Eindelijk ouderwetse strijd in de MotoGP Buikgriep kwelt Petkovic 37 Evenwichtige Bertens bereikt voor het eerst de vierde ronde van een grandslamtoernooi. PARIJS - De psyche in topsport is een niet te onderschatten facet. De menselijke geest kan zich tot vriend of vijand ontpoppen. Ze ker in het vrouwentennis, waar partijen veelal een achtbaan van wisselende emoties zijn en er tus sen succes en falen een flinterdun ne scheidslijn ligt. Kiki Bertens kan erover meepra ten. Bij de Franse Open slachtof ferde ze zichzelf in de voorgaande twee edities, omdat de stress een verlammend effect op haar had. En ook bij de US Open in 2012 en begin dit jaar bij de Australian Open kantelde door eigen toe doen het momentum in haar na deel. Roland Garros leek geen uitzonde ring op de regel te worden. Ber tens ontworstelde zich weliswaar met overmacht aan het kwalifica- tiegewoel, maar eenmaal in het hoofdschema aangeschoven, leek de stress weer vat op haar te heb ben gekregen. Tegen de Roemeen se Alexandra Cadantu keerde in de openingsact daarentegen het tij na de winst van de grillige eer ste set en in de tweede ronde te gen Anastasia Pavlioetsjenkova lag Bertens nog met zichzelf over hoop toen de Russin aan het ein de van de tweede set aan haar rug geblesseerd raakte en vier games later opgaf. Met die laatste fortuinlijke ont snapping lijkt Bertens het duivel tje van haar schouder te hebben geveegd. Tegen Silvia Soler-Espi- nosa was de 22-jarige Westlandse zaterdag niet van de wijs te breng en. Ze heerste vanaf de eerste sla genwisselingen en liet zich niet uit het ritme halen toen de vier jaar oudere Spaanse in het begin van de tweede set voor duizelig heid werd behandeld. De einduit slag illustreerde de vorm waarin Bertens stak: 6-2 6-1. De beloning is dat ze voor de eerste keer in haar vijfjarige profbestaan tot de tweede week van een major is PARIJS - Andrea Petkovic had za terdag met drie tegenstanders af te rekenen: de Fran^aise Kristina Mladenovic, het chauvinistische thuispubliek én fysiek ongemak. De Duitse slaagde in die missie, zij het op het tandvlees: 6-4 4-6 6-4. „Ik heb sinds vrijdag buikgriep", zei Petkovic na haar winst „Ik heb zodoende vrienden gemaakt met de wc. Ik voel me lusteloos, het energieniveau was vandaag onder nul. Maar het is een grand slamtoernooi, dan geef je niet op. Bovendien: het is een virus, dat verdwijnt wel weer na een paar dagen. doorgedrongen. De Duitse Andrea Petkovic is haar volgende tegenstandster. Trainer Martin van der Brugghen, die in Parijs samen met meerei zend coach Christiaan de Jong voor de morele ondersteuning zorgt, zag ook de gedaanteverwis seling. „Kiki wil nog wel eens in falen denken, nu dacht ze in kan sen en oplossingen. Dat was prachtig om te zien." Het succes is een gedeelde ver dienste. Zo voelt het ook bij Ber tens, die de zege met een oer- schreeuw vierde. Want na haar overwinning ging ze meteen op zoek naar Van der Brugghen. „Ik wilde m'n vreugde met hem de len, samen tot ontlading komen." Het is een uniek pact dat Bertens, Van der Brugghen en De Jong hebben gesmeed. Al sinds haar zesde werkt ze bij tennisclub Ber kenrode in Berkel en Rodenrijs sa men met Van der Brugghen. Van der Brugghen omschrijft zich zelf als 'selfmade', net als Bertens en de Jong. „We dokteren het alle maal zelf uit. Zo hebben we bij voorbeeld vaak YouRibe-filmpjes bekeken, van de forehand van Fe- derer." De factor geld is overigens van ondergeschikt belang. Van der Brugghen investeerde meer dan hij aan Bertens verdiende. Een contract heeft hij niet, een percentage van het prijzengeld vangt hij evenmin. „Als ze defini tief doorbreekt en een klap geld gaat verdienen, zie ik wel wat ze me betaalt", grinnikt hij. Goede reclame, en dus indirecte inkomsten, is wat de verrichtin gen van Bertens hem oplèveren. „Haar foto hangt in de gang van de kantine, kinderen komen bij de club spelen in de hoop om in haar voetsporen te treden. Dan blijkt hoezeer ze ook voor hen een voorbeeld is." Sjarapova op tijd bij de les tegen Stosur Maria Sjarapova heeft zich gis teren verzekerd van een plek bij de laatste acht op Roland Garros. De Russin, als zevende geplaatst, versloeg in de vierde ronde Samantha Stosur uit Au stralië na drie sets. Na twee uur tennissen sloeg Sjarapova toe: 3-6 6-4 6-0. Sjarapova had het aanvankelijk erg lastig met de Australische nummer ne gentien van de plaatsingslijst. In de kwartfinale neemt Sjara pova het op tegen Garbine Mu- guruza. De Spaanse maakte