Initiatief voor nieuwe bundeling van lokale partijen in Zeeland I Hup Holland ]a maar... Sparen Deze week 18 ZEELAND De Zeeuwse Zetel ALCOHOLGRENS De verhoging van de alcoholgrens heeft duidelijk gevolgen, zeggen jeugdjongerenwerkers. maandag Vanaf vandaag kun je ze sparen bij Albert Heijn: de 23 Hup Hol land Hamsters. Dat zijn geen plaatjes van de 23 WK-gangers die vandaag op on ze voorpagina staan, maar oran je poppetjes die je ergens kan opplakken of-hangen, luiste rend naar namen als Fees- beesie, Bijdehandje en Kam- pioentje. Ik kan me niet voor stellen dat ze net zo succesvol worden als destijds de Wup- pies en de Welpies. Over een week of drie, als het Neder lands elftal na de groepsfase al weer naar huis vliegt, zit geen kind meer op Kampioentje te wachten. Ik denk dat alleen Stroppie dan zijn naam nog eer aan doet. Ik vrees ook dat we het juichpak van de Jumbo be ter in de kast kunnen laten han gen, omdat Spanje, Chili en zelfs Australië ons ongenadig op onze donders gaan geven. Omdat half Nederland mijn pes simisme deelt, blijkt het met commerciële acties rond het voetbal een stuk minder te lo pen dan twee en vier jaar gele den, ook al heb ik het idee dat alle zakken chips, borrelnoten en M&M's inmiddels oranje zijn en bij elk krat bier wel een Samba-shirt of een HolanDress wordt weggegeven. Ik zie maar één kans dat we die tot aan de finale blijven hamste ren: matchfixing. Bij het WK draait alles om geld, dus wie denkt dat de beste wint is een beetje simpel. Gisteren onthul de de Engelse krant Sunday Ti mes wat iedereen eigenlijk wel wist, dat het WK in 2022 in Qa tar plaatsvindt vanwege omko ping. Waarom zou het op het veld anders gaan? Buitenlandse goksites worden immers steeds populairder, meldde het NOS journaal zaterdag. Afgelopen week gooide de doel man van Nigeria tegen Schot land de bal opzichtig in zijn ei gen doel. Dat is de enige ma nier waarop ik Nederland in Brazilië ook zie scoren: eigen doelpunten van tegenstanders, gekke handsballen, onterechte penalties. Een beetje bel-Chi- nees fixt wedstrijden natuur lijk in het voordeel van de un derdog, de ploeg waarvan nie- man denkt dat ze gaan winnen. Oranje dus. Die hamster heeft AH dan weer niet: Fixie. Dit is een wekelijkse rubriek over wat voor en achter de schermen speelt in politiek Den Haag. Schitteren door afwezigheid, doet u dat wel eens? Waylon slaagde er als de beste in. Maar sommige kandidaten voor het Eu ropees Parlement konden er ook wat van. Of ze waren in geen vel den of wegen te bekennen, of er hing eentje bijna dagelijks aan de telefoon. „Ja, maar... als de PZC niet over me schrijft, dan..." Aandoenlijk. Als je het alleen daarvan moet hebben, is er iets goed mis. Vanuit Zeeland naar Brussel 'springen' is mogelijk, ook al sta je op een onverkiesba re plek. Maar daarvoor is meer no dig dan een tv-optreden of een middag flyeren. Omdat je min stens 18.000 voorkeurstemmen nodig hebt voor het Europees Par lement, moet je niet alleen be kend maar ook (zeer) actief zijn. Dat het kan bewijst boerin en oud-Kamerlid Annie Schre- ijer-Pierik (CDA, 25). Dankzij 110.000 voorkeurstemmen schiet het Twentse stemmenkanon zich zelf naar Brussel. Dat soort lance ringen hebben we in Zeeland he laas niet gezien. Misschien om dat niemand de passie van Schre- ijer-Pierik aan de dag legde. MIDDELBURG - Meer voordrinken, zodat je daar de hele avond op kunt teren in de disco. Overstap pen op het alternatief voor drank: drugs. Flesjes drank verstoppen rondom de uitgaansgelegenheid, en tussendoor even bijtanken. Of de gewone horeca lekker links la ten liggen, en feestvieren in de zuipkeet van het dorp. Jeugdjongerenwerkers signaleren dat met name de 16- en 17-jarigen creatieve oplossingen bedenken om het alcoholverbod te omzei len. Jongeren die vóór 1 januari al mochten drinken, of zich erop ver heugd hadden dat het jaar erop te mogen, laten zich hun pleziertjes niet zomaar ontnemen. Eric Duffener, jeugdmedewerker van de Stichting Maatschappelijk Werk Oosterschelderegio, ziet jon geren die op weg naar het stap- avondje drank meenemen in de bus, of voordrinken bij zuipketen en vrienden thuis. „In elke dorps kern is wel een hangplek of keet waar jongeren kunnen drinken. En altijd is er wel een vriend die 18 is en drank kan halen. Wij zoe ken die plekken op en gaan met ze in gesprek. We proberen ze dui delijk te maken dat er een reden was voor de verhoging van de leef tijd waarop alcohol mag worden gedronken en gekocht: dat de her senen nog niet volgroeid zijn en schade oplopen door drank." Volgens Duffener is bij de 16- en 17-jarigen de tendens dat er een tandje bij wordt gezet tijdens het indrinken. „Indrinken werd vroe ger ook al gedaan, maar nu is de gedachte: je moet het zien binnen te krijgen vóórdat je die kroeg in gaat. Tussen 21 en 23 uur indrin ken dus, want van 23 tot 3 heb je er geen kans meer voor. Daar naast nemen ze wel alcohol mee in colaflesjes de kroeg in, of ze ver stoppen drank in de buurt." Veel 16- en 17-jarigen voelen de Het is een knoop in de maag van havenbedrijf