Regio krijgt meer beroepsopleidingen op maat Het is bijltjesdag bij Fokker Services -4k_ IN HET NIEUWS 3 Kloof bonden en Philip Morris nog niet overbrugd EF Dat schrijft minister jet Bussema- ker (Onderwijs, PvdA) vandaag in een brief aan de Tweede Kamer. ROC's kunnen straks gemakkelij ker vakken invoeren, zoals bijvoor beeld Duits in de grensstreek. Maar ze kunnen ook compleet nieuwe opleidingen erkend krij gen. Na een tour langs mbo's con stateert de minister dat zij zich willen onderscheiden: „Techniek in Brabant, de energiemarkt in Groningen, chemie in Limburg en de haven in Rotterdam." Afwijken van de landelijke stan daard is nu nog lastig voor de re gionale opleidingscentra. ROC's hebben te maken met strenge re gels, vakkenpakketten en een ver deling van theorie- en praktijk uren, zegt Antoine Wintels van het Summa College in Eindho ven. „Ik snap het wel, zeker om dat het mbo in het verleden niet altijd de vereiste kwaliteit heeft geleverd. Zijn ouders, studenten én werkgevers tevreden, dan moet dat voldoende zijn." In Brainport Regio Eindhoven werkt het Summa College samen met de Technische Universiteit, Fontys hogescholen en onderne mers, zoals Philips. Wintels: „Met de bedrijven maken we lesmateri aal en zorgen we dat studenten met de nieuwste apparatuur wer ken. Daarvoor moeten we nóg meer in de praktijk kunnen oplei den en gemakkelijker specialisten uit het bedrijfsleven kunnen in zetten dan nu is toegestaan." Ook wil Wintels zorgopleidingen dras tisch aanpassen door ze te combi neren met technologie. „Met be- Afwijken van de landelijke standaard is nu nog lastig voor de regionale opleidingscentra zuinigingen op langdurige zorg is het belangrijk dat we kijken naar robots die zorgtaken overnemen. Onze studenten moeten daar nu kennis van nemen, om er straks mee te kunnen werken." ROC's kunnen samen met werk gevers voorstellen voor nieuwe op leidingen indienen bij Bussema- ker. Voor technische studies is er een potje van too miljoen euro (aangevuld tot 300 miljoen door bedrijven en regionale overhe den). De selectie is streng, want de minister strijdt juist tegen een 'wildgroei' van mbo-opleidingen. „Ik geef alleen ruimte aan studies die naar werk leiden." Daarbin nen mag straks veel meer. „Maar bij klachten van studenten of ouders, treed ik meteen op." De bonden zeiden afgelopen woensdag dat er vandaag op nieuw zou worden gestaakt als er voor zondag 23.30 uur geen signa len kwamen om over een beter so ciaal plan te praten. „Formeel zijn wij niet eens op de hoogte gesteld van dat ultimatum. Wij vinden dat de bal bij de bonden ligt en hebben ze gevraagd met voorbeel den te komen van betere sociaal plannen. Tot nu toe hebben we niets gezien of ontvangen. Dat is ook bijna niet mogelijk. Ons plan zit goed in elkaar en is rianter dan wat er bij vergelijkbare Nederland se bedrijven die moesten reorgani seren of sluiten is afgesproken", zegt Mathijs Peters, woordvoerder van Philip Morris Holland. Woord voerders van vakbonden CNV en FNV waren gisteravond niet be reikbaar. Volgens Marco Vallebella van De Unie hebben de bonden eerder tegen Philip Morris gezegd niet met voorbeelden van andere sociaal plannen te komen. Terwijl 95 werknemers donderdag te horen krijgen dat ze hun baan kwijt zijn, huurt het bedrijf tiental len mensen in omdat ze anders alle opdrachten niet kunnen verwer ken. Dat steekt het personeel. Zo ook de 58-jarige monteur, die niet met zijn naam in de krant wil. „Fokker is altijd een geweldig be drijf geweest, maar de laatste jaren is het een verschrikking. Er lopen managers rond die maar kort blij ven, die niet eens willen weten wat wij hier al die jaren voor Fok ker verdiend hebben." Binnen het bedrijf is zware kritiek op Fokker Services en moederbedrijf Fokker Technologies. Maar niemand durft openlijk kritiek te leveren. Zelfs le den van de OR vrezen voor hun baan. Het sociaal plan wordt 'on menselijk' genoemd. „Als ik eruit moet, wordt het ongeveer 70.000 euro, waarvan ik de helft aan belastingen moet betalen", briest een 'Fokkeriaan' met meer dan veertig dienstjaren. „Bij Philip Morris zou ik 3 ton en meer krij gen." Fokker laat weten begrip te hebben voor de reacties van de me dewerkers, maar acht de reorganisa tie noodzakelijk om te overleven. MAANDAG 2 JUNI 2014 door Francine Wildenborg DEN HAAG - Het mbo is te veel een heidsworst, vindt het kabinet Dus mogen ROC's regionaal bepalen wat ze aanbieden. ROC's krijgen veel meer vrijheid in hun opleidin genaanbod, zolang ze maar aan kunnen tonen dat het aansluit op de regionale arbeidsmarkt. door John Bas WOENSDRECHT - Het personeel van Fokker Services is woedend. „De sfeer op de werkvloer is om te snij den, gewoon naar de kloten", zegt een 58-jarige monteur die nu zijn zestiende reorganisatie bij Fokker meemaakt. door Sanne Schelfaut BERGEN OP ZOOM - De kans is zeer groot dat werknemers van Philip Morris vandaag opnieuw het werk neerleggen. De vakbonden en de directie van de sigarettenfabrikant zijn de afgelopen dagen niet nader tot elkaar gekomen. Joris van der Kamp en Juliane Haufe willen boer worden en leggen via de website van Boer zoekt Boer contact met een boer die een opvolger zoekt. In heel Europa filmden ze jongeren die er al in zijn geslaagd een duurzaam boerenbedrijf op te zetten, foto Kato Tan Boer zoekt boer

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 3