I Ambassade in Bangkok maant tot voorzichtigheid op sociale media I II 4 BINNENLAND ff VOLKSWAGEN KEVER De Jood Josef Ganz knokte voor het ontwikkelen van een 'Volkswagen'. Hitier ging er mee aan de haal. effeweg.nl spa Moordverdachte opgepakt in België De mogelijke moordenaar van een 27-jarige vrouw in Maastricht is gisteren opge pakt. Een 28-jarige man werd aangehouden in de buurt van zijn ouderlijk huis in het Belgische Borg worm, in de buurt van Luik. Over een motiefis nog niets bekend. De vrouw werd vrij dag aangevallen in haar wo ning terwijl ze aan het ver huizen was. Casproblemen duren langer Het kan nog wel de hele week duren voordat alle 1300 huishoudens in de Apeldoornse wijk De Spren kelaar weer gas hebben. Dat liet netbeheerder Liander gisteren weten. Er is tot nu toe ruim 20 kuub modder en water uit de leidingen ge haald. De problemen ont stonden vrijdagochtend door werkzaamheden van waterbedrijf Vitens. Link Satudarah en schietpartij Vier mannen, onder wie een lid van motorclub Satu darah, zijn aangehouden voor de schietpartij in Gro ningen zaterdagavond. Twee van de verdachten zijn lid van de supportclub van Satudarah. Volgens de politie was er een 'geweldda dige confrontatie' tussen twee groepen. Wat de aanlei ding was, is nog onduidelijk. Nederlandse toerist rijdt mensen dood Een Nederlandse toerist (52) heeft in Nieuw-Zeeland een dodelijk ongeluk veroor zaakt. Hij reed een vrouw (49) en twee meisjes van 12 jaar dood in de buurt van de plaats Rakaia. Dat meldden lokale media. De Nederlan der is aangeklaagd voor roe keloos rijgedrag. Volgens de politie negeerde de Neder lander zaterdag een stopte ken op een kruispunt. DEN HAAG - „Dit is bedoeld als eer herstel voor Josef Ganz", zegt Paul Schilperoord stellig. De we tenschapsjournalist presenteerde gisteren zijn boek Het geheim van Hitiers Volkswagen in het Haagse Louwman Museum waarin hij aantoont dat de Jood Josef Ganz aan de wieg stond van de Volks wagen Kever. Inderdaad, de auto die door iedereen wordt gezien als het geesteskind van Adolf Hit- Ier. Wereldwijd staat Ferdinand Por sche bekend als de ontwerper van de Kever. Dat is hij ook, erkent Schilperoord. Het was Porsche die door Hitier werd benaderd om een auto te maken die voor het ge wone volk bereikbaar was. Een kleine goedkope auto waarmee de Duitsers over de nieuw aan te leg gen Autobahn konden razen. Dat die auto uiteindelijk 'Kever' ging heten, is volgens Schilper oord een duidelijk signaal dat het ding gebaseerd is op een ontwerp van Josef Ganz. De Joodse journa list en ingenieur pleitte al jaren in zijn eigen autoblad Motor Kritik voor de bouw van een goedkope lichte auto waarvan de motor ach terin ligt, waarvan de assen niet aan elkaar gekoppeld zijn en waar van het onderstel feitelijk rust op één lange balk, de 'ruggengraat'. Ganz bouwde een exemplaar en noemde het Maikafer. Meikever, dus. Een verwijzing naar de lente dag waarop de auto klaar was. Schilperoord: „Er zijn bronnen die melden dat Hitier eiste dat zijn nieuwe Volkswagen op de Maikafer lijkt." Ook het woord Volkswagen is geen uitvinding van Hitler. In 1934 prijst Ganz een van zijn ei gen ontwerpen tijdens de autosa lon in Berlijn al aan als Duitse Volkswagen. Die dag loopt Hitier ook op de beursvloer met niet ver van hem verwijderd Josef Ganz. De Joodse ingenieur was wel ge charmeerd van de nieuwe Duitse leider. Immers: Hitier wilde net als hij dat lichte auto's ook met een motorrijbewijs gereden moch ten worden. En Hitier wilde net als Ganz dat het gewone volk in een lichte auto kon rijden. Een volkswagen van Ganz is in Amsterdam gevonden bij een sloper Dat Hitler die wens had, beteken de echter niet dat hij Ganz kon in schakelen. Diens Joodse achter grond paste niet in het wereld beeld van Hitier. Porsche mocht op last van Hitier vrij gebruik ma ken van alle autokennis die bij de Duitse autofabrieken aanwezig was. Dus ook die van Ganz die on der meer als adviseur voor Merce des Benz werkte. Hij stond aan de wieg van de Mercedes 120H. De auto met 'ruggengraatchasis', stroomlijning en een motor die achterin lag. Allemaal ideeën die Ganz al jaren fel bepleitte in zijn eigen