een einde aan het avontuur van Pauline Parmentier. Roeiers stellen teleur op EK in Belgrado De Nederlandse roeiselectie heeft drie maanden voor het WK in eigen land licht teleurge steld op het EK in Belgrado. Met drie zilveren en drie bronzen medailles is het resultaat min der goed dan vorig jaar op het EK en WK. Technisch directeur van de roeibond KNRB: „Maar doe er één keer goud bij en we waren top-vier geweest." Voor Evertse geeft het EK, bijna drie maanden voor het WK van 23 tot en met 31 augustus op de Bosbaan in Amsterdam, aan dat er nog het een en ander verbe terd moet worden. Basketbaltitel voor GasTerra Flames De basketballers van GasTerra Flames uit Groningen zijn gis teren voor de vierde keer in de dubhistorie landskampioen ge worden. De ploeg van de Kroa tische coach Ivica Skelin ver sloeg SPM Shoeters uit Den Bosch met 76-68 in het beslis sende zevende play-offduel om de titel. De eindstand in de best-of-seven-serie kwam daar mee op 4-3 voor de Groningers. De Flames werden eerder kam pioen in 1984,2004 en 2011. De ploeg pakte dit seizoen ook al de winst in de beker, ten koste van Zorg en Zekerheid Leiden. Van der Poel en Teunissen geven hoop Mike Teunissen (21) en Ma- thieu van der Poel (19) lieten dit weekeinde zien dat Wilco Kelderman (23) niet de enige grote Nederlandse wielerhoop van dit moment is. Teunissen won in Noord- Frankrijk de beloftenversie van Parijs-Roubaix en Mathieu van der Poel streed in het slotweek- einde van de Ronde van België met opvallend gemak mee met de grote namen van het profpe loton. Teunissen en Van der Poel zijn beiden oud-wereld kampioen veldrijden in één van de jongerencategorieën. Magere oogst voor Max Verstappen Voor het eerst dit seizoen is Max Verstappen er niet in ge slaagd in ten minste één van de drie races tijdens een week end om het Europees kam pioenschap Formule 3 op het podium te eindigen. De Limburger pakte op de Hungaroring bij Boedapest, waar de wedstrijden tien tot en met twaalf werden verre den, met de vierde plaats al leen in de slotrace punten voor de titelstrijd. In eerdere races was hij al uit gevallen en zestiende gewor den. Matthijs Eversdijk tweede in Brabant Matthijs Eversdijk is tweede ge worden in de ATB wedstrijd van Heeswijk-Dinther. De ren ner uit Wilhelminadorp maak te deel uit van de kopgroep. Toen Jeroen Boelen versnelde kon Eversdijk niet mee, maar hij wist wel zijn laatste bela ger, Dave van der Kooij van zich af te schudden. Timo de Jong uit Goes is ze vende geworden in de laatste etappe van de Tour de Himmel- fart. Ook in het algemeen klas sement eindigde de eerstejaars nieuweling van Middelkamp op de zevende plaats. Want weggeven deed Lorenzo, de wereldkampioen van 2010 en 2012, helemaal niets gistermiddag. Na een val in de eerste race van het seizoen, een valse start in de tweede, en slechts één podium plaats (derde in Argentinië), was het gisteren op het circuit van Mu- gello de eerste keer dat hij écht meedeed om de zege. Het leidde na de race tot emoties in de Yamaha-box bij zijn Neder landse teamleider, de oud-cou reur Wilco Zeelenberg. Lorenzo zelf parkeerde juichend zijn mo tor, duidelijk opgelucht over zijn hervonden snelheid en vorm. „Ik kwam op het rechte eind tekort wat ik in de bochten won. Maar mijn remmen waren vandaag ge weldig, beter dan ooit," aldus de coureur achteraf. Dat Lorenzo aan het einde van dit jaar Marquez nog 'bedreigt' als vo rig jaar, lijkt met zijn huidige ach terstand van tachtig WK-punten niet aannemelijk. Maar dat Marqu ez de resterende twaalf races Lo renzo in de buurt heeft, wél. Voor de altijd lachende wereldkampi oen lijkt zulks echter geen pro bleem. 'Kom maar op', denkt hij terwijl zijn teller gisteren na de zesde race soepeitjes naar de 150 WK-punten tikte. MAANDAG 2 JUNI 2014 Duiveltje van schouder geveegd door Marco Knippen PARIJS BELGRADO GRONINGEN ROUBAIX BOEDAPEST HEESWIJK-DINTHER Luka Mezgec wint de sprint van de laatste etappe van de Giro d'ltalia. Hij klopt op de meet van links naar rechts Giacomo Nizzolo, Tyler Farrar en Nacer Bouhanni. foto Tim De Waele/VI Images door Hans Leber NIJMEGEN/MUGELLO - De Grand Prix van Italië bood gisteren een ouderwetse strijd tussen twee ma tadors in de MotoGP. Regerend we reldkampioen Mare Marquez moest het uiterste van zichzelf en zijn Honda vragen om Jorge Loren zo (Yamaha) voor te blijven. Zijn zesde zege op rij, na evenveel po- les, was juist daarom dik verdiend.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 67