Drankje, peukie en een beetje muziek luisteren Grenzen NlOZ-bestuur tijdelijk op non-actief Marineschepen weer in verband met financiële problemen terug in Vlissingen ZEELAND 19 Proef inzet gastheer/vrouw op NS-stations commentaar RILLAND - Het was een onooglijk pand, pal tegenover de ingang van voetbalvereniging Rillandia aan de Bathseweg. De boer op wiens land het oude seinhuisje van Rijkswaterstaat staat, was snel te porren om het te verhuren aan het groepje goedwillende jonge ren uit het dorp. Die voorzagen het van een likje verf, brandwe rend plafonnetje, laminaat op de vloer, sleepten er drie banken in en hebben zo een lekker plekje voor hun zelf. De jeugd onder de achttien jaar staat op straat. Sinds de verhoging van de alcoholgrens in januari, gaan steeds meer café's er toe over jong volk de toegang te wei geren. Ook al komen ze alleen voor een colaatje, de kroegbazen lopen liever niet het risico dat ze toch met een pilsje in hun hand worden betrapt door controleurs. Bijna een jaar zitten de vijftien jongens en twee meiden uit Ril land nu in hun eigen honk. „Wat we hier doen? Gewoon gezellig, beetje chillen. Frisje of biertje er bij, peukie en een beetje muziek luisteren", vertelt Dwayne Oude man. „Iedere dag zit hier wel ie mand van ons. Maar in het week end is het 't drukst." De gemiddelde leeftijd van het vriendenclubje is 16/17 jaar. In het dorp kunnen ze nergens anders te recht, zeggen ook Tommy, Jordi, Martijn en Tim. De zeecontainer van de gemeente naast de brand weerpost, werd aanvankelijk ge bruikt door twintigers. Nu zitten er juist weer tieners in. Dwayne: „Hier kunnen wij in principe doen wat wij willen. Het is privé- bezit, dus niemand kan ons wat maken als we hier een biertje drinken." Hij baalt er van dat ze Iedere dag zit hier wel iemand van ons. Maar in het weekend is het 't drukst soms, zoals pas in Goes, zelfs wor den weggejaagd van een terras. „Ik bestelde gewoon een colaatje. Belachelijk toch!" Een avondje in het honk wordt meestal afgesloten met een be zoekje aan het café verderop. Drank is er dan niet meer bij. De ene kroeg komen ze al helemaal niet binnen, vertelt lordi de Leeuw. Ook daar hangt een bord je aan de deur dat de toegang is voorbehouden aan achttienjari gen en ouderen. In het andere ca fé kent de baas z'n pappenhei mers en schenkt hij de jeugd uit sluitend frisdrank. „Het idee dat ik anderhalf jaar geleden nog wel gewoon een biertje mocht drin ken en van de één op andere dag niet meer, dat is gewoon hartstik ke krom!" wordt ontdekt in een plek zon der toezicht en grenzen. tweede helft van dit jaar bij wijze van proef gastheren en -vrouwen in op de Zeeuwse stations. Deze functionarissen vormen het visite kaartje van het spoorbedrijf op de stations waar niet langer vaste me dewerkers van NS zijn. De om te beginnen drie gastheren en/of gastvrouwen worden flexibel inge zet in de spitstijden, drie tot vijf keer per week en dragen eraan bij dat de stations schoon, goed on derhouden en veilig zijn. Jongeren worden creatief van de verhoging van de al coholleeftijd. Het indrin ken wordt bijna tot een kunst verheven en stappers ver stoppen drank in colaflesjes of bij het café om de hoek. Dat is niet zo verwonderlijk, want de 17-jarige die vorig jaar nog een biertje kon bestellen, mag nu opeens geen alcoholhoudend drankje meer nuttigen. Sterker nog, het is maar de vraag of hij nog welkom is in het café. Is dat aanleiding om de alcohol- grens weer te verlagen? Nee, want alcohol is slecht voor