Wachten op die ene misstap van Erdogan In dag een veilige douche! Boer met T-rijbewijs galante bestuurder 6 BINNENLAND VoofkoivL, uitdij dei/i, v/e«Veu/L£ um) \oouA ONVEILIG VEILIG Een demonstratie in Istanbul was bedoeld als herdenking van de grote protesten die vorig jaar losbarstten. Honderdvijftig arrestaties zaterdag lijkt dan mee te vallen? „Er circuleren meerdere cijfers. Helaas zijn media in Turkije niet betrouwbaar. Maar gezien de om vang van het protest is het aantal aanhoudingen inderdaad nog be perkt. Mensen waren vooraf ge waarschuwd door Erdogan. Die had al sancties aangekondigd." U noemde het protest vorig jaar in deze krant 'de laatste stuiptrekking van de democratie'. Is die stuiptrekking nog steeds bezig? „Ja. Je ziet dat Erdogan steeds agressiever en arroganter wordt. Hij heeft sociale media in de ban gedaan en pakt kritische kranten aan. In augustus zijn de presi dentsverkiezingen. De verwach ting is dat hij zich dan kandidaat stelt, omdat de maximumtermijn van zijn premierschap in zicht is. Mensen voorspellen dat hij maar kort president zal zijn en dan te rugkeert als premier. Als dat ge beurt, loopt de democratie min stens een flink litteken op." Hebben de demonstraties in het afgelopen jaar wat opgeleverd? „Voor de bevolking is het alleen maar slechter geworden. Iedereen die geassocieerd wordt met de protesten, wordt in de gaten ge houden. Maar tegenstanders zijn zich steeds meer bewust van het feit dat ze zich moeten laten ho ren. De protesten zullen blijven. Of het helpt, weet ik niet." U laat zich vaak kritisch uit over Erdogan. U mag Turkije nog wel in? „Ik was wel bang voor de gevol- gen, maar ik heb er niks van ge merkt. Ik ben me er wel van be wust dat er iets kan gebeuren. Vol gende week ga ik weer naar 1\ir- kije. Ik hou overal rekening mee." Komt er ooit een einde aan de protesten en de tweedeling? „De macht van Erdogan kan in één klap verdwijnen. Er wordt aan zijn stoelpoten gezaagd. Een misstap en hij is niet meer hand haafbaar. Grote vraag is dan wie vervolgens de macht krijgt." Oude situatie f Nieuwe situatie Bel gratis 0800 - 27 40 400 voor een gratis vrijblijvend thuisadvies gladde vloer De ideale douche voor ouderen Ja, De voordelen van Molenaar m I www.molenaar.nl I I 1UI1.1 laai Tel 0800-27 40 400 info@molenaar,nl Wie de stukken leest, kan alleen maar concluderen dat we straks uitsluitend galant weggedrag zien bij tractoren en andere grote rij dende machines. „De bestuurder die zich voldoende aangepast door het verkeer beweegt, hindert het overige verkeer niet onnodig en zorgt dat het verkeer zo veel mogelijk kan doorrijden", staat in de 'Rijprocedure T. Het stuk is op gesteld in overleg met onder meer de politie, rijschoolhouders en Veilig Verkeer Nederland. Zelfs als je door andere wegge bruikers wordt afgesneden, blijf je een heer in het verkeer als het aan het CBR ligt. „Raak niet opge wonden en toon geen agressie. Een goede bestuurder heeft be grip voor de fouten van andere weggebruikers en draagt zo bij aan een veilig verkeersbeeld." Momenteel mag iedereen vanaf 16 jaar op een tractor rijden. Min derjarigen die voor hun werk op een tractor zitten, moeten wel een trekkerrijbewijs hebben. Het woord suggereert dat dat een écht rijbewijs is, niets is minder waar. Het papiertje is alleen het bewijs dat je een basisvaardigheid hebt. Omdat landbouwmachines van nu groter zijn, vindt de overheid het onverantwoord dat er mensen zonder écht rijbewijs mee rijden. Rijscholen maken zich op voor de invoering van het T-rijbewijs vol gend jaar. Vandaar ook dat het CBR de exameneisen al openbaar maakt. Ook de eisen waar een 'les- tractor' aan moet voldoen tijdens een examen, zijn nu gepubli ceerd. Net als in een lesauto moet er een 'dubbele bediening' in zit ten. De instructeur of examinator moet dus kunnen remmen als dat nodig is. En de examinator mag niet weggestopt worden op een klein dwarsbankje boven het wiel van de tractor, zoals normaal ge sproken wel vaak met een gewo ne bijrijder gebeurt. Een verstelba re stoel en zelfs airco zijn ver plicht, zo staat in de eisen. Bij het wegrijden is het al meteen opletten geblazen. „Vanwege de afmetingen en het motorver mogen in relatie tot het gewicht zal het wegrijden relatief lang zaam gaan." De hinder voor het andere verkeer moet tot een mini mum worden beperkt. Galant zijn door bijvoorbeeld niet door plassen te rijden als er men sen in de buurt zijn. Niet te bang zijn. Geen andere weggebruikers in gevaar brengen. De examinator zal het allemaal goed in de gaten moeten houden. Zoals dat bij het 'gewone' rijbewijs ook geldt. Een tractorbestuurder rijdt niet onnodig langzaam, zo staat in de exameneisen voor het nieuwe T-rijbewijs INTERVIEW ÖZCAN AKYOL door Paul Bots AMSTERDAM/ISTANBUL - Traangas, waterkanonnen en honderdvijftig arrestaties. De Turkse premier Re- cep Tayyip Erdogan liet zaterdag zijn tanden zien door protesten de kop in te drukken. De Nederlandse schrijver Özcan Akyol volgt de si tuatie op de voet. Özcan Akyol foto Hollandse Hoogte Telefoon E-mail Zonder postzegel naar: Molenaar, Antw. nr. 506, 8070 VB Nunspeet PASOP Senioren merken dat het baden veel inspanning kost. U staat in een natte, gladde ruimte met weinig houvast. Elk jaar belanden ruim 4000 mensen in het ziekenhuis. Kies daarom voor de veilige comfortdouche van Molenaar. Binnen 1 dag geplaatst, zonder grote verbouwing. stuur mij de gratis brochure overcomfortdouches Naam (^JMevr Dhr Adres Postcode Plaats Zonder ingrijpende verbouwing Uw oude bad binnen 1 dag vervangen Oude bad of douche gratis afgevoerd Op uw maat gemaakt Vrijblijvend advies bij u thuis Gratis brochure? Bel 0800 - 27 40 400 Uitgebreide catalogus met alles wat u wilt weten over comfortdouches en alle modellen. Of vraag hem aan op: www.molenaar.nl door Paul Bots RIJSWIJK - Ergert u zich regelmatig aan het weggedrag van tractoren? Heb dan nog even geduld. Na 1 ja nuari is in Nederland het tractorrij bewijs verplicht. Het CBR heeft nu alvast de exameneisen naar buiten gebracht voor het zogeheten T-rij- bewijs.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 6