Vrouwe Prudentia MIDDELBURG VÓLKOREN 22 ZEELAND zeeland in de vorige eeuw ilM I iiii Als je niet op Clinge wil wonen, ga je maar te rug naar je moeder", zei Marja Peeters-Wee- maes destijds tegen Cijril Peeters. „Ze wilde niet op Sint lansteen wonen. Vandaar dat ik nu op Clinge woon", zegt Cijril. Maar wie geboren en getogen is in Sint Jansteen, vergeet dat uiter aard nooit. Dus herkende Cijril onmiddellijk de Hoofdstraat in zijn geboortedorp op de Raad- kaart van vorige week. Niet alleen herkende het echt paar het dorp, ze herkenden ook de foto zelf. Hij staat in het boek Sint JansteenHeikantKapellebrug en Absdale toen en nu, van de hand van Carlo Buysrogge en Ed dy Weemaes. „Op bladzijde 10 en 11", laat Peeters (1946) weten. „Volgens het boek en mijn herin neringen is de foto genomen in de Dorpsstraat, nu Hoofdstraat, en genomen omstreeks 1905- Links staat het gemeentehuis, achteraan is het travalje te zien, waar de paarden van nieuwe hoefijzers werden voorzien door de gebroeders Louis en Henri van de Velde." Helemaal links was het café van Jan van de Vel de, daarnaast woonde Jef van den Branden, die een groentewinkel tje had. Daarnaast Emile van Dae- le, zegt Peeters. Maar die stond beter bekend als 'den bakker'. Het hoge huis op de achtergrond was van de familie Plasschaert, nu de familie Bleijenberg. Volgens Kees Stevense uit Mid delburg deed het door Willem van Hogendorp in 1790 gestichte raadhuis aanvankelijk dienst als gerechtsgebouw. „In dit gebouw bevonden zich twee houten beelden, voorstellen de Vrouwe Prudentia en Vrouwe Justitia, beide in 1792 aan de ge meente geschonken door baron Van Hogendorp", zegt Stevense. „Deze beelden zijn later overge bracht naar het stadhuis van Hulst." MIDDELBURG - 'Rockin' all Over the World', gooiden de zangeres sen van Fun4U er zondagmiddag op het Abdijplein nog maar weer eens met verve uit. Niet dat het lukte de stad 'op haar grondves ten te laten swingen', zoals pop koor FUNtastic wat al te enthou siast had aangekondigd. Wel dat de vele duizenden bezoekers van Middelburg Vólkoren afgelopen weekend soms moeite hadden de ledematen te bedwingen. Wel licht nog meer dan vorige keren bewees deze zestiende aflevering van het jaarlijkse evenement dat koorzang niet alleen leeft in ker ken en concertzalen, maar tegen woordig toch vooral ook floreert als moderne uiting van frivoliteit. Van de honderddertig koren, die zich manifesteerden op de bijna dertig podia (verspreid over kerken, pleinen, winkels, hofjes en een boot) bracht het overgrote deel een gevarieerd repertoire, vooral met uitstapjes naar de pop muziek, soms zelfs naar de jazz, Colin Firth schittert in Devil's Knot Film by the Sea door het jaar vertoont maandag 2 juni om 20.00 uur in Cinecity Terneu- zen en dinsdag 3 juni om 14 00 en 19.30 uur in Cinecity Vlissin- gen de voorpremière van: De vil's Knot met Colin Firth. Co lin Firth en Reese Wither- spoon schitteren in dit waarge beurde verhaal. Vijf winnaars bekend van de Doorbraak Vijf Zeeuwse talenten maken kans op een optreden in de Del ta lounge tijdens Concert at SEA. Dat zijn PEER, Under cover Rhythms, Gijs Teuwsen, Inge en Emma Heesters. Via www.DELTA.nl/dedoorbraak kan er tot 8 juni gestemd wor den op de favoriete kandidaat. Een dag later wordt bekendge maakt wie de winnaar is. Zomerexpositie in Baarland G achttien 88 aan de Oude Polderdijk 2 in Baarland opent met de zomergalerie en de beeldentuin. Tot 28 september zijn er 4 exposi ties in de galerie en is er werk van 13 kunstenaars in de beeldentuin. Open op zat. en zondag van 12.00 tot 17.00 uur én op afspraak. Expo in beeldentuin bij XP0ZZ Tot en met Tweede Pinkster dag exposeren vier kunste naars bij XPOZZ, een beel dentuin aan de Vroonweg in Biggekerke. Werken van Peter Bergenhenegouwen, Leo Gerritsen, Kieta Nuij en Will Schropp zijn te zien. Da gelijks geopend van 12.30 tot 17.00 uur. Zie voor meer in fo: www.xpozz.nl. Documentaire over de tour spreekt aan Cinema Middelburg vertoont de wielerdocumentaire 'Nieu we Helden: In het hart van de tour' van regisseur Dirk Jan Roeleven. In de Kloveniersdoe len waarin de Cinema Middel burg huist, is de documentaire, die veel lof heeft toegezwaaid gekregen nog te zien op woens dag 4 juni om 20.00 uur. Expositie van janneke Kramer Janneke Kramer (1950), gebo- ren en getogen in Sluis, expo seert in juni in het Ledelthea- ter in Oostburg. Ze is afgestu deerd (2013) aan de Kunstacade mie Knokke in schilderkunst (geometrische abstractie). Ze heeft een aantal jaren figuratief geschilderd, later in acryl ab stract. Zie voor meer info: www.ledeltheater.nl Een nieuwe opgave uit de collectie kaarten en foto's van Hans Lin- denbergh. Onze vraag: waar is deze foto genomen? We zijn nieuwsgierig naar de locatie en lezen graag anekdotes of verhalen over deze plek. Stuur uw oplossingen naar: redactie@pzc.nl of stuur een brief naar de PZC, postbus 91, 4330 AB Middelburg. Drie inzenders van goede antwoorden ontvangen een waardebon. irp»tr«*t van af Oog^ntehuis Jug. A. i. Owsrbwki, leiiirutm Winnaars: C. de Kraker, Breskens; A. de Dreu, Goes; S. vd Meulen, Oost burg door Henk Postma TERNEUZEN BROUWERSDAM BAARLAND BIGGEKERKE MIDDELBURG OOSTBURG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 56