." jobse, oud-speler van BC Vlissin gen, was de voorbije seizoenen ac tief voor Orca's uit Urk, één van de topteams uit de promotiedivi sie. Hij kreeg tegen het einde van het seizoen een mailtje met de vraag of hij interesse had in selec tiebijeenkomsten voor Oranje. „Ze kwamen onder meer bij mij uit omdat ik in het verleden wel aan toer nooit jes had meegedaan. ik ben naar die selectiemomenten gegaan en ben uiteindelijk één van de acht jongens in de ploeg geworden. Met drie van hen ga ik nu naar Moskou. We zijn allemaal 28 of 29 jaar oud en hebben al veel ervaring opgedaan in de eredivi sie of de promotiedivisie. We zijn al heel aardig op elkaar inge speeld." De man van meer dan twee me ter lang is tot op het bot gemoti veerd voor het toernooi in Rus land. Hij heeft een rotseizoen ach ter de rug bij Orca's. Vandaar dat hij ook volgend jaar in Meppel zijn carrière voortzet. „Er waren door Rik Spekenbrink DEN HAAG - Als je uitspreekt dat goud het doel is en alles minder dan dat zal voelen als een teleur stelling, ben je als bondscoach niet bang voor een beetje druk. En de Nederlandse hockeyers lijken zich inderdaad doordrongen van het feit dat ze op het WK in Den Haag eerst gewoon de poule van zes moeten zien door te komen. Valen tin Verga legde het na de 3-1-zege op Argentinië van gisteren simpel uit: „We hebben eerst negen pun ten nodig. Hoe, dat maakt geen ruk uit. Daarna komt de bevrij ding." 3-1 De Nederlandse hockeymannen winnen hun eerste wedstrijd van het WK. In Den Haag is Oranje met 3-1 te sterk voor Argentinië. Halverwege staat het nog 1-1. door Rik Spekenbrink DEN HAAG - Kippenvel, volle ogen en een bonkend hart. De eerste keer het Wilhelmus in het, niet eens helemaal volle, ADO-stadion maakte zaterdagavond diepe in druk op speelsters en staf van het Nederlands hockeyelftal. Voorbeeld van 'het door Roeland van Vliet I De uit Vlissingen afkomstige Jesper Jobse is dicht bij een score van het Ne derlands team. Komende week neemt hij met Oranje deel aan het wereld kampioenschap in Moskou, foto Johan van der Heijden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 70