1 ,£^2 Fifa-files leggen omkoping rond WK Qatar bloot §fe. SPORT 35 i Sftïr .-^4v .-i-;. Dit ontluisterende verhaal komt naar voren uit onderzoek van The Sunday Times, die via een hoogge plaatste bron binnen de Fifa toe gang kreeg tot miljoenen docu menten. Met hulp van supercom puters en forensische technieken filterde een team van journalisten twee maanden lang de verborgen feiten uit de brij van tienduizen den gigabytes. Hoogtepunt van de 'Fifa-files' vormen banktransac- ties en e-mails, waarin Hammam als manipulator naar voren komt. Het belang van de klokkenluider bij de publicatie laat zich raden. Aanhoudende kritiek op de proce dures rond de toewijzing van de eindrondes van 2018 (Rusland) en Qatar (2022) deed de Fifa in 2012 besluiten een onderzoek in te stel len. Michael Garcia, een Ameri kaanse jurist, staat aan het hoofd van deze nog altijd voortdurende operatie. Hoewel Hammam tel kens opdook in verhalen over om koping, lijkt Garcia niet van zins hem te ondervragen. Deze keuze komt voort uit de reacties van het Qatarese bid-co- mité, dat elke rol van Hammam bij hun pogingen het WK binnen te halen categorisch ontkent. Gar cia, inmiddels in het bezit van het gehele dossier, kan na bestude ring van de gegevens de invloed van de man niet langer bagatellise ren. En mocht hij de conclusies van The Sunday Times overne men, dan rest de Fifa niets anders dat het WK van Qatar af te pak ken, in lijn met de regels omtrent een bid. De bewijslast laat weinig ruimte voor scepsis. Hammam gold voor en tijdens het succesvolle bid als één van de belangrijkste mensen in het wereldvoetbal. De zaken man was hoofd van de Qatarese voetbalbond, president van de Aziatische evenknie van de Uefa (AFC) en lid van het uitvoerend comité van de Fifa. Door deze ve le petten mocht hij zich officieel niet inlaten met het bid. Uit de ge lekte bronnen komt het tegendeel naar voren. Hij vormde de drijven- de kracht erachter. Hammam, een jeugdvriend van de emir wiens jongste zoon het bid leidde, spaar de pijn noch moeite om stemmen te ronselen in Afrika. Daarbij maakte hij gebruik van geheime fondsen, die zijn gelieerd aan zijn bouwbedrijf Kemco. Ook gebruik te hij de rekening van het AFC om cash betalingen te kunnen doen. De privé-account van zijn dochter Aisha fungeerde even eens als vertrekstation van vijf miljoen dollar aan smeergeld. Als op 10 juni het jaarlijkse Fi- fa-congres plaatsheeft, zal de ge voelige materie ongetwijfeld ter tafel komen. President Sepp Blat ter zit in een lastig parket. De Fifa schorste Hammam in 2011 voor het leven, toen hij zichzelf naar voren schoof als kandidaat Blatter op te volgen. Hammam zou steek penningen hebben gebruikt om stemmen te kopen. Het maakt het negeren van de onthullingen op voorhand onmogelijk. Trost nieuwe trainer Roda JC René Trost is de nieuwe trai ner van Roda JC. De voorma lig speler van de club heeft een contract voor twee jaar ondertekend, met een optie voor een derde jaar. Trost is in Kerkrade de opvolger van Jon Dahl Tomasson, die na de degradatie werd ontsla gen. De 49-jarige coach had vorig seizoen VW-Venlo on der zijn hoede. Bij die club besloot hij zijn aflopende contract niet te verlengen. Trost kwam vrijwel zijn he le loopbaan uit voor Roda. Oefenwinst België tegen Zweden In Solna won België gistera vond met 0-2 van Zweden. Romelu Lukaku (34e mi nuut) en Eden Hazard (78e minuut) scoorden voor de Rode Duivels. Duitsland kon voor eigen pu bliek niet overtuigen tegen Kameroen. In een af en toe spijkerhard duel werd het 2-2 tussen beide WK-deelne- mers. Samuel Eto'o en Eric Maxim Choupo-Moting scoorden voor de Afrikanen, Thomas Müller en André Schürrle voor het thuisland. Bony, Touré en Drogba naar WK Ivoorkust reist met een erva ren en aanvallend sterke ploeg naar het WK in Brazi lië. Bondscoach Sabri La- mouchi heeft zoals ver wacht zijn sterspelers Di- dier Drogba en Yaya Touré opgeroepen. Ook Salomon Kalou (ex-Feyenoord), voor malig Vitesse-spits Wilfried Bony en Roma-aanvaller Gervinho behoren tot de 23-koppige selectie. Voor Lacina Traoré komt het WK te vroeg. De spits is één van de afvallers. Prandelli verrast met Insigne De Italiaanse bondscoach Cesare Prandelli heeft met Lorenzo Insigne en Matteo Darmian twee verrassende namen opgenomen in zijn selectie voor het WK. Aan valler Insigne (Napoli) speel de pas vier keer voor de 'Squadra Azzurri', terwijl verdediger Darmian zater dag zijn debuut maakte. Insigne krijgt de voorkeur boven de van een zware blessure herstellende Giu seppe Rossi en Mattia Des- tro. SPORT-SUPPLEMENTEN.NL RODEPILAREN -T MAANDAG 2 JUNI 2014 t Ewi' m. I Aanvaller Robin van Persie snelt langs de Ghanees Rashid Sumaila. foto Maurice van Steen/VI IMages door Geert LangendorfF LONDEN - Met de privéjet van de emir vloog Mohamed bin Ham mam de wereld over om Afrikaan se officials te fêteren in de duurste hotels en te voorzien van blinken de voorwerpen of exclusieve trips. Na deze ontmoetingen volgden steevast betalingen van steekpen ningen. Deze strategie, die het dag licht niet kon verdragen, leverde Qatar het benodigd aantal stem men op om het WK van 2022 bin nen te halen. Qatar heeft het WK van 2022 binnengesleept door Fifa-leden om te kopen, meldt The Sunday Times. KERKRADE SOLNA YAMOUSSOUKRO FLORENCE zoon, antKtoping.nl/nrtft

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 35