Oranje 2014 is brozer en groener Resultaat gaat dan Oranje 2010 15 I I i 34 SPORT OEFENINTERLAND Vizier op Wales Louis van Gaal gaat in Brazilië niet voor de schoonheidsprijs. Wat anderen daar van vinden, interesseert hem niet. De basisploeg voor het titeltoer- nooi in Zuid-Afrika had 557 inter lands op de teller. Het beoogde WK-elftal van Louis van Gaal komt net boven de 400 caps uit. De spelers van 2010 waren gemid deld ruim een jaar ouder dan die van 2014. En wellicht het grootste verschil: het Oranje van de vorige bondscoach Bert van Marwijk was internationaal veel meer ge louterd. Van zijn elf legionairs speelden er liefst acht in Europese topcompe- tities: Engeland (Van Persie, De Jong, Kuijt, Heitinga), Duitsland (Robben, Van Bommel, Mathij- sen) en Italië (Sneijder). Boven dien had aanvoerder Giovanni van Bronckhorst (teruggekeerd bij Feyenoord) een schat aan inter nationale ervaring. De twee Aja- cieden Maarten Stekelenburg en Gregory van der Wiel waren als enigen nog niet over de grens ge weest. Hoe anders is het nu. Van de spe lers die Van Gaal zaterdag tegen Ghana het veld instuurde - en ook straks aan de aftrap staan in het eerste WK-duel met Spanje - hebben er vijf louter vlieguren in de eredivisie: Cillessen, Janmaat, De Vrij, Martins Indi en Blind. Sneijder heeft de overstap moe ten accepteren van een Cham pions League-winnaar uit de Se rie A (Internazionale) naar de minder aansprekende Turkse liga. ALKMAAR - Met een besloten trai ning in het stadion van AZ startte het Nederlands elftal gisteravond de voorbereiding op de krachtme ting met Wales, de laatste oefenin terland in een serie van drie in de aanloop naar het WK in Brazilië. Bondscoach Louis van Gaal kon in Alkmaar beschikken over alle 23 spelers uit zijn definitieve WK-se- lectie. Oranje speelt woensdag in de Am sterdam Arena tegen Wales. Een dag na het oefenduel vliegt het Nederlands elftal al naar Rio de Janeiro, de vaste verblijfplaats tijdens het WK. Wales zal waarschijnlijk minder tegenstand bieden dan de groeps genoten van Oranje op het WK. De landenploeg eindigde in de WK-kwalificatie als voorlaatste in de poule die werd gewonnen door België. Bovendien is het seizoen voor veel spelers van Wales al weken afgelopen. Gareth Bale en Aaron Ramsey, met afstand de twee be kendste voetballers van het land, laten het duel met Oranje hele maal aan zich voorbij gaan. De Guzman en Ron Vlaar spelen weliswaar in de Premier League, maar niet bij topclubs: Swansea en Aston Villa. Alleen Robin van Persie (Man chester United) en Arjen Robben (Bayern München) wisten zich te handhaven in de droomtheaters van het voetbal. Nog een opmerkelijk verschil, voor de statistiektijgers: waar Oranje in de aanloop naar het vo rige WK oprukte op de wereld ranglijst, maakte ons nationale sportinstituut de afgelopen jaren een vrije val. In 2010 was Neder land nummer twee, nu nummer vijftien. Voor het eerst in de histo rie staan de Nederlandse mannen zelfs lager dan de vrouwen (veer tien). Puur gekeken naar de diverse li nies kun je nuchter vaststellen dat Oranje slechts op twee posi ties progressie heeft gemaakt. De Arjen Robben van 2014 oogt veel fitter dan de Arjen Robben van 2010, die in de uitzwaaiwedstrijd tegen Hongarije geblesseerd raak te en vervolgens met een kadaver therapie werd opgelapt. Zestien miljoen Oranje-fans hopen en bidden dat Neerlands hoop in bange dagen woensdag tegen Wa les heel blijft. De Robin van Per sie van 2014 heeft een grotere sta tus dan de Robin van Persie van 2010. De spits werd twee keer topscorer van Engeland en is de onbetwiste captain van Oranje. Fascinerende vraag is of hij einde lijk op een groot toernooi kan ex celleren. De quickscan van de rest van het elftal is meer verontrustend. Wes ley Sneijder en Nigel de Jong heb ben wisselvallige jaren achter de rug en verloren beiden, tijdelijk, hun basisplaats in Oranje. Kun nen zij in de buurt komen van hun hoge niveau van 2010? Jona than de Guzman is minder gelou terd en veel minder een leiders type dan Mark van Bommel. Linksback Daley Blind mist de er varing van zijn voorganger Gio vanni van Bronckhorst. Datzelfde geldt voor de defensie ve trojka De Vrij-Vlaar-Martins Indi, vergeleken met het duo Heit inga Mathijsen. Alleen Daryl Janmaat springt er positief tussen uit. Hij is op dit moment min stens zo ver als Gregory van der Wiel vier jaar geleden. Iets derge lijks zou je ook van keeper Jasper Cillessen kunnen zeggen. Maar ten Stekelenburg was in de aan loop naar het WK 2010 immers niet onomstreden. Al keepte hij in Zuid-Afrika wél het toernooi van zijn leven. Eén ding hebben Oranje 2014 en Oranje 2010 wél gemeen: het mi nieme vertrouwen van de book makers op een succesvol WK. Maar in Zuid-Afrika waren Van Marwijk en co binnen een maand vicewereldkampioen. Er valt vier jaar later dus nog