Zeeland Seaports en de provincie. Nog steeds is er een tekort van tientallen miljoe nen euro's om de schoonmaak van het terrein van het failliete Thermphos te kunnen betalen. Ja, er is een voorlopige afspraak. Van de boedelopbrengst kan 35 miljoen voor sanering worden ge bruikt. Maar dat is naar schatting op zijn hoogst de helft van de kosten. Minister Henk Kamp (Economische Zaken) liet vorige week nog eens stellig weten niet te willen bijspringen. De Kamer heeft aan het kabinet gevraagd of voortaan kan worden voorkomen dat overheden moeten opdraaien voor de kosten als bedrijven zo als Thermphos failliet gaan. Ook is een motie van Liesbeth van Tongeren (GroenLinks) aangeno men die de regering vraagt te on derzoeken of de meest gevaarlij ke (brzo-)bedrijven zelf zorg kun nen dragen voor de saneringskos- ten bij een faillissement. Bijvoor beeld via een verplichte verzeke ring. Het onderzoek loopt nog. Minister Kamp verwacht de Ka mer voor de zomervakantie te kunnen vertellen of een dergelij ke verplichting mogelijk is. De uitslag van de Europese ver kiezingen is dinsdag onderwerp van debat. Een dag later gaat het over arbeidsmarktbeleid (waaron der jeugdwerkloosheid), een toe- komstbestendige omroep en vis serij. Donderdag kruisen fracties de degens over groene groei (bio- based economy) en schaliegas. verhoging van de alcoholleeftijd als een onrechtvaardigheid: alsof hen iets afgepakt is dat hen be loofd was. Duffeners collega Mi chael van Nguyen: „Er zijn veel jongeren die die omslag niet kun nen maken. Van de ene op de an dere dag is er die grens die er eerst niet was. De 16- en 17-jari gen zoeken alternatieven om toch in die roes te komen." Al eerder zagen jongerenwerkers dat het repressieve gedoogbeleid voor softdrugs ertoe leidt dat de straathandel toeneemt. Rondom uitgaansgelegenheden voor jonge ren hangen veel straathandelaren rond, weet Van Nguyen. „Jonge ren zitten al in een levensfase waarin ze willen experimenteren en grenzen aftasten. Omdat drank taboe is, stappen ze eerder over op drugs. Niet alleen weed, maar ook pillen, speed, coke. Voor de prijs van een biertje heb je een pilletje waar je de hele avond op kunt stuiteren. En vraag zorgt weer voor aanbod. Dat is een zorg." Bij de leeftijdscategorie tot en met 15 lijkt het alcoholverbod voor 18-minners nu al vruchten af te werpen: de gemiddelde 'start leeftijd' is iets gestegen. Van Nguyen: „Het bewustwordings proces dat alcohol op jonge leef tijd schadelijk is wel op gang geko men, die zullen er profijt van heb ben. Je ziet dat ze gaan deelne men aan frisfeesten, spelletjes avonden thuis met vrienden orga niseren, meer gaan sporten, mu ziek maken, filmavondjes hou den, of voetbal kijken met een groepje met cola erbij." Tot zover de indrukken van 'de straat'. Harde cijfers om die te on derbouwen, ontbreken voorals nog. De enige cijfers die in ver band zouden kunnen worden ge bracht met de hogere alcoholleef tijd, is een stijging van het aantal comazuipers, in 2013, en in het eerste kwartaal van 2014. Het streven is mee te doen aan de verkiezingen voor Provinciale Sta ten en voor de algemene vergade ring van waterschap Scheldestro- men in maart volgend jaar. De raadsleden Jos Verdurmen en Giel van Boom van de Terneuzen se lokale partij TOP/Gemeente- belangen hebben gisteren de be sturen en vertegenwoordigers van de lokale partijen in de Zeeland aangeschreven met de vraag eens na te denken over dit plan. Met dit initiatief vormen ze een re gelrechte concurrentie voor de Par tij voor Zeeland (PvZ), die bij de provinciale en de waterschapsver kiezingen eveneens dingt naar de gunsten van de kiezers die bij ge meenteraadsverkiezingen op een lokale partij stemmen. Het ver schil is dat de PvZ een provinciaal georganiseerde partij is, die een platform wil bieden aan lokale par tijen, terwijl Zeeland Lokaal To taal de lokale partijen op provin ciaal niveau wil vertegenwoordi- gen. Verdurmen - hij is fractievoor zitter van TOP/Gemeente- belan gen en van de Waterschapspartij Zeeuws-Vlaanderen - ontkent dat het initiatief van Van Boom en hemzelf voorkomt uit onvrede met het optreden van de PvZ. „Het is een idee en we willen kij ken of er behoefte aan bestaat." Maar in hun brief aan de lokale partijen in Zeeland zijn Verdur men en Van Boom minder be scheiden: „Het is zeker dat we met voldoende steun en enthousiasme een grote (mogelijk de grootste) partij zouden kunnen worden." De lokale partijen is gevraagd vóór 1 augustus te reageren. Ernst Jan Rozendaal Voor meer columns: www.pzc.nl/columns door Jeffrey Kutterink Het wordt druk in de keet door Ondine van der Vleuten Meer op: pzc.nl/zeeuwsezetel Twitter: @jkutterink Jongeren zoeken ook na de verlaging van de alcoholgrens in kroegen zo hun eigen plekjes om een drankje te doen, danwel stevig in te drinken. door Ben Jansen ZAAMSLAG - Twee Terneuzense ge meenteraadsleden onderzoeken of er voldoende draagvlak is voor een nieuwe bundeling van Zeeuwse lo kale partijen: Zeeland Lokaal To taal.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 58