autoblad. Wie foto's van de auto ziet, her kent er meteen de latere kever in, al is de kont van de auto een stuk langer. Schilperoord: „De ontwer per van de carrosserie werkte la ter voor Porsche." Volgens Schilperoord wordt het hoog tijd dat de rol van Ganz wordt toegevoegd aan de historie van de Volkswagen. Dat de naam van Ganz daaruit is verdwenen, heeft alles met Hitier te maken. Die verbood vlak na de autosalon in Berlijn het melden van Ganz' naam in kranten en tijdschriften. De ingenieur werd ontslagen als hoofdredacteur van Motor Kritik en wist op wonderbaarlijke wijze te ontsnappen uit de klauwen van de Gestapo. Hij was toevallig op vakantie in Zwitserland toen er een inval in zijn huis werd ge daan. Terugkeren naar huis was onmogelijk. De Zwitsers maakten echter slim gebruik van Ganz' kennis. Ze vroe gen hem om een Zwitserse Volks wagen te ontwerpen. Hij deed dat op basis van het idee dat hij sinds de jaren '30 al klaar had. Het pro ductiemodel was tegen het einde van de oorlog klaar, maar er zijn maar enkele tientallen exempla ren van gemaakt. Een van die exemplaren staat sinds gisteren in het Louwman Museum in Den Haag, een parti culier automuseum. Allemaal dankzij een eerder, minder gede tailleerd boek dat Schilperoord over Ganz publiceerde. „Iemand vertelde me naar aanleiding daar van dat die auto bij een voormali ge sloper in de buurt van Amster dam stond. Hij had 'm letterlijk onder een hooiberg vandaan ge haald. Hoe de auto in Nederland is gekomen, is volstrekt onduide lijk." De Ganz-auto werd gisteren in het automuseum gepresenteerd tijdens een speciale VW Kever dag. Daarmee is de kring volgens Schilperoord rond. Het oeront- werp van de Kever is terug bij zijn latere zusjes. Boek nu; www.effeweg.nl of bel 0529 46 96 67 BANGKOK/DEN HAAG - De Neder landse ambassade in Bangkok heeft Nederlanders in dat land op het hart gedrukt voorzichtig te zijn met het uiten van kritiek op de coup in dat land. Vooral op so ciale media moeten mensen zich gedeist houden, adviseert de am bassade. De waarschuwing ging overigens uit via diezelfde sociale media: Twitter. Volgens woordvoerster Annemijn van den Broek van het ministerie van Buitenlandse Zaken is er sinds kort een verbod op het 'ver spreiden van provocatief materi aal' in Thailand. Dit verbod was voor de ambassade aanleiding om de waarschuwing uit te laten gaan. Ook de aanhouding van een 42-jarige Belg, tijdens een demon stratie donderdag, speelde een rol bij het zenden van de tweet. De Belg werd overigens dezelfde dag nog vrijgelaten. In Thailand stonden gisteren dui- De waarschuwing van het ministerie komt onder meer na de aanhouding van een 42-jarige Belg donderdag zenden militairen klaar om de monstraties de kop in te drukken. De bevolking komt in opstand te gen de coup die het leger daar pleegde. De leider van de nieuwe machthebbers, generaal Prayuth Chan-ocha wil pas op z'n vroegst over veertien maanden verkiezin gen houden. Volgens Van den Broek is Neder land niet het enige land dat men sen in Thailand waarschuwt. Ook Engeland en Australië lieten soor- gelijke waarschuwingen uitgaan. Volgens de woordvoerster is het waarschuwen van landgenoten in het land nu eenmaal een van de kerntaken van een ambassade. MAASTRICHT APELDOORN GRONINGEN RAKAIA Hitiers volksauto heeft Joodse roots door Paul Bots Paul Schilperoord In het Louwman Museum in Den Haag werd gisteren een exemplaar van Josef Ganz' volkswagen onthuld, foto Phil Nijhuis/HH Het Geheim van Hitiers Volkswagen, Paul Schilperoord ISBN 9789089752208 24,95 euro 4 daagse busreis V.A. Vertrek: 15, 18, 2124, 27, 30 juli, 2, 5, 8, 1114, 17, 20 aug Inclusief: 3 hotelovernachtingen, 3x ontbijtbuffet en vervoer per luxe touringcar U verblijft in een 3* hotel, de kamers zijn voorzien van douche en toilet. Het hotel beschikt over een lift. Ook snpeivoordeli-m «tttthsmbp* m.MHttk nmtt zoofer Parijs Londen Praag Kopenhagen Antwerpen Alle fouten voorbehouden. Prijzen zijn vanafen per persoon o.b.v. boeking van 2 personen. 4A /fJFJY P Exclusief excursie- en entreegelden en €18,-reserveringskosten per boeking. So* door Paul Bots

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 4