wat te hopen, voor de Oranje-fans. ROTTERDAM - Het zal even wen nen worden, maar het land dat de bekerkast vol heeft hangen met oeuvreprijzen laat in Brazilië het flirten met de rest van de wereld achterwege. Uitgerekend op de plek waar opwindend voetbal een levensbehoefte is, kiest Oranje voor een overlevingspakket van buitenlandse makelij. Bondscoach Louis van Gaal zei aan het begin van de aanloop dat het nieuwe systeem nog voldoende herken ningspunten van de Hollandse School bezit, maar tegen Ghana (1-0) werd wel duidelijk dat Oran je niet voor het schoonheidside aal naar het WK gaat. Lekker mee- voetballen met 'de tikkers van Spanje' is aan dit elftal niet be steed, zo heeft Van Gaal geconsta teerd en dus heeft hij wat anders bedacht. Het Nederlands elftal heeft z'n toevlucht gezocht tot een vorm van 'zoek-het-maar-uit-voetbal', dat je ook vaak bij de pupillen ziet. Je zorgt dat je beste spelers zo snel mogelijk in balbezit ko men en als je een beetje geluk hebt, doen die er wat goeds mee. Omdat de rest van het elftal door middelmaat wordt geregeerd is het spel van Nederland helemaal afgestemd op Wesley Sneijder, Ar jen Robben en Robin van Persie. Alle ballen naar voren, daar komt het simpel gezegd op neer en die strategie was tegen Ghana met een succesvol. Bij de enige goal van de wedstrijd, in de vijfde mi nuut, vonden de voeten van Rob- ben-Sneijder en Van Persie elkaar bijna blindelings, alsof ze met een magneet in verbinding stonden. Het was een prachtig uitgespeel de aanval in een duel, dat veel ver telde over dit Oranje. Het spel oog de vaak traag en onzeker, maar soms was er opeens ook een flits van klasse. Omdat counteren hier een vies woord is, had Van Gaal het zater dag over 'geforceerd pressen'. Dat staat blijkbaar wat chiquer, maar het komt op hetzelfde neer. Je zakt wat in, je creëert daardoor je eigen ruimte en je slaat in de om schakeling genadeloos toe. Van Gaal weet als geen ander dat deze speelwijze ver afstaat van het Ne derlandse gedachtegoed. Maar de trainer die zich graag profileert als de beschermheer van ons cul tuurgoed, heeft zijn idealen gepar keerd. Van Gaal ontkent dat in zijn contract een passage is opge nomen dat Oranje altijd volgens een bepaalde filosofie te werk moet gaan. „Er is geen directeur die mij zegt hoe ik moet spelen. Ja, Hoeness probeerde dat even bij Bayern en daarom ben ik weg gegaan. Ik beslis altijd zelf hoe ik speel. Ik wil winnen en met deze spelersgroep is dit de enige kans." Tegen Ghana, dat niet met de sterkste ploeg speelde, bleek dat de keus van de coach bepaald niet voortkomt uit luxe. Je kunt als trainer wel van alles willen, maar met de huidige vijfmansverdedi ging van Oranje kun je nooit do minant in een wedstrijd zijn. De drie centrumverdedigers Ron Vlaar, Stefan de Vrij en Bruno Martins Indi schrokken al als de bal in de buurt kwam. Voeg daar de matig meevoetballende keeper Jasper Cillissen bij en je hebt een achterhoede die de groots mogelij ke moeite heeft met de opbouw. Van Gaal ziet in de backs Daryl Janmaat en Daley Blind 'de vierde creatieve speler van de ploeg', maar tegen Ghana was hun offen sieve inbreng beperkt. Van de twee controlerende mid denvelders Nigel de Jong en Jona than de Guzman hoeven ook geen oplossingen verwacht te worden, waardoor er maar drie spelers overblijven die het ver schil kunnen maken, Sneij- der-Robben-Van Persie. Hoewel er op de onderlinge samenwer king nog wel aan te merken viel - zo was Sneijder meer spits dan aangever - moeten zij straks de Bermudadriehoek van Oranje gaan vormen waarin tegenstan ders hopeloos verdwalen. „Dit systeem is minder aantrekke lijk dan 4-3-3, maar met ons mate riaal hebben we hier wel het hoog ste rendement mee", vindt Van Gaal. „Ik heb toch zes fantastische acties gezien waarvoor de men sen naar het stadion gaan." De bondscoach weet dat de kritiek ge nadeloos zal zijn, als de koerswij ziging niet gepaard gaat met resul taten. „Maar dat maakt me niets uit", zegt hij. „Iedereen binnen de groep gelooft hier in. En dat is iets belangrijker." voor schoonheid door Roel Wiche ROTTERDAM - Een vergelijkend wa renonderzoek in het onvoorspelba re universum van het voetbal is een hachelijke zaak. Maar toch: wie louter naar de cijfers kijkt, kan niet aan de conclusie ontkomen dat het Nederlands elftal behoorlijk min der gewapend aan de start van het WK 2014 staat dan bij het WK 2010. door Leon ten Voorde Omdat counteren hier een vies woord is, had Van Gaal het zaterdag over 'gefor ceerd pressen'. Voor het eerst in de historie staan de Oran je-mannen (15e) lager dan de vrouwen (14e) op de wereldranglijst I Uit onderzoek blijkt dat Mohamed bin Hammam een bedenkelijke rol heeft gespeeld bij de toekenning van het WK van 2022 aan Qatar, foto VI Images

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 34