de ontwikkeling van hersenen van jongeren. De praktijk leert echter dat een verbod niet al tijd werkt. Als over twee jaar blijkt dat ook jongeren die niet opeens aan een ander regime worden onderworpen toch gaan drinken - vaak buiten zicht van ouders en ouderen - dan kan de leeftijdsgrens beter weer snel omlaag. Verbod of niet, ouders doen er goed aan met hun kinderen in gesprek te blijven. Alcohol is ongezond, maar met een enkel glas in een veilige omgeving valt wellicht te voorkomen dat alcohol Koepelorganisatie NWO en de di rectie van het NIOZ hebben oud-directeur Harry Baayen van Deltares aangesteld als interimbe stuurder. Hij krijgt tot 1 oktober de tijd een plan van aanpak op te stellen. Waar nodig zal hij al op korte termijn maatregelen voor stellen om de problemen op te los sen. Deltares is een vergelijkbaar insti tuut als het NIOZ. Baayen stond aan de wieg van Deltares, waar hij tot zijn afscheid eind 2012 de leiding had. Vestigingsdirecteur Peter Herman van het NIOZ in Yerseke heeft grote verwachtin gen van de bemoeienis van Baayen. „Hij heeft Deltares in kor te tijd tot een succes gemaakt. Ik hoop dat hij dat resultaat ook bij ons weet te bereiken, de proble men onder controle krijgt en met een oplossing komt." Daarbij ligt de focus volgens Herman 'op wat absoluut nodig is voor de toekom stige organisatie en zaken waar voor we ons door derden even tueel kunnen laten betalen'. De vestigingsdirecteur houdt er nog steeds rekening mee dat ontsla gen overmijdelijk zijn. Het NIOZ in Yerseke en op Texel heeft de afgelopen twee jaar door wegvallende subsidies en hoge kosten fors verlies geleden. Het in stituut stevent af op een miljoe nentekort. Het stichtingsbestuur is buitenspel gezet, omdat het niet in staat was knopen door te hakken. Bij de Zeeuwse nevenves tiging werken ruim veertig men sen in vaste dienst. De patrouilleboot, die in Vlissin gen werd gebouwd, keerde na vier maanden terug van een eerste gro te missie in het Caribisch gebied om drugstransporten en mensen smokkel tegen te gaan. De beman ning redde er ook zeven drenkelin gen die enkele dagen ronddobber den op een omgeslagen bootje, en borg daarbij ook de lichamen van drie overledenen. De Zeeland meerde zaterdag in alle vroegte af bij de werf van Damen, naast de Holland, een zusterschip dat al eer der zo'n missie ondernam. Beide schepen krijgen daar een onder houdsbeurt, waarbij ook geavan ceerde apparatuur een update krijgt. Een ander marineschip dat in Vlissingen werd gebouwd, de Evertsen, keerde gisteren terug in Den Helder vanuit de Golf van Aden. Zowel in Vlissingen als Den Helder herenigden de bemannings leden zich in de loop van de och tend feestelijk met familieleden. MAANDAG 2 JUNI 2014. door Marcel Modde Dwayne Oudeman MIDDELBURG - De NS zet in de Het vervalllen seinhuisje aan de rand van Rilland werd eigenhandig verbouwd en ingericht door een groep jongeren uit het dorp. foto Johan van der Heijden door Marcel Modde YERSEKE - De onzekerheid bij het personeel over de bezuinigingen van het Nederlands Instituut voor Onderzoek der Zee (NIOZ) houdt voorlopig nog aan. Het stichtingsbe stuur is in verband met de finan ciële problemen tijdelijk op non-ac tief gezet. door Henk Postma VLISSINGEN - Scheepsdominee Ste fan Dijkhuizen (38), opgegroeid in Vlissingen, is weliswaar vrijgesteld van dienst, maar hij sjouwde zater dagochtend op het marineschip Zeeland net zo hard mee bij het uit laden van munitie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 59