Federer net als Wawrinka naar huis Kelderman naar 'next level' in Giro d'ltalia fi eJ 1 36 KIKI BERTENS Drie op rij voor Martin in België -41i_ Bij het Franse Open is hun beider rol sinds gisteren daarentegen uit gespeeld. Federer verloor in de vierde ronde van de Let Ernests Gulbis (7-6 6-7 6-2 4-6 6-3), nadat Wawrinka eerder al de eerste schifting niet had overleefd. Geen Zwitser bij de laatste acht in grandslamverband, in het afgelo pen decennium kwam dat slechts één keer eerder voor: vorig jaar op Wimbledon. En dat terwijl het duo dit seizoen op de wereldrang lijst de belangrijkste uitdagers van het heersende tweetal Rafael Nadal en Novak Djokovic zijn. De uitschakeling van Federer volg de twee dagen nadat hij weer eens voor een record had gete kend: als eerste speler ooit bereik te hij op Roland Garros voor de twaalfde keer de vierde ronde. Hij loste (mede)koploper Guillermo Vilas af, de Argentijnse winnaar van de 1977-editie die tot elf optre dens kwam. Hoewel Federer dit seizoen weer geregeld de herinnering aan zijn gloriejaren oproept, illustreert het verval zich vooral tegen bedwin gers die minder hoog op de we reldranglijst staan. Of de tand des tijds zich wel of niet begin te wre ken, de bijna 33-jarige Federer ont kent dat ten stelligste, op het men tale vlak is hij niet de koelbloedig heid zelve meer. Een ontsnapping als eerder op de dag Andy Murray in zijn eerder gestaakte partij te gen de Duitser Philipp Kohlschrei- ber (12-10 in de vijfde set) zat er geenszins in. OREYE - De Duitse wielrenner To ny Martin heeft zich gisteren ver zekerd van de winst van de Ron de van België. De leidende posi tie van de renner van Omega Pharma-QuickStep lag in de slot rit naar Oreye nog wel onder vuur, maar de regerend wereld kampioen tijdrijden hield prima stand. De winst in de 179 kilometer lan ge slotetappe ging naar Bel- kin-coureur Paul Martens, die de snelste was in de sprint van een uitgedund peloton. De Duitser liet Francesco Gavazzi en Greg Van Avermaet achter zich. Tom Dumoulin (Giant-Shimano) eindigt als tweede in het eindklas sement, terwijl de derde podium plaats voor de Fransman Sylvain Chavanel is. Niki Terpstra eindigt nog net binnen de top tien als ne gende. Martin was ook de vorige twee edities de eindwinnaar. „Ik denk dat Kelderman voor Ne derland meer de man gaat wor den dan Gesink en Mollema", con cludeert niet alleen oud-renner Michael Boogerd na drie weken Giro. „Hij heeft niets spectacu lairs laten zien, maar het was alle maal wel heel constant en dege lijk. En dat is toch het eerste wat je nodig hebt om ooit hoog te kun nen eindigen in een grote ronde", vult zijn voormalige teambaas Erik Breukink aan. Breukink pak te ooit op zijn 24e de tweede plaats in de Giro. „Ik zie wel wat van mijn carriere in hem terug." Vooraf was top tien rijden het doel voor Kelderman en diens Bel- kin-ploeg. „Wat dat betreft sta ik niet te kij ken van die zevende plaats", zegt Breukink. Maar er is een verschil tussen potentie en iets waarma ken, weet ook Boogerd. „Daarom is dit iets waar vandaan je verder kunt werken", zegt hij over het 'next level' dat Kelderman in Ita lië heeft bereikt. Boogerd gaat er vanuit dat Kelder- man het talent voor de grote ron den is waar Nederland na de gene ratie Zoetemelk-Kuiper al zo lang op heeft zitten wachten: „Mij valt vooral zijn rust in de koers op. Wat dat betreft is hij een totaal an dere renner dan bijvoorbeeld Ge sink." Volgens Kelderman klopt dat laat ste ook wel. „Je moet me ook meer vergelijken met Mollema. Ik denk dat ik aardig met de stress kan omgaan. Ik heb weinig last van de druk van buitenaf." Kelder man zegt vooraf getekend te heb ben voor de zevende plaats in de Giro. Hij en de ploeg lieten echter ook weten te willen gaan voor het jongerenklassement. Daarin ein digde de Belkin-renner opvallend genoeg 'slechts' als vierde. Achter Nairo Quintana (24), Fabio Aru (23) en Rafal Majka (24). Volgens Breukink is er daarom nog werk aan de winkel om ooit op het podium van een grote ron de te kunnen komen: „Hij zal vooral een betere klimmer moe ten worden, want leeftijd is in dit geval geen excuus." Volgens Boogerd hoeven de ver houding in het jongerenklasse ment niets te zeggen over wat er in de toekomst gaat gebeuren: „Door het gevecht met hen aan te gaan, kun je juist beter worden." HOOGERLAND IN DE GIRO door Marco Knippen PARIJS - Het Zwitserse tennis flo reert dit seizoen. Stanislas Wawrin ka veroverde bij de Australian Open zijn eerste grandslamtitel, Roger Federer bloeide op en door een gezamenlijke inspanning is er nog altijd kans op het winnen van de Davis Cup, de enige trofee die nog niet in het bezit van Federer is. Kiki Bertens schreeuwt het uit na haar overwinning op Soler-Espinoza in de derde ronde van Roland Garros, foto Henk Koster/VI Images door Ad Pertijs TRIEST/ZONCOLAN - Wilco Kelder man stond zaterdag boven op de machtige Monte Zoncolan en be sefte plots wat hij de afgelopen drie weken heeft laten zien in de Giro. „Dit smaakt naar meer", klonk het jongensachtig blij uit de mond van de pas 23-jarige kopman van Belkin. In de laatste zware da gen van de Ronde van Italië verloor de man uit Amersfoort weliswaar een beetje terrein op de top zes, maar zijn zevende plaats was er één waar hij mee vooruit kan. Op zijn 24e wint Quintana de Giro. Voor de één jaar jongere Kelderman lonkt in de toekomst het podium. Johnny Hoogerland eindigde als 105e in het algemeen klassement met 3 uur, 37 minuten en 9 secon den achterstand op Quintana. Zijn beste klassering was een 64e plaats in de negentiende etappe. Zijn slechtse de laatste plek (157e) in de achttiende etappe. In de ploegentijdrit in Ierland werd zijn ploeg vijftiende van de 22 deelnemende teams. In 2011 eindigde Hoogerland als 57e in de Giro.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 36